Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fiktivní faktury a daňový únik. Bývalý brněnský radní půjde před soud

  9:25aktualizováno  15:17
Bývalého radního a někdejšího šéfa ANO v Brně Tomáše Kratochvíla státní zástupce obžaloval z trestného činu krácení daně o více než 1,6 milionu korun. Své nábytkářské firmě Toka nechal dle vyšetřovatelů vystavovat fiktivní faktury od společnosti z Panenských ostrovů. Hrozí mu osm let vězení.

Podle vyšetřovatelů si brněnský zastupitel Tomáš Kratochvíl uměle snižoval základ placené daně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vyloučený člen ANO Tomáš Kratochvíl může být nyní v brněnském zastupitelstvu žádanou osobou. Žádný ze dvou bloků znesvářených stran totiž nedá dohromady více než 27 mandátů. Právě jediný hlas nezařazeného zastupitele by tak jednomu z nich mohl pomoci k většině a tím i vládě nad městem.

Kratochvíl teď má ale zásadní problém. Podle zjištění MF DNES ho v minulých týdnech vyšetřovatelé brněnské hospodářské kriminálky obvinili z trestného činu krácení daně za 1,6 milionu korun u své nábytkářské firmy Toka. A rychle poté ho obžaloval i státní zástupce.

„Dvacátého dubna jsme podali k soudu obžalobu na jmenovaného. Za krácení daní mu hrozí až osm let vězení,“ potvrdil mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Ivo Hahn s tím, že další podrobnosti kauzy zatím nemůže komentovat.

Ještě před půl rokem byl přitom Kratochvíl šéfem brněnského ANO a také radním, kterému hnutí svěřilo správu městských firem s ročním obratem přes 10 miliard korun.

Podle informací MF DNES se o něj policie začala zajímat už v době, kdy za ANO předloni ve volbách kandidoval. Podle vyšetřovatelů v letech 2006 až 2011 zanášel do účetnictví fiktivní faktury za pronájem reklamního prostoru, i když za ně nedostal žádné protiplnění.

Platil miliony za reklamu, která nebyla

Uměle si tak snižoval základ placené daně. Smlouvy uzavíral s firmou Pavlík a partner brněnského automobilového závodníka Michala Pavlíka. Reklamu pak měla zajišťovat firma Prototype Team Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. To se ale nestalo.

Kratochvíl ještě v pondělí MF DNES řekl, že to, zda byl obviněn, nebude komentovat. „O žádném krácení daní nic nevím. Byl jsem podvedený jedním z našich dodavatelů Michalem Pavlíkem. Policie se o to určitě zajímala, nicméně myslím si, že celá věc skončí tím, že to půjde do ztracena,“ reagoval na dotaz MF DNES Kratochvíl.

„Z naší strany nebylo učiněno nic mimo rámec zákona. Měli jsme za to, že nám dodal reklamu, ale po nějaké době se ukázalo, že ji asi neplnil, což my jsme nevěděli,“ dodal Kratochvíl.

Z policejního vyšetřování ovšem plyne, že takto Pavlíkově firmě jednatel Kratochvíl zaplatil za čtyři roky téměř 10 milionů korun. Odtud škoda na daních 1,6 milionu korun. Kratochvíl zdůraznil, že jakmile ho finanční úřad upozornil, dlužné daně hned zaplatil a uhradil i vyměřenou pokutu.

Přesto se se státním zástupcem potká u soudu. „Líčení je nařízeno na 25. května,“ konstatovala mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková. Termín prý po informování se u právníka potvrdil v úterý i Kratochvíl.

Závodník Pavlík skončil u soudu i v další kauze

Špatnou zprávou pro Kratochvíla je, že jeho obchodní partner – závodník Pavlík – u soudu skončil už v jiné podobné kauze. V ní ho státní zástupkyně viní, že fiktivně pronajímal reklamní plochy na svém závodním autě i naoko zajišťoval další služby. Upozornil na to už předloni v prosinci pořad Reportéři ČT.

U pražského městského soudu se kvůli daňovým podvodům kromě Pavlíka ocitlo třiadvacet spolupachatelů, kterým tímto způsobem snižoval daně. Celkovou škodu v této kauze policisté spočítali na více než 46 milionů korun.

„Za trestný čin krácení daně byl Michal Pavlík odsouzen na šest let ve věznici s ostrahou. Rozsudek je ale nepravomocný. Případ nyní řeší Vrchní soud v Praze,“ konstatovala mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Lidé, kteří s ním na krácení daní spolupracovali, dostali většinou peněžité tresty a podmíněně odložené vězení na dva či tři roky.

ANO zbavilo Kratochvíla funkce i kvůli jeho obchodům

Samotného Pavlíka se MF DNES v pondělí kontaktovat nepodařilo. Soudu, který ho pak poslal na šest let do vězení, se ale tvrdě bránil už v roce 2014.

„K tomu, co je obžalobou předkládáno jako údajné důkazy o fiktivnosti, se již písemně vyjádřil soudní znalec v oboru ekonomie a účetnictví, který je ostatně navržen soudu také k osobnímu slyšení. Ten konstatoval, že z uvedených skutečností nelze fiktivnost plnění jakkoliv dovodit,“ řekl ke kauze v pořadu Reportéři ČT.

Jeho firma Pavlík a partner je nyní v likvidaci. Poslal ji tam už v roce 2013 Krajský soud v Brně, protože neplnila zákonné povinnosti. Ještě rok předtím se ale jejím vlastníkem stala společnost Prototype Team Ltd., která měla zajišťovat reklamní prostor i Kratochvílovi.

Ředitelem firmy z karibského daňového ráje byl Irwin Boncamper. Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti byl v roce 2011 zatčen a odsouzen americkými úřady v případu masivních podvodů a praní špinavých peněz.

Hnutí ANO několikrát zdůraznilo, že Kratochvíla zbavilo funkce kvůli pomalé přípravě holdingu městských firem. Primátor Petr Vokřál ale v pondělí MF DNES potvrdil, že jedním z dalších důvodů byly i některé jeho soukromé obchody.

„O této kauze jsem nevěděl, ale nepřekvapuje mě to. Určité indicie jsme měli delší dobu, sehrálo to svou roli na miskách vah,“ připustil Vokřál.

Neodstoupím, není k tomu žádný důvod, hlásí Kratochvíl

Kauza přitom může mít vliv i na nynější koaliční krizi na magistrátu. Pokud by se nyní nezařazený zastupitel Kratochvíl mandátu zastupitele kvůli problémům se zákonem vzdal, jeho křeslo by znovu obsadil náhradník ANO.

To by tak spolu s Žít Brno, zelenými a TOP 09 dalo dohromady těsnou většinu 28 hlasů a z nynějšího stranického patu by hnutí vyšlo jako vítěz.

Podnikatel ale něco takového v úterý důrazně odmítl. „Ničeho jsem se nedopustil. Nemám k odstoupení žádný důvod,“ zdůraznil Kratochvíl.

Kratochvíl: O krácení daní nic nevím. Podvedli mě

Tomáš Kratochvíl po volbách dostal ve vedení Brna na starosti správu městských firem. Vloni na podzim ho ale po divokých událostech jeho vlastní hnutí ANO postu zbavilo. Straníci mu veřejně vyčítali špatné vedení přeměny firem na holding. Sám Kratochvíl popírá, že by důvodem mohl být i jeho střet s policií, podle níž ve vlastní firmě Toka krátil daně. „Nic takového nemohlo vést k mému vyloučení z ANO,“ tvrdí Kratochvíl.


Vy jste o tom své kolegy z hnutí neinformoval?
S mou firmou se v té době nic nedělo a neděje ani nadále.

Podle informací MF DNES vám nicméně policisté kladou za vinu krácení daní.
O žádném krácení daní nic nevím. Jde o případ, kdy jsem byl podveden jedním z našich dodavatelů Michalem Pavlíkem. Policie se o to určitě zajímala, nicméně myslím si, že celá věc skončí tím, že to půjde doztracena. Z naší strany nebylo učiněno nic mimo rámec zákona.

On vám slíbil nějakou reklamu a pak vám ji nedodal?
Měli jsme za to, že nám ji dodal, ale po nějaké době se ukázalo, že zakázku asi neplnil, což jsme my nevěděli. Pak jsme s tímto pánem ukončili spolupráci. To, že neplnil svoje závazky, není náš problém, ale toho pána, který za to pravděpodobně bude potrestán. Pro mě byly informace od finančního úřadu šokující, když jsem zjistil, jakým způsobem podniká.

Policie to ale interpretuje tak, že jste si s jeho pomocí účelově snížil základ daně.
Interpretace může být nějaká. Já myslím, že v této zemi naštěstí rozhoduje někdo jiný než Policie České republiky. Naše firma byla podvedena. Utrpěli jsme poměrně dost velké ztráty, protože jsme daň, která nám byla dodatečně vyměřena, zaplatili okamžitě a zároveň jsme uhradili i státem nařízenou pokutu. Zachovali jsme se jako firma velmi korektně. Žádná škoda státu nevznikla. K výši pokuty se nebudu vyjadřovat. Nesouvisí to s politikou. Svou firmu do politiky tahat nechci a už vůbec ji nechci poškozovat.

A víte o tom, že jste obviněn z krácení daně?
Já se k tomu nehodlám vyjadřovat.


Jste připraven bránit se interpretaci policie před soudem?
Stoprocentně.
Nejčtenější

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Brno dohání Prahu. Chce postavit metro s patnácti zastávkami

Nové soupravy RegioPanter začnou jezdit na trase Ostrava-Suchdol nad Odrou či...

V prestižních žebříčcích posuzujících kvalitu života se Brno v posledních letech dostalo před Prahu. A další trumf by...ČSSD vyloučila Patočku. Bolševická netolerance, zastal se ho Sobotka

Přestože hlasování o brněnském železničním nádraží není platné, aktivista Jakub...

Městská konference ČSSD rozhodla v sobotu o vyloučení šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočky ze strany kvůli...

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

VIDEO: Útočník srazil seniora ze skály, muž zůstal viset na okraji lomu

Policie zachránila seniora, který visel na kraji lomu

Soud vzal do vazby 27letého muže a o deset let starší ženu z Brna, které policie viní z pokusu o vraždu seniora....

Další z rubriky

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Řidič nedal přednost, při střetu aut na Znojemsku se zranilo pět lidí

Při nehodě u obce Práče na Znojemsku se zranilo pět lidí (17. listopadu 2017).

Dva automobily se ráno srazily u obce Práče na Znojemsku, jeden z nich skončil po nárazu na střeše. Jeden z řidičů...

Kůrovec pustoší ve velkém stromy oslabené suchem, lidé se pak diví kácení

Lýkožrout smrkový - malý, ale velmi obávaný brouček.

Měří zpravidla jeden až devět milimetrů, ale škody, které páchá, se počítají na tisíce napadených stromů. Největší...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.