Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třetina narozených dětí na jihu Moravy má nálepku „nemanželské“

  20:23aktualizováno  20:23
Každé třetí dítě, které přijde na svět na jižní Moravě, lze zařadit do kolonky "nemanželské". Jen v prvním čtvrtletí letošního roku se 41 dětí ze sta narodilo nesezdaným párům. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Je to o devět a půl procenta víc než ve stejném období loňského roku," poznamenala Milada Jonášová z brněnského pracoviště Českého statistického úřadu.

Dětí, které se narodily mimo manželství, přibývá už od devadesátých let. "Zatímco v roce 1997 bylo těchto dětí mezi novorozenci jen 14,2 procenta, v roce 2008 už jejich podíl narostl na 28,8 procenta," podotkla Jonášová.

Kraj tak v této statistice dostihl státy západní Evropy. "Před námi jsou však severské státy, kde se nemanželských dětí rodí přibližně polovina," doplnil brněnský demograf Daniel Seidenglanz.

Svatba? Později..
Být svobodnou matkou a vychovávat nemanželské dítě už dávno není ponižující nálepkou "padlé ženy". Naopak, osud neprovdané matky si většina žen volí dobrovolně. Některé svatbu s partnerem pouze odkládají na později, jiné ji ani neplánují.

"Partner mi sice řekl, že kdybych chtěla, vzal by si mě hned, ale já takovou potřebu nemám. Hlavním důvodem je asi to, že by mi to nepřineslo žádnou výhodu. Ale to neznamená, že jako svobodná matka bych nějaké výhody měla. Prostě na tom nezáleží," krčí rameny maminka dvou a půlleté holčičky. Své jméno si nepřeje zveřejnit.

Čtyřiatřicetiletá svobodná matka z Brna navíc nepovažuje manželství za záruku, že se vztah nerozpadne. "Stačí se jen podívat na stoupající počet rozvodů," vysvětluje.

Shodou okolností její dcera ani nenosí otcovo příjmení, jak bývá u nesezdaných rodičů obvyklé. "Můj partner nemohl po porodu najít rodný list, nechával si vystavit kopii. Takže i do rodného listu dcery jsme jej nechali zapsat až po půl roce," usmívá se žena.

Jiná brněnská maminka by se sice svatbě s otcem své dcery nebránila, ale rozhodně jej do sňatku nenutí. "Partner příliš nespěchá. Je to možná dané i tím, že jeho rodiče neměli zrovna dobré vztahy. Má pocit, že když se lidé vezmou, přestanou se snažit a vztah udržovat," konstatuje šestadvacetiletá žena, která si přeje zůstat v anonymitě. Přiznává, že být neprovdanou matkou přináší i některé nepříjemné situace.

"Dcera se jmenuje po mém příteli, takže kdykoliv ji objednávám třeba k lékaři, musím zdůraznit, že jsem její matka. Ale to je spíš drobnost," dodává.

Svatbu si užije i naše dcera
Lucie Soukupová podobné zkušenosti zatím nemá. Její dítě se má teprve narodit. V otázce manželství má ale jasno. "Vzájemná důvěra mezi mnou a mým přítelem je natolik velká, že pro nás svatba znamená jen papír na úřadě," dodává osmadvacetiletá nastávající matka.

Přesto však v budoucnosti o svatbě uvažuje. Ale v poměrně vzdálené - nejdřív za čtyři roky. "Svatba je vlastně takový mejdan pro příbuzné a kamarády. A my o ni naše dítě nechceme připravit. Takže počkáme, až doroste do věku, kdy si ji bude moci užít," vysvětluje svůj netradiční názor Soukupová.

Být s dítětem sama není žádný med
Ať vdané nebo svobodné, jsou čerstvé maminky, které žijí s otcem svého dítěte, ve velmi podobné situaci. Jiná je však pro ty, kdo na výchovu dítěte zůstaly samy, bez pomoci partnera.

"Když jsem v jednadvaceti otěhotněla, můj tehdejší přítel se zalekl. Na potrat jsem jít nechtěla a do svatby jsem ho netlačila. Zůstala jsem s dítětem sama, není uvedený ani v rodném listě svého syna, výživné jsem po něm nechtěla. V té době mi velice pomohli moji rodiče, a to i finančně. Nevím, jak bych to bez nich zvládla," říká pětatřicetiletá žena ze Zbýšova na Brněnsku.

Dodnes s náklady na výchovu čtrnáctiletého chlapce "bojuje". Příspěvky od státu druhý příjem v domácnosti nenahradí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz