Bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Trest za obchodování s lidskou kůží soudci zmírnili

  • 5
Brněnský krajský soud změnil v odvolacím řízení trest v kauze brněnské tkáňové banky. Její bývalý šéf Jiří Adler zaplatí za nelegální obchody s lidskou kůží místo 1,5 milionu korun jen 600 tisíc. Soudci mu změnili i trest: 1,5 roku s podmínkou na dva roky.

Spolu s ním byli loni v listopadu potrestáni i jeho čtyři kolegové. I oni se proti verdiktu odvolali. Jenže soudci jejich odvoláni i odvolání státního zástupce zamítli a potvrdili původní tresty. - čtěte Za kůži dostali statisíce...

"Soud prvního stupně správně zhodnotil všechny důkazy - s jedinou výjimkou. V případě Jiřího Adlera a výše finančního prospěchu, který pro sebe získal," zdůvodnila snížení trestu předsedkyně odvolacího senátu Zuzana Kratochvílová.

Bývalý šéf tkáňové banky Jiří Adler (vpravo), dále lékařka Dagmar Hrůzová, laborantka Jana Komárková, zdravotní bratr Ján Karkoška a Anna Tejkalová.

Podle městského soudu si bývalý šéf tkáňové banky v Brně nezákonným prodejem kožních štěpů vydělal 5 206 000 korun. Krajský soud však tuto částku změnil na 541 tisíc korun.

Změnil mu proto i trest: místo dvou let s podmínkou na tři roky odsoudil Jiřího Adlera na 1,5 roku podmíněně se zkušební dobou na dva roky.

"Odečetli jsme totiž peníze, které šly přes Adlera na účty nejrůznějších dobročinných nadací a společností," popsala Kratochvílová.

Soudci však Adlerovi a další obviněné, lékařce Dagmar Hrůzové, neodečetli peníze, které putovaly na konta nadací, jež oba sami zřídili. "Jsme přesvědčeni, že v případě těchto nadací šlo o zastírací manévr pro příjem peněz," uvedla Kartochvílová.

Vyšetřování trvalo dva roky
Celá kauza byla odhalena v říjnu roku 2003. Teprve v listopadu 2005 ovšem policisté Adlera a jeho čtyři spolupracovníky obvinili z toho, že prodávali kůži mrtvých lidí do Nizozemska.

V Česku se kůže odebraná z mrtvých těl k transplantacím nevyužívá, ale v řadě evropských zemí ano. Po kůži je tedy v cizině poptávka. Dva lékaři a tři další zdravotníci z tkáňové banky v Brně se před pár lety rozhodli, že poptávku uspokojí.

Na odebírání kůže a její vývoz do ciziny měli zdravotníci sice povolení, ale peníze si nechávali vyplácet na svoje soukromé účty. Za čtvereční centimetr kůže měli Holanďané platit 20 eurocentů.