(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Třetina školáků z Brna pravidelně kouří a pije, vychází z průzkumu

  • 4
Pro třetinu brněnských školáků jsou cigarety a alkohol běžnou součástí života. Šokující zjištění přinesl průzkum neziskové organizace A kluby, kterého se účastnily dva tisíce žáků základních a středních škol starších jedenácti let.

Právě letní prázdniny jsou podle odborníků nejrizikovějším obdobím, kdy školáci experimentují a snadno pak spadnou do závislosti. První cigaretu si podle průzkumu děti zapálí nejčastěji ve dvanácti letech.

"Můj syn začal kolem puberty. Do té doby cigarety nesnášel, když nějakou našel, tak ji raději zlikvidoval, ale pak se to u něj zlomilo. Chtěl být před kamarády za frajera. Dnes je mu devatenáct a několikrát zkusil přestat, ale nepodařilo se mu to," popisuje Aneta z Brna.

O průzkumu Mládež a drogy

Respondenti
Letos se účastnilo téměř 2 000 dětí starších jedenácti let z dvaceti brněnských škol.

Co ukázal o kouření a alkoholu
První cigaretu si děti zapálí nejčastěji ve dvanácti letech. Alkohol ochutnají průměrně o rok později.

Kolik dětí má zkušenost
Šedesát procent dětí ve věku 11-15 let má zkušenost s nějakou návykovou látkou. Pětina už vyzkoušela hazardní hry.

Kdo užívá pravidelně
Třetina oslovených školáků pije kouří nebo bere drogy pravidelně, tedy minimálně jednou týdně.

S čím děti experimentují
Mezi nelegálními drogami brněnští školáci nejčastěji zkoušeli marihuanu (30 procent), lysohlávky (6 procent) a extázi (necelá 3 procenta).

Podle Lenky Skácelové z brněnského Poradenského centra pro drogové a jiné závislosti v poslední době přibývá dětí, které pravidelně pijí alkohol. "Problém je v jeho obrovské dostupnosti a slepotě některých rodičů. Nepřipouští si, že by jejich dítě mohlo doma po alkoholu sáhnout. Právě takové popíjení s sebou nese i riziko závislosti," varuje Skácelová.

Děti mají pocit, že cigarety a alkohol k životu patří

Ve skupině dětí od jedenácti do patnácti let přitom podle průzkumu pravidelně pije, kouří nebo bere jiné návykové látky celá třetina z nich. Podle terapeutky Terezy Janačíkové Novákové je tak vysoké číslo alarmující.

"Děti získávají mylný pocit, že tyto látky jsou přirozenou součástí života," upozornila terapeutka. Podle ní jsou to navíc často sami rodiče, kteří dítěti cigaretu nebo alkohol nabídnou.

Problém je i v tom, že dospělí často neumí s dětmi o kouření a pití alkoholu mluvit. "Když mě táta nachytal s cigaretou, tak mě seřval, ať toho nechám, nebo dopadnu jako on," řekla patnáctiletá Veronika, na kterou tento rodičovský argument příliš nezapůsobil.

Jednou z otázek v průzkumu bylo, na koho by se děti obrátily, kdyby jejich kamarád měl problém se závislostí. "Je zvláštní, že rodiče by oslovilo jen devět procent z nich. Linky důvěry jsou samozřejmě dobrou volbou, ale rodič by měl být v podpoře na prvním místě," dodala Janačíková Nováková.

Pětatřicetiletá Ivana před časem u svého desetiletého syna našla v bundě krabičku cigaret. "V poradně mi řekli, že děti většinou začnou kouřit, protože nemají dost informací. Sedla jsem si s ním a popsala jsem mu, kolik to stojí peněz, jak mají kuřáci žluté zuby a ruce a špatně se jim dýchá. Doufám, že ho to odradí," doplnila matka mladého kuřáka.

Marihuaně holduje deset procent školáků

Letní prázdniny jsou v polovině, pro pokusy s návykovými látkami jsou nejpříznivějším obdobím. "Děti mají dost času. I přístup k alkoholu a cigaretám je v létě snazší, protože celkově je toto období uvolněnější," poznamenal Martin Klíč, ředitel organizace A kluby pracující se závislými.

To potvrzuje i Skácelová z centra pro závislosti. V něm hledají rodiče pomoc nejčastěji, kouří-li jejich děti marihuanu. Podle průzkumu jí v současnosti holduje deset procent školáků.

"Děti se shlukují ve městech, poflakují se a určité skupiny experimentují, je to pro ně dobrodružství. Na podzim se to pak projeví, když začnou mít problémy ve škole a rodiče přijdou na to, že není něco v pořádku. Po prázdninách máme vždycky nejvíce klientů," sdělila.