Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tráva na jihu Moravy roste, že ani ovce nestíhají

  16:30aktualizováno  16:30
Časté deště, žádné vedro, prostě ideální počasí pro přírodu. Tráva zarůstá jihomoravská města takovou rychlostí, že si s ní mnohdy nevědí rady. Údržba zeleně je drahá, zvířata však trávu nestačí spásat.
Ilustrační foto

Ilustrační foto

"Letos roste tráva jako blázen, ani ovce ji nestíhají spásat," posteskl si Jiří Novotný z Pavlovic na Vyškovsku. Ovcí tam už mají přes šedesát a nepořídila si je obec, ale občanské sdružení Manner. S tím, že zvířata budou udržovat zeleň kolem vesnice.

Už spásají šestadvacet hektarů na okraji obce, ale v příštích letech ploch přibude. Počítá se s tím, že by stádo vběhlo na trávníky na návsi. "Jen musíme vyřešit, co s bobky. Do zámeckého parku v Bohdalicích je však už letos asi pustíme," říká Novotný.

Ovčí základna se nachází v bývalých vojenských kasárnách u Bohdalic, ale většinu roku jsou zvířata v terénu. Novotný a další tři členové sdružení stádo vyhánějí z louky na louku nebo na meze, a aby nespáslo i zahrádky, pořídili si elektrické ohradníky.

"Údržba zeleně je dnes hrozně drahá. Ovce se sama zaplatí. Jehněčí maso si lidé žádají a v Česku je ho málo," tvrdí Novotný. "Živé sekačky" si nemůže vynachválit. "Jedou na vlastní pohon, nemusí se do nich lít benzin, stačí jim obyčejná voda," říká.

Ovce, ale i krávy nebo koně spásali trávu na venkově odjakživa. Když však přišel Manner s tím, že si místo sekaček koupí ovce, ťukali si někteří lidé na čelo. "Teď už to ale nedělají, spíš si k nám chodí pro rozumy nebo se ptají, kdy budeme prodávat jehňata," pochvaluje si Novotný.

Sečení bez konce
Ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský tvrdí, že rychlost, s jakou roste letos tráva, za posledních sedmnáct let nepamatuje. "Některé plochy stačilo do června pokosit dvakrát a letos to děláme už popáté," konstatuje Lánský.

Sedm zaměstnanců, kteří se ve Slavkově o zeleň starají, podle něj podává heroické výkony. Každodenní boj s trávou fotí a večer pak snímky posílá radním e-mailem. "Už je to asi otravuje, ale jen ať se podívají, jaké úsilí nás to stojí," říká.

Vítězství trávy nad sekačkami přiznává také ředitel vyškovských technických služeb David Olejníček. Starají se o čtyřicet hektarů ploch, a protože někde nestíhali sekat, vyrostla tráva až do výše osmdesáti centimetrů a museli ji pracně pokosit jako louku.

Ani výpomoc z úřadu práce nestačila a letos si museli pozvat navíc brněnskou firmu. Vlastním pracovníkům i brigádníkům v úterý a ve čtvrtek prodloužili směny a kosilo se i několik sobot. "To nejhorší už ale máme za sebou," doufá Olejníček.

Trávě pomohlo počasí
Trávě se mimořádně daří kvůli tomu, že byl květen chladnější a je i dost vlhko. Jen v jihovýchodní části kraje přerostlá zeleň tolik neobtěžuje. "U nás je víc sucho, ale i tak jsme letos nestíhali," říká Dagmar Pospíšilová z Tespry, která se stará o zeleň v Hodoníně. Loni výpomoc firem nepotřebovali, letos ji už zavolat museli.

"Odhaduji, že náklady budou každopádně dvakrát větší než obvykle," míní Lánský. Ani jeho vyškovský kolega neví, jestli s penězi vystačí. S trávou však nemají starosti jen obce, ale všichni vlastníci pozemků. Zákon jim ukládá, aby zeleň udržovali a zabránili tomu, aby se plevel šířil do okolí.

"Zrovna dnes jsem podepisoval první výzvu, aby si jedna firma pokosila trávu na svém pozemku," řekl včera Jiří Kutálek z vyškovské radnice. Podle něj většina vlastníků trávu po výzvě poseče. Kdyby to neudělali, obec jim za to může uložit pokutu.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz