Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tráva na jihu Moravy roste, že ani ovce nestíhají

  16:30aktualizováno  16:30
Časté deště, žádné vedro, prostě ideální počasí pro přírodu. Tráva zarůstá jihomoravská města takovou rychlostí, že si s ní mnohdy nevědí rady. Údržba zeleně je drahá, zvířata však trávu nestačí spásat.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

"Letos roste tráva jako blázen, ani ovce ji nestíhají spásat," posteskl si Jiří Novotný z Pavlovic na Vyškovsku. Ovcí tam už mají přes šedesát a nepořídila si je obec, ale občanské sdružení Manner. S tím, že zvířata budou udržovat zeleň kolem vesnice.

Už spásají šestadvacet hektarů na okraji obce, ale v příštích letech ploch přibude. Počítá se s tím, že by stádo vběhlo na trávníky na návsi. "Jen musíme vyřešit, co s bobky. Do zámeckého parku v Bohdalicích je však už letos asi pustíme," říká Novotný.

Ovčí základna se nachází v bývalých vojenských kasárnách u Bohdalic, ale většinu roku jsou zvířata v terénu. Novotný a další tři členové sdružení stádo vyhánějí z louky na louku nebo na meze, a aby nespáslo i zahrádky, pořídili si elektrické ohradníky.

"Údržba zeleně je dnes hrozně drahá. Ovce se sama zaplatí. Jehněčí maso si lidé žádají a v Česku je ho málo," tvrdí Novotný. "Živé sekačky" si nemůže vynachválit. "Jedou na vlastní pohon, nemusí se do nich lít benzin, stačí jim obyčejná voda," říká.

Ovce, ale i krávy nebo koně spásali trávu na venkově odjakživa. Když však přišel Manner s tím, že si místo sekaček koupí ovce, ťukali si někteří lidé na čelo. "Teď už to ale nedělají, spíš si k nám chodí pro rozumy nebo se ptají, kdy budeme prodávat jehňata," pochvaluje si Novotný.

Sečení bez konce
Ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský tvrdí, že rychlost, s jakou roste letos tráva, za posledních sedmnáct let nepamatuje. "Některé plochy stačilo do června pokosit dvakrát a letos to děláme už popáté," konstatuje Lánský.

Sedm zaměstnanců, kteří se ve Slavkově o zeleň starají, podle něj podává heroické výkony. Každodenní boj s trávou fotí a večer pak snímky posílá radním e-mailem. "Už je to asi otravuje, ale jen ať se podívají, jaké úsilí nás to stojí," říká.

Vítězství trávy nad sekačkami přiznává také ředitel vyškovských technických služeb David Olejníček. Starají se o čtyřicet hektarů ploch, a protože někde nestíhali sekat, vyrostla tráva až do výše osmdesáti centimetrů a museli ji pracně pokosit jako louku.

Ani výpomoc z úřadu práce nestačila a letos si museli pozvat navíc brněnskou firmu. Vlastním pracovníkům i brigádníkům v úterý a ve čtvrtek prodloužili směny a kosilo se i několik sobot. "To nejhorší už ale máme za sebou," doufá Olejníček.

Trávě pomohlo počasí
Trávě se mimořádně daří kvůli tomu, že byl květen chladnější a je i dost vlhko. Jen v jihovýchodní části kraje přerostlá zeleň tolik neobtěžuje. "U nás je víc sucho, ale i tak jsme letos nestíhali," říká Dagmar Pospíšilová z Tespry, která se stará o zeleň v Hodoníně. Loni výpomoc firem nepotřebovali, letos ji už zavolat museli.

"Odhaduji, že náklady budou každopádně dvakrát větší než obvykle," míní Lánský. Ani jeho vyškovský kolega neví, jestli s penězi vystačí. S trávou však nemají starosti jen obce, ale všichni vlastníci pozemků. Zákon jim ukládá, aby zeleň udržovali a zabránili tomu, aby se plevel šířil do okolí.

"Zrovna dnes jsem podepisoval první výzvu, aby si jedna firma pokosila trávu na svém pozemku," řekl včera Jiří Kutálek z vyškovské radnice. Podle něj většina vlastníků trávu po výzvě poseče. Kdyby to neudělali, obec jim za to může uložit pokutu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz