Divadelníci z Husy na provázku 27. června v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven ... | foto: ČTK

Taškařice, kontroverze, malost. Osobnosti se přou o trenky nad Špilberkem

  • 32
Svobodný projev brněnských umělců, nebo reklama výtržníkům, kteří rozstříhali standartu prezidenta? Osobnosti se přou kvůli červeným trenýrkám, které od pondělí vlály na Špilberku vlály pod vlajkou Brna na podporu umělecké skupiny Ztohoven.

Divadelníci z Husy na provázku vyvěsili na brněnském hradě Špilberk červené trenky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, protože loni v září na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu právě za trenýrky (o trenkách nad Brnem jsme psali zde).

Jenže týž den - v pondělí - vyšlo najevo, že jim český státní symbol neuletěl, jak tvrdili, ale rozstříhali jej na 1 152 kousků, které rozesílají po republice (psali jsme o tom zde).

Soud řeší „trenky nad Hradem“, od členů Ztohoven dostal fragment standarty

A právě tohle rozlítilo řadu lidí, často i těch, kteří jinak s akcí Prezidentovo špinavé prádlo souzněli.

Pikantní na „brněnské kapitole“ příběhu je, že Špilberk má ve správě Muzeum města Brna, které je příspěvkovou organizací Brna. O plánu divadelníků, kteří na Špilberku pořádají festival Provázek na hrad, vedení města vědělo.

Kontroverzní záležitost, říká o trenkách primátor

„Tato iniciativa měla a má podporu Matěje Hollana, náměstka pro kulturu statutárního města Brna, které je vlastníkem hradu a rovněž zřizovatelem muzea. Hollan měl původně trenýrky na hradě sám věšet,“ sdělila mluvčí muzea Martina Šmídtová.

Šéf muzea Pavel Ciprian byl v úterý na dovolené, reagoval jen v SMS. „Je to především záležitost divadla, se kterou náměstek souhlasí,“ napsal.

Podle Hollana (Žít Brno) mají brněnské kulturní organizace plnou svobodu ve svých uměleckých vyjádřeních, a to včetně politicky angažovaných akcí. Náměstek tvrdí, že město do uměleckého vyjadřování kulturních subjektů nezasahuje.

„Brno naopak usiluje o to, aby se dění v kulturních institucích ještě více odpolitizovalo,“ sdělil Hollan.

Hollanova podpora celé akci je v kontrastu s mnohem zdrženlivějším vyjádřením primátora Petra Vokřála (ANO). „Shoduji se s ideovými proudy Divadla Husa na provázku, nicméně vyvěšování trenýrek vnímám jako velmi kontroverzní záležitost,“ podotkl Vokřál.

Nechceme omezování svobody, tvrdí divadelníci

Divadelníci obří rudé trenky věšeli za doprovodu písně, kterou pro jejich projekt Cirkus Havel nazpívala před lety Marta Kubišová. Text napsal Václav Havel v srpnu roku 1968.

Ztohoven a trenky na Hradě

  • 19. 9. 2015 tři členové skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vylezli za bílého dne na střechu Pražského hradu a vyměnili prezidentskou standartu za obří rudé trenky. Sklidili nejen obrovskou kritiku od přívrženců prezidenta Miloše Zemana, ale také je mnoho lidí podpořilo.
  • Recesistům hrozí až tři roky vězení, soud začíná ve středu.
  • V pondělí se ukázalo, že standarta neuletěla, ale členové Ztohoven ji rozstříhali a poslali na 1 152 míst.

„Je to reakce na jistou úzkost, kterou v poslední době pociťujeme v souvislosti s náladami v této zemi. Bojíme se demagogie, bojíme se nepravdy, bojíme se projevů omezování svobody,“ napsali v úterý na webu v prohlášení divadelníci.

Tvrdí, že akce „trenky“ a „rozstříhání českého státního symbolu“ spolu v Brně nesouvisí. „Trenky nad Brnem jsme plánovali už dřív, v kontaktu se Ztohoven jsme byli někdy od dubna. Mluvili jsme tehdy o různých věcech, rozhodli jsme se, že je ve vyvěšení podpoříme,“ říká šéf divadla Vladimír Morávek.

Do Husy přitom v posledních dnech doputoval jeden kousek rozstříhané standarty - jako dárek od Ztohoven.

Zatímco divadelníci obě události oddělují, lidé to v internetových diskusích často vidí jinak. Operují hlavně morálkou.

„Dalo by se ještě do jisté míry akceptovat prvotní vyměnění za trenky, ale zničení standarty, včetně předchozího lhaní o jejím osudu, je skutečně malost,“ napsal na iDNES. cz třeba Eduard Hlavatý, podobně tak stovky dalších přispěvatelů.

Hollan teď chodí naostro, napsal Ovčáček

Kritizuje i šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil, který nazval vlající červené spodky na Špilberku politickým heavy metalem a řekl, že vedení Brna tím přitvrdilo až na samou hranu dobrého vkusu.

Na Facebooku se rozčiloval i hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Takto vypadá Brno pod vedením primátora Vokřála a jeho kulturního náměstka Hollana - na Špilberk jako kulturní památku a místo, kde byli vězněni či dokonce umírali vlastenci v 19. i první polovině 20. století, se věší trenýrky. A tato partička má chuť urvat po Brnu i Jihomoravský kraj. To stačilo pánové, už dost,“ napsal Hašek.

Rozzlobený je rovněž mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: „Náměstek brněnského primátora Hollan teď chodí naostro. Jeho červené trenýrky visí na Špilberku.“

Jaromír Matějek z Ústavu etiky a humanitních studií brněnské Masarykovy univerzity si myslí, že oficiální instituce by obecně měla být opatrná v tom, s kým spolupracuje, aby nezavdávala příčinu k různým dohadům.

„Červené trenýrky nad Špilberkem podle mého názoru nějak přímo s rozstříháním prezidentské standarty nesouvisejí. Tedy ať tam klidně visí, aspoň to Brnu není líto... Muzeum města Brna je kulturní institucí a k tomu snad patří podporovat takové taškařice,“ myslí si Matějek.