Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tramvaje, auta a lidé si v přeplněném předvánočním Brně překážejí

  8:21aktualizováno  8:21
Předvánoční Brno je přeplněné lidmi - ti se proplétají mezi tramvajemi a auty. A opatrnosti nikdy není dost. V pátek poblíž brněnského nádraží přejela tramvaj čtyřleté holčičce ruku. "V ulicích, kde se tramvaje a lidé potkávají, by chodci i řidiči měli být opatrnější," tvrdí mluvčí brněnského Dopravního podniku Hana Pohanová.

Nebezpečné místo pro chodce leží v Brně před hlavním nádražím | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Do Brna teď navíc míří víc lidí než jindy. "Přijíždějí i z okolních měst a vesnic na předvánoční nákupy. Někdy se to může projevit na dopravě. Nejsou totiž na tramvajový provoz zvyklí," dodává Pohanová.

Nejnebezpečnější je to teď podle řidičů tramvají na náměstí Svobody. "Je tam povolená rychlost 20 kilometrů v hodině, ale to tam jedeme stěží. Obvykle kolem stánků projíždíme mnohem pomaleji," popisuje řidič, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Vánoce, nákupy a náhradní trasy

Náměstí Svobody je plné návštěvníků vánočních trhů. Ale i tramvají. Linky, které jezdily po nyní opravované Husově ulici, musely být totiž odkloněny právě přes centrální brněnské náměstí.

kde je třeba si v brně dávat pozor

náměstí Svobody
hlavní nádraží
ulice Úvoz
Minská
Štefánikova
Lidická
Merhautova

"Naštěstí o tramvajích lidé ví, takže i když jsou jich plné koleje, já na ně zazvoním a oni bez problémů trať uvolní," říká řidič brněnských tramvají, pro kterého je jízda náměstím největším pracovním adrenalinem. Špatné je to podle něho i okolo hlavního nádraží. "Tam se pohybuje také moc lidí."

Nebezpečné místo pro chodce leží v Brně před hlavním nádražím

"Poslední dva týdny se náměstí Svobody i hlavnímu nádraží vyhýbám, pokud to jde," okomentovala nepříjemné cestování přes místa plná lidí třiadvacetiletá Iva Plucarová.

"Náměstí Svobody je z hlediska dopravní bezpečnosti nejsledovanějším místem v Brně," uvádí mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Lidé se tady pohybují přímo v tramvajových kolejích. "Byť je tam pěší zóna, řidiče vyzýváme, aby ještě snižovali rychlost a přizpůsobovali se momentální situaci. Je to náročné, ale za 14 dní, kdy trhy trvají, se zatím nic vážného nestalo," uvádí mluvčí Dopravního podniku.

Tramvaje nenabírají kvůli zpomaleným průjezdům náměstím zpoždění. "Lidé si dávají na tramvaje pozor, takže zásadní problémy nevznikají," dodala Pohanová.

Někteří návštěvníci vánočních trhů uhýbají tramvajím s nevolí, jiným projíždějící vozy nevadí.

Kromě náměstí Svobody je v předvánoční době podle Dopravního podniku problematický i úsek okolo vlakového nádraží.

"I zde mají řidiči doporučeno jezdit pomaleji, v poslední době se zde pohybuje obrovské množství lidí," hodnotí Pohanová.

Další nebezpečná místa

Mezi nepříjemná místa patří i ulice Úvoz a Minská. "Tam parkují auta a problémy mohou nastat, když vyjíždějí," upřesnila mluvčí Dopravního podniku.

Kritická ulice může podle dispečerů být i Štefánikova a její prodloužení. "Na Lidické ulici, kde není zvednutý tramvajový pás, často řidiči aut zapomínají, že tam jsou koleje, a nebezpečně vjíždějí tramvajím do dráhy," uvedla další problematické místo Pohanová.

Na Lidickou často vyjíždějí i hlídky městské policie. Od Moravského náměstí po Lužáneckou a od Smetanovy po Moravské náměstí je totiž zákaz stání. "Často tam ale auta stojí a musí je přes koleje objíždět další vozy. I povolené zásobování tam někdy působí dopravní potíže. Tam to řešíme každý den," potvrzuje mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Podobné problémy jsou podle něho i na Merhautově či Minské ulici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz