Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tři přihlášky na střední: děti jásají, školy se bojí

  • 1
Už příští týden začnou první kola přijímaček na střední školy. Ty jsou letos zavaleny až trojnásobným počtem přihlášek. Dětí nepřibylo. Naopak. Volných míst je o 5 tisíc víc než zájemců. Ti si ale na rozdíl od loňska mohou podat hned tři přihlášky, ne jen jednu.

Pro školy je to problém. Nechceme být pro zájemce jen "záloha", tvrdí svorně oslovení ředitelé a ředitelky středních škol v kraji. Naopak rodiče dětí si novinku pochvalují.

"Loni se na střední školu hlásila jedna dcera. Naštěstí se dostala, ale dlouho jsme zvažovali, kam dát přihlášku. Nechtěli jsme riskovat, že se nedostane. Druhá dcera si letos rovnou podala tři přihlášky a je klidnější. Ani z těch přijímaček není tolik vystresovaná," popsala Romana Řeháková z Brna. A doufá, že novinka ještě pár let vydrží, za dva roky totiž čekají přijímačky ještě syna.

Přijatý? Může si to rozmyslet

Jenže vedení škol systém znejišťuje. "Loni jsme měli dvě stovky zájemců, letos jich je více něž šest set. Ale přitom víme, že všichni z nich k nám nechtějí. Mají třeba samé jedničky a hlásí se i na gymnázium. Nebo si podali tři přihlášky k nám na různé obory. Ale nejhorší je, že to, kdo k nám opravdu nastoupí, se dozvíme až někdy v půlce května," uvedla například zástupkyně ředitele odborné školy a odborného učiliště ve Znojmě Alena Chaloupecká.

Zákon, díky kterému si děti mohou podat víc přihlášek na střední školu, sice počítá s tím, že student, kterého přijmou na více škol, musí té vybrané poslat takzvaný zápisový lístek. Jenže když se dostane na lepší školu, může ho vzít kdykoliv zpátky.

"A přesně toho se bojíme. Ale nedá se s tím nic dělat," konstatovala ředitelka brněnské hotelové školy v Bosonožské ulici Ludmila Bartoňová. Letos evidují o polovinu více přihlášek.

Stejná čísla hlásí i hodonínské gymnázium v ulici Legionářů. "Víme, že pro spoustu uchazečů jsme záložní varianta. Třeba proto, že bydlí ve spádové oblasti jiného gymnázia, například v Kyjově," uvedl ředitel Miroslav Novotný.

Někde i více než trojnásobek přihlášek

Stejný problém se týká všech středních škol, dokonce i soukromých nebo velmi odborně zaměřených.

Například na Střední průmyslovou školu chemickou v Brně dorazilo 429 přihlášek. Loni jich bylo 130, kapacita je přitom 120 studentů. „I proto očekáváme, že třídy naplníme už v prvním kole. K nám jdou totiž studenti za odborností, rodiče dávají najevo, že mají zájem právě o chemický obor, nemají nás jako zálohu. Ale to se teprve ukáže,“ řekl ředitel Vilém Koutník.

Také o zahradnictví je letos náramný zájem. "O třetinu větší. Učební obory zaplníme, ale strach mám o studijní obory, kde hrozí, že nás považují studenti jen za záchranu, kdyby to nevyšlo jinde," myslí si zástupkyně ředitele střední zahradnické školy v Rajhradě Iveta Motlová.

Růžena Šalomonová ze školských odborů

Podle Růženy Šalomonové ze školských odborů se střední školy bojí oprávněně, jestli naplní třídy. "V kraji je zhruba 14 tisíc volných míst na všech středních školách, ale studentů je zhruba 9 tisíc. Volných míst je tedy hodně, výrazně přebývají," uvedla Šalamonová. Děti podle ní budou mnohdy blokovat místa, protože budou čekat, jestli jim nevyjde ještě jiná škola, kam by nastoupily raději. "Bude v tom pěkný guláš," podotkla.