Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tři skvosty jižní Moravy se stanou národními kulturními památkami

  20:18aktualizováno  20:18
Kraj má dvě desítky národních kulturních památek a letos na ně zřejmě povýší další tři. Zámek ve Slavkově u Brna, poutní kostel Panny Marie v Křtinách na Blanensku a archeologické naleziště v Dolních Věstonicích včetně asi dvou set předmětů z paleolitu, které zde byly nalezeny.

Zámek Slavkov | foto: Monika TomáškováMF DNES

"Ministerstvo kultury tento návrh připravovalo na přelomu roku s tím, že národními kulturními památkami budou vyhlášeny od prvního července tohoto roku," uvedl vedoucí odboru kultury jihomoravského kraje Tomáš Drobný.

Barokní  kostel v Křtinách byl postaven podle návrhu Santiniho a bývá nazýván perlou Moravy. Dolní Věstonice proslavily nálezy z doby lovců mamutů a hlavně Věstonická venuše. "I slavkovský zámek si zaslouží toto zvýšení prestiže. Už tím, že je to významná barokní stavba a bývalé sídlo Kouniců, jednoho z nejvýznamnějších rodů na Moravě," uvedl Tomáš Drobný.

"Nedomnívám se, že by nám to usnadnilo cestu k dotacím, s nedostatkem peněz na opravu se potýkají i mnohé národní kulturní památky. Očekáváme spíš, že se zvýší zájem veřejnosti," uvedl ředitel Zámku Slavkov - Austerlitz Aleš Šilhánek.

Ještě více si slibuje od toho, že zdejší zámek byl nominován na zápis do nově vznikající evropské listiny kulturního dědictví, která je evropskou obdobou světového seznamu UNESCO.

I bez označení národní kulturní památky je však slavkovský zámek velmi vyhledávaný. Vloni ho navštívilo téměř 57 tisíc lidí a podle odhadu se jich tady při různých akcích v celém areálu objevilo dokonce třikrát tolik. "Zájem je tak velký, že dokonce uvažujeme o celoročním provozu," dodal Aleš Šilhánek.

Letošní sezonu slavnostně zahájili včera a dnes se slavkovský zámek po zhruba tříměsíčních "zimních" prázdninách znovu otevře veřejnosti. Jednou z největších akcí, které na tento rok připravuje, je velká výstava věnovaná Václavu Kounicovi. Právě před sto lety totiž věnoval svůj brněnský palác studentům.

V anketě O nejpohádkovější hrad a zámek v Česku, který vyhlásil Národní památkový ústav, však nejlépe v kraji obstál Pernštejn. Dostal 952 hlasů a v celkovém pořadí obsadil osmé místo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz