Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy obtížně hledají nové lidi. Mají přehnané nároky, tvrdí personalisté

  • 47
Bude mít manažerské schopnosti, vyzná se v nejnovějších technologiích a ještě si o nich bez problémů popovídá v cizím jazyce. Takové jsou představy zaměstnavatelů v Jihomoravském kraji o ideálním pracovníkovi. Jenže, podle personálních agentur se míjí s realitou na pracovním trhu.

A tak mají firmy problém sehnat vhodné lidi, přestože je podle aktuálních čísel na jižní Moravě téměř 60 tisíc nezaměstnaných. Snížit nároky na nové zaměstnance nemůžeme, zní od firem. Podle personalistů by to ale udělat měly.

„Setkávám se s tím, že někteří manažeři předimenzují profil a požadavky na kandidáty a chtějí mnoho muziky nejlépe za málo peněz,“ popisuje jednatelka brněnské agentury AW Partners Eva Andrášová s tím, že poptávka po personalistech od poloviny loňského roku roste.

Že bývá problém také ve firmách samotných, potvrzuje i Eva Fruhwirtová ze společnosti Brain2Win, která se přes pět let zabývá tréninkem mozku a lidského potenciálu.

„Zaměstnavatelé mají představu, že najdou supermana, který zvládne manažerské dovednosti, hovoří minimálně jedním cizím jazykem, je odolný vůči zátěži a navíc se perfektně orientuje v nových technologiích,“ říká.

Místa mohou zaplnit cizinci

Podle ředitele Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petra Kostíka se situace velmi liší v závislosti na oblasti podnikání.

„Výrobní odvětví se potýká s nedostatkem pracovní síly. Je proto potřeba přistoupit na snižování nároků. Základními podmínkami pak mnohdy zůstává chuť pracovat a ochota se doučit to, co uchazeč o zaměstnání neumí,“ vysvětluje. Některé výrobní oblasti proto nové zaměstnance hledají také mezi cizinci.

Naopak v případě více specializovaných společností zůstávají vysoká kritéria v poptávce po nováčcích důležitým faktorem.

„Odborných pracovníků ve vědecko-technických oborech je poměrně dostatek, firmy se tak snaží vybrat si ty nejlepší dostupné lidi. V takovém případě pak rozhoduje kvalita uchazečů a praxe,“ dodává Kostík.

Snižování nároků by se nevyplatilo ani podle Ctirada Nečase, ředitele brněnské technologické společnosti Královopolská RIA. „Technické know-how nelze za žádných situací ošidit a bylo by to pro nás velmi nebezpečné. Díky silnému technickému zázemí v Brně se nám ale získávat nové zaměstnance daří,“ říká.

Pro některé firmy personalisté zajišťují hlavně zdroj potenciálních zaměstnanců, ke kterým by se běžně nedostaly.

Nejlepší adepty vybere učitel

„Agentury nám uchazeče aktivně hledají v databázích, konečný výběr ale vždy záleží na našem testování a pohovorech. Často se totiž nepotýkáme s tím, že by kandidáti nebyli kvalifikovaní, chybí jim ovšem potřebné morální vlastnosti,“ konstatuje personální ředitelka společnosti Hestego Eva Vavrouchová.

Personální agentury proto při hledání vhodných adeptů nasazují i psychology. Výrazně více zakázek mají za poslední rok třeba v Brněnské personalistice. „Stále více se projevuje zvyšující se profesionalita nejen personálních manažerů, ale i budoucích nadřízených nových pracovníků,“ míní psycholožka firmy Jaroslava Ester Evangelu.

Strojírenská firma Hestego sází hlavně na postupnou výchovu svých zaměstnanců, na výuce úzce spolupracuje s vyškovským učilištěm. Po dohodě jim učitelé vytipují studenty s velkým potenciálem, kteří si mohou ve společnosti přivydělávat formou brigády.

„Po úspěšném absolvování učiliště takoví studenti dostávají nabídku plnohodnotného zaměstnání,“ doplňuje Vavrouchová. A také další firmy považují kontakt se školami za možné řešení problémů na trhu práce. Kromě spolupráce se školami, kdy se zaměstnavatelé snaží nalákat mnohé absolventy brněnských univerzit, není neobvyklý ani kontakt se školáky.

Největší zájem je o technické profese

Třeba SMC Industrial Automation už tři roky pořádá exkurze pro žáky základních škol. „Je nám jasné, že se výsledky snahy dostaví nejdříve třeba za deset let. Vnímáme to ale jako investici do budoucna,“ tvrdí ředitel vyškovského závodu Vratislav Staněk.

Podle úřadu práce je v kraji největší zájem právě o technické profese a odborníky v oblasti informačních technologií či logistiky.

„Na většinu volných míst požadují zaměstnavatelé minimálně vyučení v oboru a často také praxi. Jen polovina uchazečů ale splňuje tyto požadavky. U nekvalifikovaných manuálních profesí je pak častým problémem relativně nízká nástupní mzda, navíc se většinou jedná o třísměnný provoz,“ vysvětluje mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

,