Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Poseidon kličkoval vesnicemi, loď chodily okukovat davy lidí

  9:11aktualizováno  17:37
Předposlední etapu svého čtyřdenního putování na jižní Moravu absolvovala výletní loď Poseidon jedoucí na nákladní soupravě po souši. Středeční trasu lemovala řada vesnic, průjezd některých zabral i desítky minut. Loď chodily okukovat davy zvědavců.

Loď Poseidon putuje jižní Moravou směrem k Vranovské přehradě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po pár obvyklých drobných zádrhelech při průjezdu Velkým Meziříčím dorazil sedmapadesátitunový Poseidon v úterý večer k motorestu Devět křížů u Domašova, kde podle plánu přenocoval.

Co však plány narušilo, bylo středeční počasí. Nad jižní Moravou se totiž ráno vznášela mlha.

Fotogalerie

„Za mlhy jezdit nesmíme. Nám až tak nevadí, ale důležité je, abychom byli viděni my. Proto jsme ráno museli počkat, až mlha zmizí, ale netrvalo to dlouho,“ popsal mírné zdržení na startu Zdeněk Novák z přepravující firmy Nosped.

Kolos, který putuje ze středočeského Týnce nad Labem na Vranovskou přehradu, se ve středu proplétal jihomoravskými vesnicemi.

„Je to takové to klasické manévrování úzkými cestami mezi domky. Některé vesničky projedeme za 10 až 20 minut, ale když je tam nepříjemná zatáčka, může to zabrat i hodinu,“ přibližoval Novák.

Při takových průjezdech pomáhá situaci zajišťovat šest doprovodných vozidel. „Hlídají to zepředu i zezadu. Když jedeme vesnicí, musíme uzavřít cestu, protože by se nám protijedoucí auta nevyhnula,“ vysvětloval Novák.

Zjevení nevšední kolony většinou způsobilo v obcích poprask. „Chodí se na nás dívat hodně lidí. Třeba v Dolních Kounicích jsme dopředu rozváželi letáky a přišla se podívat skoro celá vesnice. Dokonce jsme slyšeli, že děcka kvůli tomu odešla dřív ze školy,“ hlásil Novák.

Ten si právě v Dolních Kounicích dopřál s kolegy zhruba hodinovou pauzu. „Zaparkovali jsme a šli jsme na oběd. Lidi si mezitím všechno fotili a mezitím se nás vyptávali,“ líčil.

Potíže se konvoji vyhnuly, zdržely jej pouze větve

Kromě vesnic jízdu brzdil také terén a stromy. „Po cestě jsou prudká stoupání a klesání, ořezáváme větve,“ oznamoval Novák.

Nakonec se středeční putování obešlo bez vážnějších potíží. „Nestalo se nic výjimečného, všechno proběhlo v pořádku. Akorát bylo po cestě víc větví na řezání, než jsme čekali, což nás mírně zdrželo.“

Do cíle středeční etapy v Jiřicích u Miroslavi dorazil konvoj zhruba deset minut po páté odpolední hodině. „Potřebujeme dost velké parkoviště, protože celková délka soupravy je 40 metrů, k tomu musíme zaparkovat i všechna auta. V Jiřicích už to známe, s jednou lodí už jsme tu stáli,“ vysvětlil Novák.

Ve čtvrtek Poseidon se svým doprovodem vyrazí znovu přibližně v 9 hodin ráno. „Ve Znojmě se kolem jedenácti otočíme na náměstí a budeme pokračovat dál,“ informuje Novák.

Odpoledne by měl konvoj dorazit ke svému cíli na pláži Vranovské přehrady. Loď se ovšem na vodu dostane s pomocí jeřábu až v pátek.

Celá cesta se plánovala dlouhé čtyři měsíce. „Trasu jsme projeli čtyřikrát. Měří se každá zatáčka, každý sloup i drát. A to několikrát dokola,“ upozornil Novák. „A stejně ještě každý den dopředu jedeme trasu, která je před námi, znovu. Aby nás nic nepřekvapilo.“

Přepravovaná loď je dvaatřicet metrů dlouhá a pět metrů široká. Stane se tak největším plavidlem na Moravě. Po malé úpravě interiéru bude mít Poseidon kapacitu dvě stě osob, což bude o 40 míst více než dosud.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz