Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest za obchodování s lidskou kůží soudci zmírnili

  9:41aktualizováno  10:22
Brněnský krajský soud změnil v odvolacím řízení trest v kauze brněnské tkáňové banky. Její bývalý šéf Jiří Adler zaplatí za nelegální obchody s lidskou kůží místo 1,5 milionu korun jen 600 tisíc. Soudci mu změnili i trest: 1,5 roku s podmínkou na dva roky.

Bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Spolu s ním byli loni v listopadu potrestáni i jeho čtyři kolegové. I oni se proti verdiktu odvolali. Jenže soudci jejich odvoláni i odvolání státního zástupce zamítli a potvrdili původní tresty. - čtěte Za kůži dostali statisíce...

"Soud prvního stupně správně zhodnotil všechny důkazy - s jedinou výjimkou. V případě Jiřího Adlera a výše finančního prospěchu, který pro sebe získal," zdůvodnila snížení trestu předsedkyně odvolacího senátu Zuzana Kratochvílová.

Bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler (vpravo), dále lékařka Dagmar Hrůzová, laborantka Jana Komárková, zdravotní bratr Ján Karkoška a Anna Tejkalová.

Podle městského soudu si bývalý šéf tkáňové banky v Brně nezákonným prodejem kožních štěpů vydělal 5 206 000 korun. Krajský soud však tuto částku změnil na 541 tisíc korun.

Změnil mu proto i trest: místo dvou let s podmínkou na tři roky odsoudil Jiřího Adlera na 1,5 roku podmíněně se zkušební dobou na dva roky.

"Odečetli jsme totiž peníze, které šly přes Adlera na účty nejrůznějších dobročinných nadací a společností," popsala Kratochvílová.

Soudci však Adlerovi a další obviněné, lékařce Dagmar Hrůzové, neodečetli peníze, které putovaly na konta nadací, jež oba sami zřídili. "Jsme přesvědčeni, že v případě těchto nadací šlo o zastírací manévr pro příjem peněz," uvedla Kartochvílová.

Vyšetřování trvalo dva roky
Celá kauza byla odhalena v říjnu roku 2003. Teprve v listopadu 2005 ovšem policisté Adlera a jeho čtyři spolupracovníky obvinili z toho, že prodávali kůži mrtvých lidí do Nizozemska.

V Česku se kůže odebraná z mrtvých těl k transplantacím nevyužívá, ale v řadě evropských zemí ano. Po kůži je tedy v cizině poptávka. Dva lékaři a tři další zdravotníci z tkáňové banky v Brně se před pár lety rozhodli, že poptávku uspokojí.

Na odebírání kůže a její vývoz do ciziny měli zdravotníci sice povolení, ale peníze si nechávali vyplácet na svoje soukromé účty. Za čtvereční centimetr kůže měli Holanďané platit 20 eurocentů.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz