Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trosky špatně stavěné kinokavárny v Brně před 50 lety pohřbily sedm lidí

  17:51aktualizováno  17:51
V neděli uplynulo padesát let od neštěstí, které převrátilo řadě rodin z Brna a okolí život naruby. V pondělí 8. dubna 1968 přišly o syny, bratry, manžele a otce, kteří stavěli kinokavárnu na náměstí Slovenského národního povstání v Černých Polích.

Při tragédii 8. dubna 1968 v ruinách kinokavárny zahynulo sedm mužů. | foto: Kinokavárna

Protože pršelo, rozhodl šéf stavby, že sundají bednění uvnitř budovy. Nezralý beton ale tíhu stropu neudržel a střecha, sloupy a zdi se zhroutily, jako by byly z papíru. Pod kvádry betonu a zbytky obvodových zdí zůstalo dvanáct lidí. Výjev jako z katastrofického filmu pozorovali i lidé z okolních domů.

Fotogalerie

„První hlášení na brněnskou záchrannou stanici přišlo v 9:40, tři minuty předtím volal rozrušený ženský hlas požárníky. Žena hlásila, že z okna vidí, jak se zřítila stavba kulturního domu,“ napsala o den později Lidová demokracie.

Celkem se na stavbě pohybovalo třicet dělníků. Ti, kteří zůstali venku nebo zázrakem unikli, se snažili holýma rukama odstraňovat trosky, aby kamarády vyprostili.

Od 9:45 do 15:15 našli pět zraněných a sedm mrtvých. Mezi oběťmi byli i dva učňové střediska Pozemních staveb. Bylo jim 16 a 17 let. Zahynuli i ti, kteří odbednění nařídili: stavbyvedoucí a mistr.

„Chvíli bylo ticho a pak začal šrumec, křik, nadávání,“ vzpomínal jeden ze zachráněných, Lubomír Cvrček, v pořadu ČT Osudové okamžiky.

Ležel uvězněný mezi dvěma řadami panelů do véčka. „Připadalo mi to nekonečně dlouho, když jsem čekal, až mě vynesou,“ popsal.

Neštěstí vyšetřovala speciální komise. Ta zjistila, že hlavní příčinou byl měkký a nekvalitní beton. Rozbory ukázaly, že beton byl podřadný a obsahoval „nezanedbatelné množství jílu“ a že stavbaři nedodrželi ani předepsanou technologii.

K tragédii přispělo i počasí, kdy se do Brna vrátila zima a beton nestačil zatvrdnout. A hlavně – vedení podniku na stavbaře vyvíjelo velký tlak. Bylo potřeba včas splnit plán a socialistický závazek, aby byly prémie.

Bude pieta i pamětní deska

Viníci byli oficiálně mrtví a nikdo neměl zájem tragédii došetřit. V pozdějších letech už k tomu vůle byla, ale dokumentace zmizela.

Když dělníci vyklidili staveniště, postavili kinokavárnu znovu a podle jiného projektu. Slavnostně byla otevřena 15. listopadu 1969.

Dnes tuto tragédii na budově nic nepřipomíná.

„Když jsme sem v roce 2006 jako nájemci přišli, nic jsme netušili a dozvěděli se o tom, až když jsme začali pátrat po historii stavby. Chtěli jsme, aby na budově byla umístěna alespoň deska, ale nakonec to zamrzlo. Tak jsme si aspoň na stránky vyvěsili dokument ČT a fotografie z události,“ uvedl Lukáš Vrbas, jeden z nájemců kinokavárny a restaurace.

Desky se ale oběti přece jen dočkají, navíc se v pondělí konal pietní akt na místě neštěstí.

„Ve výrobě je i pamětní deska. K výročí to bohužel nestihneme, ale umístíme ji tam hned, jak bude hotová,“ uvedl náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který pietu inicioval.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Další z rubriky

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...

VIDEO: Muž popadl ženu do náruče a táhl ji pryč, v křoví ji chtěl znásilnit

Muž se pokusil znásilnit mladou ženu

Brněnští policisté od nedělního rána pátrají po muži, který se v Líšni zřejmě pokusil znásilnit mladou ženu. Poté, co...

Díly karoserie škodovek lisují podle forem z blanenské slévárny

Slavnostní tavba při příležitosti 100. výročí vzniku slévárny Alfe Brno

Blanenská slévárna Ernst Leopold začala loni spolupracovat s německou automobilkou Volkswagen. Nově je výhradním...

Najdete na iDNES.cz