Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Topolánek v sobotu slavnostně otevřel Muzeum exilu

  20:26aktualizováno  20:26
Stovky exponátů dokumentujících léta 1938, 1948 a 1968 mohou od soboty shlédnout návštěvníci v Muzeu českého a slovenského exilu, které slavnostně otevřel premiér Mirek Topolánek. A ocenil soukromou iniciativu ředitele Muzea Českého a slovenského exilu 20. století Jana Kratochvila.

Exponáty Muzea exilu v Brně | foto: Kristýna Kašpárková, MF DNES

Ten sám pochází z exulantské rodiny. Světově ojedinělé muzeum založil a provozuje spolu s manželkou na vlastní náklady.

"Na jeho zakladatele se hodí slova našeho asi nejznámějšího exulanta 20. století Tomáše G. Masaryka: Člověk mnoho vydrží, má-li cíl," zahájil výstavu Topolánek.

A dodal, že Češi se ke svému exulantství chovají dlouhodobě hanebně, a právě nové muzeum přispívá k tomu, aby to tak už nebylo. Mezi pozvanými hosty byl i ministr Ondřej Liška či Jiří Gruša.

V muzeu, které sídlí v Brně na Štefánikově 22, lidé naleznou stovky dokumentů i trojrozměrné předměty, a to z celého světa. Muzeum se soustředí na všechny tři odboje a s ním související exulantské vlny – tedy na události let 1938, 1948 a 1968. Přehledně všechny osudové okamžiky vysvětluje i na informativních tabulích.

"Jde o doklady z uprchlických táborů, včetně dobové korespondence, táborových osobních dokladů, fotografií, zvukových i obrazových záznamů, časopisů, novin, exilových knih, písemných i jiných pozůstalostí po exulantech, kronik krajanských sportovních klubů, rodinných kronik, uniforem, praporů a řady dalších trojrozměrných předmětů," popsal zakladatel a ředitel muzea Jan Kratochvil.

Pro potřeby muzea a jeho návštěvníků vznikly již desítky cenných videonahrávek rozhovorů s význačnými představiteli českého a slovenského exilu po celém světě.

Hlavní cílovou skupinou muzea budou žáci a studenti, ale také skupina zahraničních Čechů, Moravanů a Slováků. Silný přesah je totiž díky společné historii také na Slovensko.

"Muzeum bude otevřeno všem zájemcům, kteří mohou využít odborného průvodce. Předpokládáme do budoucna i se vznikem badatelského centra," doplnil Kratochvil.

Činnost muzea se však nezaměří pouze na trvalou expozici v Brně, pracovníci kromě zpracovávání archivů též připravují dokumenty pro Českou televizi či exilové výstavy po celém světě – například v Bruselu, ale i v Argentině, Austrálii, Belgii, Polsku, Maďarsku, Izraeli či Francii.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz