Exponáty Muzea exilu v Brně

Exponáty Muzea exilu v Brně | foto: Kristýna Kašpárková, MF DNES

Topolánek v sobotu slavnostně otevřel Muzeum exilu

  • 1
Stovky exponátů dokumentujících léta 1938, 1948 a 1968 mohou od soboty shlédnout návštěvníci v Muzeu českého a slovenského exilu, které slavnostně otevřel premiér Mirek Topolánek. A ocenil soukromou iniciativu ředitele Muzea Českého a slovenského exilu 20. století Jana Kratochvila.

Ten sám pochází z exulantské rodiny. Světově ojedinělé muzeum založil a provozuje spolu s manželkou na vlastní náklady.

"Na jeho zakladatele se hodí slova našeho asi nejznámějšího exulanta 20. století Tomáše G. Masaryka: Člověk mnoho vydrží, má-li cíl," zahájil výstavu Topolánek.

A dodal, že Češi se ke svému exulantství chovají dlouhodobě hanebně, a právě nové muzeum přispívá k tomu, aby to tak už nebylo. Mezi pozvanými hosty byl i ministr Ondřej Liška či Jiří Gruša.

V muzeu, které sídlí v Brně na Štefánikově 22, lidé naleznou stovky dokumentů i trojrozměrné předměty, a to z celého světa. Muzeum se soustředí na všechny tři odboje a s ním související exulantské vlny – tedy na události let 1938, 1948 a 1968. Přehledně všechny osudové okamžiky vysvětluje i na informativních tabulích.

"Jde o doklady z uprchlických táborů, včetně dobové korespondence, táborových osobních dokladů, fotografií, zvukových i obrazových záznamů, časopisů, novin, exilových knih, písemných i jiných pozůstalostí po exulantech, kronik krajanských sportovních klubů, rodinných kronik, uniforem, praporů a řady dalších trojrozměrných předmětů," popsal zakladatel a ředitel muzea Jan Kratochvil.

Pro potřeby muzea a jeho návštěvníků vznikly již desítky cenných videonahrávek rozhovorů s význačnými představiteli českého a slovenského exilu po celém světě.

Hlavní cílovou skupinou muzea budou žáci a studenti, ale také skupina zahraničních Čechů, Moravanů a Slováků. Silný přesah je totiž díky společné historii také na Slovensko.

"Muzeum bude otevřeno všem zájemcům, kteří mohou využít odborného průvodce. Předpokládáme do budoucna i se vznikem badatelského centra," doplnil Kratochvil.

Činnost muzea se však nezaměří pouze na trvalou expozici v Brně, pracovníci kromě zpracovávání archivů též připravují dokumenty pro Českou televizi či exilové výstavy po celém světě – například v Bruselu, ale i v Argentině, Austrálii, Belgii, Polsku, Maďarsku, Izraeli či Francii.