Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trendy v bydlení? Dovoleno je téměř vše, vládnou živé barvy

  21:29aktualizováno  21:29
Zařídit byt moderním nábytkem podle nejnovějších trendů není tak jednoduché jako nakoupit módní šatník. Jako inspirace poslouží časopisy, ale i veletrh Mobitex.

Ilustrační foto | foto: JMP

Holé zdi a prázdné pokoje nového domu nebo bytu přímo volají po zaplnění. Časopisy jsou plné dokonalých a naleštěných nápadů, jak je ideálně zařídit. Vyznat se v „módě“ nábytku však není tak jednoduché. „V současnosti neexistuje žádný jednotný styl. Podobně jako v oblékání je dovoleno téměř vše. Záleží na potřebách konkrétního uživatele i na jeho prostorových možnostech,“ vysvětlila teoretička designu Dagmar Koudelková.

Přesto existují určité tendence, které by se daly označit za „trendy v bydlení“. Bytoví architekti se snaží vytlačovat úložné prostory mimo pokoje, pokud možno do zvláštních místností, jako jsou například šatny. „Bydlení se obecně vrací k volnému prostoru bez skříní. Základem jsou nábytkové solitéry - tedy designově nápadité a samostatně stojící prvky rozmístěné v prostoru,“ popsala Koudelková.

Barvy jsou důležité Velký důraz doporučují odborníci klást na barevnost. Výrazné odstíny se dnes neomezují pouze na látkové doplňky interiérů, jako jsou potahy nebo závěsy, ale objevují se i u nábytku. „Výrazné dekory a vysoké laky například u kuchyňských linek nebo nábytku v obývacím pokoji trochu připomínají sedmdesátá léta. Při výběru takto výrazných částí vybavení je však třeba zvážit, zda obyvatele pohled na tento nábytek za půl roku neomrzí,“ upozornila Koudelková.

Pravidla o působení jednotlivých barev se už nějakou dobu nemění. Kromě rozdělení na teplé a studené odstíny je třeba mít na paměti i pocity, které barvy vyvolávají. Některé se hodí do ložnic, jiné do kuchyní. „Prvním krokem v úplně prázdném bytě může být atraktivní, zajímavé vymalování. Vyvolává pocit zabydlenosti i v prostorách, kde je zatím jen málo nábytku. Lidé už se naštěstí výraznějších barev na stěnách přestávají bát,“ poznamenal architekt Hynek Maňák.

Doplňky udělají pokoj osobnějším
Nechat se vést pouze touhou po nejmodernějším a nejvíc „trendy“ nábytku však podle odborníků nestačí. „Slovo trend ve mě vyvolává představu takové té časopisecké hezkosti, která bývá hloupá a povrchní. Vzhled bytu by měl především určovat potřeby a vnímání jeho obyvatel,“ upozornil Maňák. Pokud majitel své obydlí vybaví přesně podle obrázku v katalogu, může dosáhnout sice designově dokonalého, ale zároveň neosobního vzhledu.

„Lékem na jakousi sterilitu interiéru jsou doplňky. Život sám přináší věci, které jsou pro člověka důležité a má je rád. Nezáleží na tom, zda jde o designově dokonalou vázu za spoustu peněz, nebo o hrníček za pár korun. Doplňky prostor oživují, vnášejí do něj osobnost toho, kdo jej obývá,“ konstatovala Dagmar Koudelková.

Odborníci se shodují na tom, že žádný dům nebo byt by se neměl zařizovat překotně. Vyplatí se začít od „životně důležitých“ částí vybavení. Ať už jde o kuchyňskou linku nebo postel. Na těch se určitě nevyplatí šetřit. A teprve postupně vybavení doplňovat. „Každý byt má jiné požadavky. Jeho obyvatel musí například zvážit, kolik potřebuje úložných prostor, zda chce oddělit jednotlivé obytné zóny. Nebo zda bude chtít rozestavění nábytku po nějaké době změnit,“ vypočítal Maňák, na co je třeba myslet.

Čtěte zítra v MF DNES

Více o veletrzích Mobitex, Rybaření, Pro dítě a Modely se dočtete na stránkách Veltrhy pátečních regionálních příloh Brno a jižní Morava MF DNES. 

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: móda, veletrh, Bydlení

Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz