Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trosky špatně stavěné kinokavárny v Brně před 50 lety pohřbily sedm lidí

  17:51aktualizováno  17:51
V neděli uplynulo padesát let od neštěstí, které převrátilo řadě rodin z Brna a okolí život naruby. V pondělí 8. dubna 1968 přišly o syny, bratry, manžele a otce, kteří stavěli kinokavárnu na náměstí Slovenského národního povstání v Černých Polích.

Při tragédii 8. dubna 1968 v ruinách kinokavárny zahynulo sedm mužů. | foto: Kinokavárna

Protože pršelo, rozhodl šéf stavby, že sundají bednění uvnitř budovy. Nezralý beton ale tíhu stropu neudržel a střecha, sloupy a zdi se zhroutily, jako by byly z papíru. Pod kvádry betonu a zbytky obvodových zdí zůstalo dvanáct lidí. Výjev jako z katastrofického filmu pozorovali i lidé z okolních domů.

Fotogalerie

„První hlášení na brněnskou záchrannou stanici přišlo v 9:40, tři minuty předtím volal rozrušený ženský hlas požárníky. Žena hlásila, že z okna vidí, jak se zřítila stavba kulturního domu,“ napsala o den později Lidová demokracie.

Celkem se na stavbě pohybovalo třicet dělníků. Ti, kteří zůstali venku nebo zázrakem unikli, se snažili holýma rukama odstraňovat trosky, aby kamarády vyprostili.

Od 9:45 do 15:15 našli pět zraněných a sedm mrtvých. Mezi oběťmi byli i dva učňové střediska Pozemních staveb. Bylo jim 16 a 17 let. Zahynuli i ti, kteří odbednění nařídili: stavbyvedoucí a mistr.

„Chvíli bylo ticho a pak začal šrumec, křik, nadávání,“ vzpomínal jeden ze zachráněných, Lubomír Cvrček, v pořadu ČT Osudové okamžiky.

Ležel uvězněný mezi dvěma řadami panelů do véčka. „Připadalo mi to nekonečně dlouho, když jsem čekal, až mě vynesou,“ popsal.

Neštěstí vyšetřovala speciální komise. Ta zjistila, že hlavní příčinou byl měkký a nekvalitní beton. Rozbory ukázaly, že beton byl podřadný a obsahoval „nezanedbatelné množství jílu“ a že stavbaři nedodrželi ani předepsanou technologii.

K tragédii přispělo i počasí, kdy se do Brna vrátila zima a beton nestačil zatvrdnout. A hlavně – vedení podniku na stavbaře vyvíjelo velký tlak. Bylo potřeba včas splnit plán a socialistický závazek, aby byly prémie.

Bude pieta i pamětní deska

Viníci byli oficiálně mrtví a nikdo neměl zájem tragédii došetřit. V pozdějších letech už k tomu vůle byla, ale dokumentace zmizela.

Když dělníci vyklidili staveniště, postavili kinokavárnu znovu a podle jiného projektu. Slavnostně byla otevřena 15. listopadu 1969.

Dnes tuto tragédii na budově nic nepřipomíná.

„Když jsme sem v roce 2006 jako nájemci přišli, nic jsme netušili a dozvěděli se o tom, až když jsme začali pátrat po historii stavby. Chtěli jsme, aby na budově byla umístěna alespoň deska, ale nakonec to zamrzlo. Tak jsme si aspoň na stránky vyvěsili dokument ČT a fotografie z události,“ uvedl Lukáš Vrbas, jeden z nájemců kinokavárny a restaurace.

Desky se ale oběti přece jen dočkají, navíc se v pondělí konal pietní akt na místě neštěstí.

„Ve výrobě je i pamětní deska. K výročí to bohužel nestihneme, ale umístíme ji tam hned, jak bude hotová,“ uvedl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který pietu inicioval.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz