Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trosky špatně stavěné kinokavárny v Brně před 50 lety pohřbily sedm lidí

  17:51aktualizováno  17:51
V neděli uplynulo padesát let od neštěstí, které převrátilo řadě rodin z Brna a okolí život naruby. V pondělí 8. dubna 1968 přišly o syny, bratry, manžele a otce, kteří stavěli kinokavárnu na náměstí Slovenského národního povstání v Černých Polích.

Při tragédii 8. dubna 1968 v ruinách kinokavárny zahynulo sedm mužů. | foto: Kinokavárna

Protože pršelo, rozhodl šéf stavby, že sundají bednění uvnitř budovy. Nezralý beton ale tíhu stropu neudržel a střecha, sloupy a zdi se zhroutily, jako by byly z papíru. Pod kvádry betonu a zbytky obvodových zdí zůstalo dvanáct lidí. Výjev jako z katastrofického filmu pozorovali i lidé z okolních domů.

Fotogalerie

„První hlášení na brněnskou záchrannou stanici přišlo v 9:40, tři minuty předtím volal rozrušený ženský hlas požárníky. Žena hlásila, že z okna vidí, jak se zřítila stavba kulturního domu,“ napsala o den později Lidová demokracie.

Celkem se na stavbě pohybovalo třicet dělníků. Ti, kteří zůstali venku nebo zázrakem unikli, se snažili holýma rukama odstraňovat trosky, aby kamarády vyprostili.

Od 9:45 do 15:15 našli pět zraněných a sedm mrtvých. Mezi oběťmi byli i dva učňové střediska Pozemních staveb. Bylo jim 16 a 17 let. Zahynuli i ti, kteří odbednění nařídili: stavbyvedoucí a mistr.

„Chvíli bylo ticho a pak začal šrumec, křik, nadávání,“ vzpomínal jeden ze zachráněných, Lubomír Cvrček, v pořadu ČT Osudové okamžiky.

Ležel uvězněný mezi dvěma řadami panelů do véčka. „Připadalo mi to nekonečně dlouho, když jsem čekal, až mě vynesou,“ popsal.

Neštěstí vyšetřovala speciální komise. Ta zjistila, že hlavní příčinou byl měkký a nekvalitní beton. Rozbory ukázaly, že beton byl podřadný a obsahoval „nezanedbatelné množství jílu“ a že stavbaři nedodrželi ani předepsanou technologii.

K tragédii přispělo i počasí, kdy se do Brna vrátila zima a beton nestačil zatvrdnout. A hlavně – vedení podniku na stavbaře vyvíjelo velký tlak. Bylo potřeba včas splnit plán a socialistický závazek, aby byly prémie.

Bude pieta i pamětní deska

Viníci byli oficiálně mrtví a nikdo neměl zájem tragédii došetřit. V pozdějších letech už k tomu vůle byla, ale dokumentace zmizela.

Když dělníci vyklidili staveniště, postavili kinokavárnu znovu a podle jiného projektu. Slavnostně byla otevřena 15. listopadu 1969.

Dnes tuto tragédii na budově nic nepřipomíná.

„Když jsme sem v roce 2006 jako nájemci přišli, nic jsme netušili a dozvěděli se o tom, až když jsme začali pátrat po historii stavby. Chtěli jsme, aby na budově byla umístěna alespoň deska, ale nakonec to zamrzlo. Tak jsme si aspoň na stránky vyvěsili dokument ČT a fotografie z události,“ uvedl Lukáš Vrbas, jeden z nájemců kinokavárny a restaurace.

Desky se ale oběti přece jen dočkají, navíc se v pondělí konal pietní akt na místě neštěstí.

„Ve výrobě je i pamětní deska. K výročí to bohužel nestihneme, ale umístíme ji tam hned, jak bude hotová,“ uvedl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který pietu inicioval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Jobs Contact
Obráběč kovů (22.000 - 32.000 Kč)

Jobs Contact
Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz