Prvomájový pochod Brnem (ilustrační snímek)

Prvomájový pochod Brnem (ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tričko s mečem a kladivem není propagace nacismu, rozhodl soud v Brně

  • 91
Městský soud v Brně zprostil obžaloby Lukáše Stoupu, jednoho z účastníků loňského prvomájového pochodu městem. Kvůli tričku se symbolem ozubeného kola s překříženým mečem a kladivem hrozily dvaatřicetiletému muži až tři roky vězení. Podle soudu jej ale za takový znak nelze trestat.

Stoupa měl při shromáždění oblečené tričko se symbolem ozubeného kola s překříženým mečem a kladivem, což je podle žalobce symbolika užívaná soudobou neonacistickou scénou. Za to byl obžalován z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Symbol meče a kladiva

Symbol překrývaného kladiva a meče (Hammer und Schwert), zpravidla rudý na černé vlajce, byl ve dvacátých letech užíván levicovým křídlem NSDAP vedených bratry Gregorem a Otto Strasserovými. Znak představoval spojení vojáků a dělníků. Symbol používala i neonacistická antisemitská organizace Bojové společenství revolučních nacionálních socialistů a také uskupení Černá fronta, která znak kombinovala s hákovým křížem.
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Soudce Michal Kabelík však s tímto nesouhlasil a obžalovaného uznal nevinným. "Není pochyb, že se skutek stal. Nejednalo se však o hajlování, ale o symbol, který byl pro většinu lidí nečitelný," uvedl v odůvodnění rozsudku.

Jak dále uvedl, symbol ozubeného kola, meče a kladiva byl navíc i podle znalce Ivo Svobody používán hlavně k vzájemné identifikaci jednotlivých členů skupiny, v tomto případě účastníků prvomájového pochodu, a ne k jejich propagaci navenek. "Není možné postihovat aktéry za poznávací znamení mezi sebou," dodal Kabelík.

K osobě obžalovaného Kabelík ještě dodal, že i když byl Stoupa v minulosti již trestaný mimo jiné také za napadení Roma, a je tedy jasné, s jakou skupinou sympatizuje a komu "fandí", nemůže být jeho jednání v tomto případě trestáno.

Dvaatřicetiletý Stoupa odcházel od soudu spokojený. "Čekal jsem nejméně podmínku," uvedl po vynesení rozsudku s tím, že uvidí, jak to bude pokračovat dále. Stejné obžalobě čelí kvůli tričku i další dva účastníci pochodu, k soudu se navíc může vrátit i Stoupa, neboť si státní zástupce ponechal lhůtu na odvolání.

Zda budou i další obžalovaní uznáni nevinnými, není podle Kabelíka vůbec jisté. "Přestože jsou skutky shodné, nelze s jistotou předpokládat, že budou soudci rozhodovat shodně," řekl po vynesení rozsudku.

Soud: Znalec není na posudcích ekonomicky závislý

Soudce Michal Kabelík se musel vypořádat i s námitkami obhajoby na podjatost znalce Svobody. Advokát Petr Kočí, který hájí i další extremisty a znalce Michala Mazla nedávno označil v jiné kauze za podjatého, vznesl námitky kvůli jeho údajné ekonomické závislosti na posudcích a vulgárním výrokům na adresu extremistů v médiích.

Advokát Petr Kočí

"Námitky proti znalci nebyly shledány důvodnými," uvedl Kabelík s tím, že je logické, že Svoboda zpracovává řadu posudků, protože soudních znalců z oblasti extremismu je v Česku jen několik. "Znalců je málo i kvůli útokům proti nim," zdůraznil soudce a dodal, že Svoboda navíc působí i na několika univerzitách a posudky tak nejsou jeho jediným příjmem.

Advokát Kočí důrazně odmítl, že by útoky na znalce byly jeho taktikou. "Ke každému přistupuji individuálně. Pouze jsem upozornil na okolnosti, ze kterých by mohly vzniknout obavy o jeho podjatosti," reagoval.

Znak odkazuje na nacistické Německo, tvrdil znalec

Obžaloba se ve Stoupově případě opírala právě zejména o posudek znalce Svobody. Symbol zkříženého meče a kladiva podle něj používala takzvaná Černá fronta, která se ve třicátých letech zformovala z členů NSDAP, kteří se v některých otázkách názorově rozešli s Adolfem Hitlerem.

Svoboda dále upozorňoval, že i když ozubené kolo nemusí být vždy symbolem neonacismu, soudobá neonacistická scéna je používá. Jeho zobrazení na tričku při oslavách svátku práce pak v kontextu celé této události podle něj mělo jasně deklarovat příslušnost k této skupině lidí.

Stoupa soudu nepopíral, že by tričko na sobě měl. Jeho pohled na znak se však s pohledem znalce zásadně rozcházel. Stoupa několikrát uvedl, že symbol meče a kladiva na nacismus vůbec neodkazuje. "Věděl jsem, co ten symbol znamená. V životě by mě nenapadlo, že za to budu obžalován," řekl.

U soudu pak opakovaně tvrdil, že znak používali lidé kolem politika Otty Strassera, který se stavěl proti Hitlerovi. Svoboda však zase Strassera několikrát označil za nacistu, jeho odchod z NSDAP pak za výsledek vnitrostranických neshod a ne změny přesvědčení.

Kvůli tričku míří k soudu další obžalovaní

Lukáš Stoupa není jediným z účastníků loňského prvomájového pochodu, který stanul před soudem. Kvůli tričku se symbolem ozubeného kola a meče s kladivem byly i podány další tři obžaloby.

Koncem ledna u soudu stane pětadvacetiletý muž, v případě o rok mladšího muže nebyl zatím stanoven termín hlavního líčení. U posledního, jednadvacetiletého účastníka pochodu, pak bylo trestní stíhání zastaveno, protože mu již byl udělen jiný, tvrdší trest.

Už loni v květnu soud na čtyři roky vyhostil 26letého Slováka, který své oblečení ozdobil fašistickými symboly. Za zmínku stojí zejména slovenský dvojramenný kříž s heslem "Verni sebe, svorne napred", který odkazuje na období slovenského fašistického státu.

V srpnu pak vydal soud šest trestních příkazů, kterými uložil podmínečné tresty šestici osob ve věku od 23 do 32 let. Tresty padly za transparent s nápisem "Evropo, povstaň!", který podle znalců nepřímo odkazuje na heslo nacistů "Německo, povstaň!" Tři z obžalovaných měli navíc stejná trička jako Stoupa.

Podle Gabriely Stočkové je rozhodnutí soudu v případě tří obžalovaných pravomocné. Tři si proti trestnímu příkazu podali odpor a v jejich věci tak bude zahájeno hlavní líčení.