Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trénink na brněnské Otázky Václava Moravce: vtípky i nervozita

  21:06aktualizováno  22:53
Vypadá to, jako by začínal veletrh. Před vchodem na výstaviště stojí zhruba stovka lidí a netrpělivě čekají, až vrátný otevře bránu. Ale je čtvrtek večer a místo veletrhu začíná speciální vydaní Otázek Václava Moravce živě z rotundy brněnského výstaviště.

Ilustrační záběry z pořadu Otázky Václava Moravce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Tam se už mezitím ladí poslední technické detaily. "Přišel jsem se podívat, jak takové vysílání opravdu funguje, protože pořad sleduji pravidelně v neděli," říká muž, který se snaží do rotundy dostat.

Sál se plní velmi rychle. V publiku sedí politici, odboráři a desítky Brňanů. O několik míst se dokonce strhly slovní potyčky. "Pán je asi méně chápavý," žalují dva z hostů organizátorce, že jim jiný člověk z publika obsadil rezervované místo.

To už ale přítomné vítá sám moderátor Václav Moravec. Říká, jak bude vypadat struktura pořadu a prosí hosty o krátké a věcné dotazy na jednotlivé lídry politických stran.

"Mikrofon prosím nepoužívejte na vyhrožování lídrům," říká za smíchu publika.

Potom už zve pět kandidátů na jihomoravského hejtmana lídrů na pódium. Lídr komunistické kandidátky Vojtěch Adam přichází s oranžovou kytkou. Moravec vtipkuje, že je pro lídra ČSSD Michala Haška. Adam ji ale dává kandidátce zelených Kateřině Dubské.

Na generální zkoušce pak všichni kandidáti mají minutu na to, aby popsali největší problémy kraje. Jsou trochu nervozní. Hašek se tváří až moc vážně, Milan Venclík z ODS se zase strojeně usmívá. Následují pichlavé otázky Václava Moravce. A prvním tématem je doprava.

"Slibuji, že když nebude dálnice na Vídeň v roce 2013, půjdu tam pěšky," prohlašuje Venclík. Dubská to vidí trochu jinak. "Dálniční spojení Brno-Vídeň máme, a to přes Bratislavu," tvrdí a sklízí pískot a smích publika.

Zbývá doladit make-up a mikrofony a lídři nastupují na pódium za Moravce znovu. Tentokrát už v přímém přenosu.

V něm lídři diskutovali mimo jiné nad Úrazovou nemocnicí nebo nad přímou volbou hejtmana.  "Neslyšel jsem od občanů, že by je zajímalo, jak se volí hejtman. Spíš je trápí stav silnic a nemocnic," odpověděl Milan Venclík na otázku, jestli je příznivcem přímé volby. 

Dusnou atmosféru kolem rušení Úrazovky zase hodnotila Kateřina Dubská (SZ). "To je výsledek špatné komunikace mezi ministerstvem, městem a krajem. My budeme prosazovat převod nemocnice na město,“ řekla.

Na to reagoval Michal Hašek (ČSSD): "To je slovo chlapa. A já doufám, že zelení tuto svou snahu projeví i v Poslanecké sněmovně. Zatím se jim to příliš nedaří."

Pořad sledoval politolog Stanislav Balík, kterého zaskočilo místy až přeháněné agresivní vystupování Michala Haška. „Používal replik a reakcí velmi často, někdy až uměle,“ míní Balík.

A podle něj měla debata nešťastný začátek, kdy se řešila přímá volba. "Jedná se o otázku, která s krajskými volbami příliš nesouvisí. A tak to podle mne bylo zabíjení času," komentuje Balík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Najdete na iDNES.cz