Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Topolánek: Vést kandidátku na jižní Moravě je osobní i politická výzva

Exkluzivně   6:00aktualizováno  15:07
Potvrzeno. Mirek Topolánek povede kandidátku na jižní Moravě, souhlasila včera večer výkonná rada ODS. Jako šéf strany si mohl vybrat region, v němž bude jedničkou. V rozhovoru pro MF DNES vysvětluje, proč si vybral právě jih Moravy.

Mirek Topolánek - Brno (12. června 2009) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Proč jste si tedy vybral právě jižní Moravu?
Jakožto předseda strany jsem si mohl vybrat kterýkoliv kraj. Jižní Moravu navíc schválila výkonná rada. Budu kandidovat tam, kde je to nejvíc potřeba. Tedy na jižní Moravě. Vybíral jsem mezi pěti regiony, ke kterým mám určitý osobní nebo rodinný vztah nebo jsem tam vyrůstal nebo žil, pracoval, studoval. Třináct let už žiju v Praze, ale tu jsem vyloučil jako první, protože David Vodrážka je kvalitní reprezentant a zbytečně bych se mu tam pletl do řemesla.

A o jakých dalších krajích jste tedy uvažoval?
Například o Středočeském, kde se narodila moje máma, já jsem tam chodil do školky a strávil tam kus dětství. Mohl to být Zlínský kraj, kde jsem se narodil a chodil do školy. Pak Moravskoslezský, kde jsem žil asi 23 let a pracoval. Mám tam nejvíc kamarádů.

"Studoval jsem tady, oženil se, počal první dítě."

Proč vyhrál Jihomoravský kraj?
Z mnoha důvodů. Tento kraj je mi nejbližší ze všech, narodil se tady můj otec. Studoval jsem tady, oženil se, počal první dítě. Mám tady spoustu kamarádů. A je mi nejbližší i naturelem, třeba Slovácko. Moje účast na Horňáckých slavnostech není formální. Mám rád i zdejší historii, lidi, muziku. A taky se k tomuto kraji váže hodně mých osobních vzpomínek.

Vybavíte si teď nějakou?
Nejvíc ze studií, protože to byla doba her a malin nezralých, neměli jsme žádnou zodpovědnost a po Chartě přišlo i určité uvolnění. Chodil jsem na písničkáře, na Hutku. Fungovalo tady mnoho klubů, dokonce jsem dělal barmana ve vysokoškolském klubu na Kounicových kolejích. Ale mám rád i Hodonínsko, na Břeclavsku mám kamarády. I Znojemsko je mi blízké.

Tak jinak. Kterou část jihu Moravy neznáte?
Relativně, a to je můj úkol i v blížící se předvolební kampani, jsem nejméně času strávil v oblasti, kde nevyhráváme volby. A to je Blanensko a Vyškovsko.

Ještě k výběru kandidátky. Přímý souboj s Jiřím Paroubkem v Ústeckém kraji vás nelákal?
Nikdy jsem o tom neuvažoval. Už v minulých volbách Jiří Paroubek uhnul z přímého souboje, šel do Ústeckého kraje, kde to má relativně nejjednodušší. Ten kraj trpí těžkým průmyslem a spoustou dalších problémů. ČSSD tam má tradičně velkou podporu. Jiřímu Paroubkovi se nevyhýbám, nicméně ten souboj tady na jižní Moravě bude daleko krystaličtější, protože čtyři hlavní parlamentní strany mají silné a vyrovnané postavení. A ČSSD je tady silná, vezměte si jen jména Sobotka, Hašek, Onderka, Škromach.

Dřív byl Jihomoravský kraj baštou lidovců.
Ti jsou stále silní. Ale taky zelení, Ondřej Liška je přece Brňan. A silní tady jsou i komunisté, například Kováčik.

Zato ODS v posledních několika letech moc neboduje.
Právě proto, že tady ODS nemá nejlepší výsledky, pro mě byla kandidatura obrovská výzva. Jak osobní, protože ten kraj je mi blízký, tak také politická, protože půjde o přímý střet.

Lidovce povede oblíbený exhejtman Stanislav Juránek a sociální demokraty Bohuslav Sobotka, který se trvale drží na čelných místech v průzkumech oblíbenosti politiků. Kdo pro vás bude těžší soupeř?
Kdybych to měl poměřovat tím loňským masakrem, tak bych řekl, že ČSSD. Jižní Morava, přestože by měla být velmi konzervativní a religiózní, tak je svým způsobem velmi levicová. I tím, jak jsou tady silní komunisté. Takže ten souboj vnímám spíše jako pravice versus levice. Soupeření s KDU-ČSL je sice soupeření, ale není to ideologické. Největší soupeře tedy vidím v dvojbloku, který sčítám, a to je ČSSD a komunisté.

"Nebojím se ho, nemůžu se ho bát."

Ve volbách budete stát vedle lídrů Sobotky a Juránka. Kdo z nich je pro vás osobně větší soupeř?
Jsem ochoten stát vedle Stanislava Juránka, ale budu stát proti Bohuslavu Sobotkovi. Juránek je poměrně silná lidovecká persona. Ale soupeř pro mě je samozřejmě hlavně Sobotka. Jak totiž vždycky říkám, každá matka by si přála mít doma takového "cifršpióna", jako je on. Nikdy nepracoval, jen v politice, je obratný a pořád dokola říká ty levicové mantry. Ale nebojím se ho, nemůžu se ho bát. Podzimní volby budou především o stranách a hlavně o tom, co přinesou proti krizi v době, kdy je celá země ve složité ekonomické situaci. Takže pokud bude pan Sobotka něco slibovat, nečekejte ode mě, že budu slibovat ještě víc.

Byly pro vaši kandidaturu na jihu Moravy nějaké podmínky? Ať už z vaší strany nebo z místní ODS?
Přestože jsem jako šéf strany nepotřeboval nominaci od ODS v regionu, stál jsem o ni. A chtěl jsem, aby moje kandidatura nebyla vynucená z Prahy.

Proto jste byl na oblastních sněmech?
Ano. A pojedu i na regionální sněm, který proběhne ve středu, kde, doufám, svoji nominaci stvrdím. Moje asi jediná nepsaná podmínka byla, že budu mít podporu mezi členy. A ta nakonec byla podstatně větší, než jsem čekal. A spontánní. Ale možná si od mé kandidatury slibují i to, co nemohu naplnit. Každopádně jsem tím byl příjemně překvapen.

Co si od vás místní občanští demokraté slibují, co podle vás nemůžete splnit?
Myslí si, že když sem přijdu, okamžitě vyřeším všechny problémy. Ve vládě jsem se sice naučil problémy řešit, ale nikdo nemůže očekávat, že budu řešit problémy, které by se měly řešit na místní úrovni. To není můj džob.

S těmi podmínkami kandidatury jsem narážela na jihomoravského šéfa ODS Milana Venclíka, se kterým jste prý nechtěl být na kandidátce.
K tomu se nebudu vyjadřovat. Vůbec mě to nezajímá.

Ještě nevíte, na co se chci zeptat.
Říkám vám dopředu, že na to nebudu odpovídat.

Ale v brněnské ODS kvůli tomu byly teď trochu problémy. Mohli bychom se na to podívat?
Nebudu o tom mluvit. Je to zcela vnitrostranická věc, nic pro veřejnost.

A co krajská koalice ODS s ČSSD? Nebude to při kampani, kdy se tyhle dvě strany vůči sobě vymezují, vadit?
Ke vzniku krajských koalic jsem se jasně vyjádřil už loni. Nijak zvlášť jsem tyhle velké koalice nevítal. Bral jsem to postavení ODS jako těžkou daň a neperspektivní záležitost, ale plně jsem respektoval rozhodnutí regionálních vůdců. Ale nemyslím si, že by to při podzimním volebním souboji vadilo. Zaprvé je to úplně jiná politická úroveň a zadruhé nikdo z těch lidí, kteří dnes dělají krajskou politiku s Michalem Haškem, na té kandidátní listině nebude.

Záměrně?
To byla taková nepsaná podmínka brněnské ODS. Abychom nemuseli pořád vysvětlovat, jak chceme bojovat na celostátní úrovni se sociální demokracií, když s nimi máme koalici na krajské úrovni. Z tohoto pohledu budou podzimní volby do Poslanecké sněmovny ideově úplně čisté.

Jak konkrétně budete v předvolební kampani na jižní Moravě vystupovat?
To teď ještě nechci říkat, ale mohu prozradit alespoň to, že přestože jsem celostátní lídr ODS a budu muset svádět souboj na celostátní úrovni, strávím na jižní Moravě nejvíc času.

A nemůžete aspoň říct, jestli se zaměříte na větší města, nebo naopak na vesnice?
To se ptáte na předvolební alchymii a tu určitě neprozradím. Budu chtít každopádně mluvit s lidmi, bude to kontaktní kampaň. Ale nebudu někde vyskakovat na pódia a kázat lidu, to mi není vlastní. Na jižní Moravě je řada problémů.

Mirek Topolánek na náměstí Svobody v Brně

Mirek Topolánek na náměstí Svobody v Brně

Například?
Třeba vinařství. Všichni slibují, že ty problémy vyřeší, ale nakonec se na to vykašlou. Region je dost různorodý. Proto chci naslouchat lidem.

A víte třeba, kdo je největší zaměstnavatel v Jihomoravském kraji?
Bojím se, že to bude stát. Buď nějaká škola, nebo velká nemocnice. Takže by to mohla být Masarykova univerzita anebo Fakultní nemocnice.

S nemocnicí jste se trefil.
Tak napište, že jsem se trefil.

A víte, které město je druhé největší v kraji?
Tak si to zkusíme probrat. Střediska jsou Blansko, Hodonín, Břeclav, Znojmo, Vyškov a Brno. Po největším Brně to bude Hodonín, tipuji. Ale ta města jsou velikostně zhruba srovnatelná.

Je to Znojmo. A máte tady nějaké nejoblíbenější místo?
Těch je řada. Například Strážnice. Tam jsem často jezdil. Mám rád Horňácko, to je unikátní místo se svébytnou kulturou. A písničky z Horňácka, to je něco hlubokého až keltského. K Hodonínu jsem zase léta jezdil pro víno. A mám rád i Lednicko-valtickou oblast, to je unikátní místo. A mohl bych pokračovat. Strávil jsem tady prostě krásná léta. Brno je podle mě jedno z nejprogresivnějších měst, město mladých. A poznal jsem tady kdysi spoustu děvčat.

A pijete víno? Když jste ten lídr za jižní Moravu.
Protože jsem diabetik druhého stupně, musel jsem úplně změnit jídelníček a samozřejmě i pitný režim. Piju proto jen lehké bílé, třeba veltlínek, pálavu nebo sauvignon. Ale moji kamarádi mi říkají: Ty jdeš kandidovat na jižní Moravu jako cukrovkář? Tak to máš fakt blbý.

jaký je rozhovor s Topolánkem

Mirek Topolánek (vpravo) a Jan KočíPrvní dojem nic moc. "Prosím, přesuňte se, pan Topolánek se u toho chce dívat na tenis," zahlásil totiž vrchní manažer ODS Jan Kočí před rozhovorem s vrchním šéfem strany. Topolánek seděl v hotelu International a sledoval tenis.

"Ještě to nezapínejte," usmíval se s pohledem na diktafon a chtěl vědět, o čem rozhovor bude. Pak se rozvykládal o svých zážitcích z Brna.

"Ale rozhovor bude seriózní, to tam nemůžu říkat," vtipkoval předseda, když jmenoval řadu hospod, do kterých za studií v Brně chodil. Po zapnutí diktafonu byl zcela profesionální, odpovídal jasně. Jen když padly otázky, které se mu nelíbily, například o situaci ve straně, dal důrazně najevo, že na ně odpovídat nebude.

Po ukončení rozhovoru a pak také celou cestu na focení na náměstí Svobody se zase uvolněně rozvykládal. Hledal restauraci U Meče, kam mu o svatbě unesli ženu, mezitím pozdravil desítky cizích lidí a neustále vtipkoval. A byl vážně vtipný.


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Kotlářské ulici v centru Brno prasklo potrubí a voda zaplavila silnici. Jezdí...
Prasklé potrubí stále omezuje provoz v Brně, nový asfalt položí v úterý

Následky prasklého vodovodního potrubí budou Brňané pociťovat ještě několik dní. V ulici Kotlářské, kterou se v pátek brzy ráno proudem valila voda, v sobotu...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Voliči Pirátů a SPD se rozhodli na poslední chvíli, naznačuje průzkum

Až nečekaně mnoho voličů přešlo v právě skončených volbách do Sněmovny od ČSSD k ANO, tvrdí politologové z Masarykovy univerzity v Brně. Na jižní Moravě dělali...  celý článek

Lupiče, který v Brně přepadl dvanáctiletého chlapce, zachytila na chodbě...
Policisté pátrají po lupiči s křivým zubem, chlapci v Brně sebral mobil

Brněnští policisté pátrají po mladíkovi, který napadl v jednom z bytových domů dvanáctiletého chlapce a sebral mu mobil. Lidé by lupiče mohli poznat hlavně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.