Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třídenní oslavy připomenou, jak Brno odolalo Švédům

aktualizováno  7:48
Brno se chystá na svůj den. Slaví jej vždy o víkendu kolem 15. srpna. Toto datum je v historii města klíčové. Právě ve zmíněný den roku 1645 malá skupinka obránců odolala útoku obrovské přesily švédských vojsk generála Torstensona a Brno nebylo dobyto.

Velitel obrany Brna před Švédy Raduit de Souches | foto: Wikipedia

V církevním kalendáři zase připadá na stejné datum svátek Nanebevzetí Panny Marie, která je právě od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města.

Oslavy začnou už v pátek. Před obědem lze stihnout v Radnické ulici dobový jarmark a dvě hodiny po poledni si můžete užít kolorit doby před bezmála čtyřmi stoletími.

"Chceme přitažlivou a prázdninově odpočinkovou formou představit historickou událost turistům i obyvatelům města, včetně bitevních scén," poznamenal Jan Nováček z pořádajícího brněnského kulturního centra.

. kultura a zábava na 15. srpen 2008 - zde

Ve 14:30 přihlížející spatří nástup a pochod městské pohotovosti centrem, v sobotu je v osmnáct hodin čeká živý obraz z doby obléhání hradu Špilberk.

Zrekonstruovaný bastion na Špilberku

"Nebude to jen bitva, ale komplexní představení. Na Zelném trhu vystoupí na sto padesát kostýmovaných účastníků," přiblížil nejatraktivnější bod programu Marek Rottschein ze Společnosti 1645, která historickou show připravila.

Švédské obléhání patří k nejčastěji připomínaným okamžikům brněnských dějin. Brno svým hrdinstvím zabránilo postupu Švédů na Vídeň, a v podstatě změnilo průběh třicetileté války. Letošní oslavy připomenou zejména 400. výročí narození maršála Raduita de Souches, tedy velitele úspěšné obrany města při obléhání.

Třídenní oslavy se ovšem neponesou jen v duchu vystoupení skupin historického šermu a oživlých dějinných výjevů. V sobotu o půl osmé večer přednesou v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla své pozdravy primátor města Roman Onderka a brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Potom bude následovat koncert duchovní hudby, po němž oba řečníci položí věnce u pamětní desky Raduita de Souches na kanovnickém domě Petrov č. 6. Slavnostní sobotní večer zakončí po 21. hodině vystoupení historického vojska a ohňostroj na Zelném trhu.

Duchovní i kulturní nabídka kraluje také neděli. V 10:30 bude biskup Vojtěch Cikrle předsedat pontifikální děkovné bohoslužbě, při které zazní Mše D dur v podání Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská a Dómského smíšeného sboru. Řídí Petr Kolář a na varhany zahraje David Postránecký.

V neděli zájemci na Zelném rynku objeví také vojenské dobové ležení. Nad městským tržištěm se ponesou tóny středověké pouliční hudby ale i historická muzika. Podrobný a na hodiny rozepsaný program lze najít na webových stránkách Kultura Brno.

Třídenní akce zvaná Den Brna se pravidelně koná od roku 1995, kdy ji inicioval brněnský biskup.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz