Třeskot železa, hvizd píšťalek a adrenalin. I to je šermířský turnaj

  19:37aktualizováno  19:37
Meče o sebe zvoní, jak se kříží v rukou šermířů. Často se ale zabodnou i do prošívané vesty či odrazí o masku. Za „smrtelný“ zásah má pak protivník tři body. Tak to vypadalo v Brně, kde se dvacítka šermířů z celé republiky utkala v turnaji. Titul nakonec získal brněnský soutěžící Petr Patala.

Šermířský turnaj Blossfechten v Brně. | foto: Lucie Kolischová, iDNES.cz

První šermíři dorazili do základní školy Herčíkova v Brně v sobotu kolem deváté hodiny ráno. Ještě před samotným turnajem je čekalo zapisování mezi soutěžící, převlékání do výstroje, představení šermířů i rozhodčích a rozlosování do skupin. Samotný turnaj odstartoval po desáté dopoledne.

"Blossfechten, jak se turnaj jmenuje, znamená holý šerm. Soutěžící proto bojují bez brnění chráněni pouze prošívanými vestami, maskami a ochrannými rukavicemi," popsal moderátor, který vysvětloval také pravidla bodování. "Za ultimátní, tedy smrtelný zásah získává hráč tři body. Za standardní zásah, který je například do ruky, ale šermíře nevyřadí z boje, je bod jeden. Vyhrává ten, kdo jako první získá aspoň dvanáct bodů s rozdílem minimálně dva body," dodal.

Šerm na Blossfechtenu je bojové umění

Turnaje se účastnilo celkem dvacet šermířů z celé České republiky. "Máme tu soutěžící z šermířských skupin z Brna, z Prahy, z Pardubic, z Opavy, z Třebíče i z Olomouce," řekl jeden z organizátorů Daniel Šobáň, který je zároveň jedním z rozhodčích.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně Blossfechten.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně s názvem Blossfechten.

To už ale ve vyznačeném prostoru uprostřed školní tělocvičny bojovali první šermíři. Speciální ztupené a pružné meče zvané federschwerty zvonily, jak do sebe narážely. Nejedná se ale o sportovní šerm, jak ho známe například ze slavné scény z Jamese Bonda či z jiných filmů. "Je to bojové umění vycházející z historického šermu. Není to ani scénický šerm nebo divadlo, jak ho vídáme na hradech a zámcích. Je to skutečný boj, který by s normálními meči byl na život a na smrt," vysvětloval Šobáň.

Tělocvičnou se chvílemi rozléhal hvizd píšťalky. Dva rozhodčí zvedali barevné praporky a signalizovali tak zapisovatelkám, kolik kdo má bodů. Drobný šermíř v béžové prošívané vestě z Třebíče zasáhl protivníka přesně mířenou ranou do trupu. Byl to jasný ultimátní zásah za tři body a publikum jásalo.

Šermířský turnaj Blossfechten, který se uskutečnil v Brně.

"Ty bláho, to bylo fakt dobrý," pronesl jeden z šermířů na lavičce, kterého teprve zápas čekal za chvíli. "Je rychlý a mrštný, proti tomu silnějšímu má výhodu," hodnotil další přihlížející. To už ale mladý soutěžící v posledním úderu vyskočil a zasáhl protivníka do přilby.

"Pííííísk!" zazněly jednohlasně píšťalky obou rozhodčích. Bylo dobojováno, šermíř z Třebíče těsně vyhrál čtrnáct ku dvanácti a postoupil do dalšího kola.

Fotogalerie

V přestávce mezi základním a semifinálovým kolem ukazovali své umění při exhibičním vystoupení bojovníci umění kendo. S dřevěnými bokkeny a rákosovými meči předváděli techniku japonských mistrů. Před finále pak na parkety vpluly orientální tanečnice.

Při drsnějších střetech od mečů odlétají jiskry

To už ale při zápasech zase zvonily železné meče a v několika případech dokonce odlétávaly jiskry. Napětí mezi soutěžícími i přihlížejícími, kterých přišlo kolem sedmi desítek, rostlo. Šermíři po tolika utkáních jsou vyčerpaní a adrenalin stupňuje jejich reakce.

"Měl jsem tam zásah za tři body, to jste to ani jeden neviděl?" rozčiloval se soutěžící v tmavé výstroji. "Bylo to až po zapískání, měl jsi tam přešlap," vysvětloval jeden z rozhodčích. I na něm už bylo vidět, že začínal být unavený. Každý z rozhodčích měl za sebou už odpískáno kolem dvaceti zápasů.

Nastoupení šermíři na turnaji Blossfechten v Brně.

Nastoupení šermíři, kteří se turnaje účastnili.

Na konci vyřazovacího turnaje zbyli už jen dva soutěžící. O první místo nakonec bojoval osmnáctiletý Jan Šobáň a čtyřiadvacetiletý Petr Patala. Jejich boj byl těsný a trval dlouhé minuty. Oba finalisté už byli na pokraji sil, přesto se rvali do posledního bodu. Nakonec o čtyři body zvítězil Patala z brněnské skupiny historického šermu Carpe Diem.

"Je to dobrý pocit. Dva týdny jsem tvrdě trénoval, tak se to vyplatilo. Jen bylo škoda toho dohadování, kdo komu co udělal, kazilo to atmosféru," řekl po vyhlášení výsledků.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kvůli dálnici D43 přes Brno hrozí další žaloby, odpůrci se chtějí bránit

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj zveřejnil trasu plánované dálnice D43 z Brna na sever. Experti vybrali variantu přes Bystrc, což...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Další z rubriky

Fotily se nahé i v bugatkách. Není se za co stydět, věří volejbalistky

Smečařka Eva Beránková na snímku z kalendáře, který brněnské volejbalové šelmy...

Nejen na hřišti dokážou volejbalové šelmy z Brna zaujmout. S heslem Pomáháme pomáhat se nebály svléknout svršky a...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Najdete na iDNES.cz