Začalo to jednou až dvěma operacemi do roka, dnes už lékaři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně transplantují játra desítkám paceintů ročně. (Ilustrační snímek)

Začalo to jednou až dvěma operacemi do roka, dnes už lékaři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně transplantují játra desítkám paceintů ročně. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brně provedli 500. transplantaci jater. Teď už je umí i zmenšit

  • 1
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie nedávno provedlo už pětistou transplantaci jater. Úspěšnost zákroků mají zdejší lékaři přes 90 procent, navíc začali velikost darovaných orgánů zmenšovat či je dokonce dělit.

Jako první v tehdejším Československu transplantovali před jednatřiceti lety játra. Letos provedli lékaři z brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně už pětistou operaci.

Mezitím si zapsali další prvenství v republice. Pustili se do kombinované transplantace, u jednoho pacienta vyměnili játra, srdce i ledvinu.

Transplantace jater v Brně

1983–87: 6

1988–92: 6

1993–1997: 56

1998–2002: 101

2003–2007: 137

2008–2012: 145

2013–1. pol. 2014: 62

Zdroj: CKTCH BRNO

Pro pacienty si připravili další novinku. Brněnští lékaři dokážou játra upravit „na míru“. Na čekací listině na transplantaci jsou totiž zapsány desítky pacientů, kteří jsou malého vzrůstu, a játra, která má nemocnice k dispozici, jim nesedí.

Podle statistik brněnského transplantačního centra jsou nejčastějšími dárci muži, kteří měli náhlou mozkovou příhodu.

„Proto jsme začali velikost jater upravovat. Můžeme je dělit na několik částí, které pak třeba dostane více pacientů,“ přiblížil chirurg Jiří Ničovský.

Pětistá a první zároveň

První pacientkou, která se takto upravených jater dočkala, je Františka Slaný z Dolních Bojanovic na Hodonínsku. Právě ona byla i tím pětistým pacientem, kterému v brněnském transplantačním centru vyměnili játra.

„Necítila jsem se dobře, k problémům se žlučovými cestami se ještě přidala cukrovka,“ říká žena, která se operaci podrobila v dubnu. „Teď už se cítím dobře. Držím dietu, nesmím jíst kořeněná a mastná jídla. Jsem v invalidním důchodu,“ povyprávěla pacientka.

Na "nová" játra nyní čekají další zhruba čtyři desítky pacientů. „Počet transplantací kolísá podle počtu dárců. Zatímco vloni jsme měli za celý rok dvaatřicet zákroků, letos už máme třicet. Snažíme se v nemocnicích informovat o důležitostech transplantace,“ říká ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Petr Němec.

Úspěšnost operací je vysoká. Podle Němce se játra ujmou až u 95 procent pacientů. Mohou vést téměř stejně kvalitní život jako lidé, kteří transplantaci neprodělali.

„Samozřejmě musí brát léky, ale jinak normálně žijí. Mohou pracovat i sportovat,“ tvrdí ředitel jednoho z nejúspěšnějších transplantačních center v Evropě.

Jednu pětinu nemocných zde tvoří alkoholici. Lékaři doporučují, aby půl roku před transplantací abstinovali.

„Mají pak vysokou šanci, že se už k alkoholu nevrátí. Náhradní játra nejsou tak odolná jako původní,“ poznamenala lékařka jaterní ambulance Libuše Husová.

První pacient žije dodnes

První játra vyměnili lékaři v Brně před jednatřiceti lety. Tehdejší druhá chirurgická klinika byla teprve pátým pracovištěm v Evropě a prvním v Československu, kde se k takovému zákroku odhodlali.

Pacient Josef Mynář pracoval u železnice a měl neléčitelný nádor. Operace se vydařila a muž žije dodnes. Dokonce se mu narodilo další dítě. A bez šance stát se rodičem nejsou ani samotné ženy. „Máme tři pacientky po transplantaci jater, které porodily,“ poznamenal Němec.