Třeskot železa, hvizd píšťalek a adrenalin. I to je šermířský turnaj

  19:37aktualizováno  19:37
Meče o sebe zvoní, jak se kříží v rukou šermířů. Často se ale zabodnou i do prošívané vesty či odrazí o masku. Za „smrtelný“ zásah má pak protivník tři body. Tak to vypadalo v Brně, kde se dvacítka šermířů z celé republiky utkala v turnaji. Titul nakonec získal brněnský soutěžící Petr Patala.

Šermířský turnaj Blossfechten v Brně. | foto: Lucie Kolischová, iDNES.cz

První šermíři dorazili do základní školy Herčíkova v Brně v sobotu kolem deváté hodiny ráno. Ještě před samotným turnajem je čekalo zapisování mezi soutěžící, převlékání do výstroje, představení šermířů i rozhodčích a rozlosování do skupin. Samotný turnaj odstartoval po desáté dopoledne.

"Blossfechten, jak se turnaj jmenuje, znamená holý šerm. Soutěžící proto bojují bez brnění chráněni pouze prošívanými vestami, maskami a ochrannými rukavicemi," popsal moderátor, který vysvětloval také pravidla bodování. "Za ultimátní, tedy smrtelný zásah získává hráč tři body. Za standardní zásah, který je například do ruky, ale šermíře nevyřadí z boje, je bod jeden. Vyhrává ten, kdo jako první získá aspoň dvanáct bodů s rozdílem minimálně dva body," dodal.

Šerm na Blossfechtenu je bojové umění

Turnaje se účastnilo celkem dvacet šermířů z celé České republiky. "Máme tu soutěžící z šermířských skupin z Brna, z Prahy, z Pardubic, z Opavy, z Třebíče i z Olomouce," řekl jeden z organizátorů Daniel Šobáň, který je zároveň jedním z rozhodčích.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně Blossfechten.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně s názvem Blossfechten.

To už ale ve vyznačeném prostoru uprostřed školní tělocvičny bojovali první šermíři. Speciální ztupené a pružné meče zvané federschwerty zvonily, jak do sebe narážely. Nejedná se ale o sportovní šerm, jak ho známe například ze slavné scény z Jamese Bonda či z jiných filmů. "Je to bojové umění vycházející z historického šermu. Není to ani scénický šerm nebo divadlo, jak ho vídáme na hradech a zámcích. Je to skutečný boj, který by s normálními meči byl na život a na smrt," vysvětloval Šobáň.

Tělocvičnou se chvílemi rozléhal hvizd píšťalky. Dva rozhodčí zvedali barevné praporky a signalizovali tak zapisovatelkám, kolik kdo má bodů. Drobný šermíř v béžové prošívané vestě z Třebíče zasáhl protivníka přesně mířenou ranou do trupu. Byl to jasný ultimátní zásah za tři body a publikum jásalo.

Šermířský turnaj Blossfechten, který se uskutečnil v Brně.

"Ty bláho, to bylo fakt dobrý," pronesl jeden z šermířů na lavičce, kterého teprve zápas čekal za chvíli. "Je rychlý a mrštný, proti tomu silnějšímu má výhodu," hodnotil další přihlížející. To už ale mladý soutěžící v posledním úderu vyskočil a zasáhl protivníka do přilby.

"Pííííísk!" zazněly jednohlasně píšťalky obou rozhodčích. Bylo dobojováno, šermíř z Třebíče těsně vyhrál čtrnáct ku dvanácti a postoupil do dalšího kola.

Fotogalerie

V přestávce mezi základním a semifinálovým kolem ukazovali své umění při exhibičním vystoupení bojovníci umění kendo. S dřevěnými bokkeny a rákosovými meči předváděli techniku japonských mistrů. Před finále pak na parkety vpluly orientální tanečnice.

Při drsnějších střetech od mečů odlétají jiskry

To už ale při zápasech zase zvonily železné meče a v několika případech dokonce odlétávaly jiskry. Napětí mezi soutěžícími i přihlížejícími, kterých přišlo kolem sedmi desítek, rostlo. Šermíři po tolika utkáních jsou vyčerpaní a adrenalin stupňuje jejich reakce.

"Měl jsem tam zásah za tři body, to jste to ani jeden neviděl?" rozčiloval se soutěžící v tmavé výstroji. "Bylo to až po zapískání, měl jsi tam přešlap," vysvětloval jeden z rozhodčích. I na něm už bylo vidět, že začínal být unavený. Každý z rozhodčích měl za sebou už odpískáno kolem dvaceti zápasů.

Nastoupení šermíři na turnaji Blossfechten v Brně.

Nastoupení šermíři, kteří se turnaje účastnili.

Na konci vyřazovacího turnaje zbyli už jen dva soutěžící. O první místo nakonec bojoval osmnáctiletý Jan Šobáň a čtyřiadvacetiletý Petr Patala. Jejich boj byl těsný a trval dlouhé minuty. Oba finalisté už byli na pokraji sil, přesto se rvali do posledního bodu. Nakonec o čtyři body zvítězil Patala z brněnské skupiny historického šermu Carpe Diem.

"Je to dobrý pocit. Dva týdny jsem tvrdě trénoval, tak se to vyplatilo. Jen bylo škoda toho dohadování, kdo komu co udělal, kazilo to atmosféru," řekl po vyhlášení výsledků.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Žena nepustila přítele domů, protože šel na pivo. Museli přijet strážníci

Pro pracovníky České obchodní inspekce už zamčené dveře do prodejen nejsou...

Případ muže, který se dobýval do bytu své přítelkyně, řešili o víkendu znojemští strážníci. Nakonec se ukázalo, že...

Vranovský Golden Gate konečně opraví, výjimečné lávce ublížil i blesk

Vodní nádrž Vranov

Přes Švýcarskou zátoku Vranovské přehrady se klene unikátní visutá lávka, která svou vizáží patří k nejkrásnějším nejen...

Najdete na iDNES.cz