Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tři velké stavby se prodraží o desítky milionů. Brno s tím nepočítalo

  6:53aktualizováno  6:53
Jak jednoduše zdůvodnit navýšení původní ceny velkého projektu? Kouzelnou větou "s tím jsme nepočítali". Tak vysvětlují někteří projektanti, stavební firmy, ale i vedení města Brna fakt, že hned tři velké projekty budou oproti původnímu plánu dražší.

Oprava Husovy ulice přijde téměř na čtvrt miliardy | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dohromady bude muset město v rozpočtech na letošní i příští rok najít o desítky milionů korun navíc. A nikdo nechce přiznat chybu.

Například rozsáhlá rekonstrukce Husovy ulice v centru města měla přijít městskou kasu původně na 80 milionů korun. "Zbylých" 160 milionů ale Evropská unie nepřidala. "Došlo k pochybení úředníků," odůvodnil to letos v březnu primátor Roman Onderka.

Jenže podle jeho náměstka Ladislava Macka se s evropskými penězi ani nepočítalo. "Nečekali jsme, že je dostaneme. Ta žádost byla jen takový pokus, nepočítali jsme s tím, že to vyjde," tvrdil včera náměstek. Celých 240 milionů korun tedy zaplatí město.

Je ale možné, že to bude ještě víc. Při opravě totiž dělníci narazili na staré hradby, které nyní zkoumají archeologové a také na zhruba osmdesátimetrovou skálu.

Jak vysoko se konečný účet vyšplhá nad původní plán, to zatím není jasné. "Se skálou i hradbami se v rozpočtu počítalo," reagoval Macek s tím, že v ceně by se to promítnou nemělo.
 
Stavitel má ale trochu jiný názor. "Nepředpokládali jsme, že skála bude tak tvrdá. Jednáme s investorem, kde na to sehnat peníze. Cenu stavby to však navýší jen minimálně," přiznal ředitel výstavby Josef Diviš z firmy OHL ŽS.

Naopak jasná už je suma, o kterou se prodraží oprava Domu umění na Malinovského náměstí. Původní cena 40 milionů se vyšplhala na 52 milionů.

V základech stavby totiž dělníci narazili při geologických průzkumech na bunkr, který bylo nutné kvůli zajištění základů domu zasypat. "Navíc projekt nepočítal s mnohými pracemi, které je nutné ještě udělat," zdůvodnil to Macek.

A ani vybudování plaveckého bazénu v Kohoutovicích možná neskončí na plánovaných 195 milionech. Stavařům se totiž zřítila stěna.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz