Třídění odpadu, ilustrační snímek

Třídění odpadu, ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Brno odmítlo třídění elektra, městské části ale červené kontejnery chtějí

  • 23
Jihomoravané kromě papíru, skla a plastů čile třídí i drobné elektrospotřebiče. Tedy kromě Brňanů. Těm možnost získat červené kontejnery upřeli úředníci magistrátu. Argumentují tím, že ve městě je 38 sběrných středisek. Ta ovšem nebývají ve všech čtvrtích hned po ruce.

Do žlutého kontejneru Brňané odhazují plast, do modrého staré noviny. A do červeného rozbitý mobil. Právě tak to chodí třeba ve Znojmě a v desítkách dalších obcí v kraji. Jen Brno se k projektu červených kontejnerů nepřidalo.

Červené nádoby slouží k recyklaci drobného elektra. Lidé tam vyhazují menší spotřebiče: fén, mixér, rádio nebo mobil. Loni je do českých měst zdarma dodávala společnost Asekol. Ta taky zdarma zajišťuje jejich vývoz.

"Jihomoravský kraj se loni umístil na prvním místě. Investovali jsme tu jedenáct milionů, kraj tak předstihl i střední Čechy, kde žije o sto padesát tisíc lidí víc," popsal regionální manažer Asekolu Daniel Hladilín.

Jeho nabídku na umístění červených kontejnerů i dalších nádob na sběr elektra vyslyšely desítky měst. Ve Znojmě do patnácti červených nádob naházeli skoro šest tun spotřebičů, v Blansku zaplnili pět kontejnerů spotřebiči o hmotnosti přes tři tuny, elektro vytřídili i lidé z Bořetic nebo Velké nad Veličkou.

Brno se do projektu nepříhlásilo

Jen úředníci brněnského magistrátu o službu zjevně nestáli a s Asekolem se nedohodli. Nelíbilo se jim, že červené kontejnery mají stát vedle žlutých, modrých a zelených.

"Chceme, aby pro ně městské části vytipovaly jiná místa. Odezva ale byla minimální. Pokusím se kolegy ještě přesvědčit," tvrdil koncem léta šéf odboru životního prostředí Martin Vaněček. Ani po půl roce se ale nic nezměnilo a Brno se do projektu nezapojilo.

Průzkum MF DNES ukázal, že k řadě starostů zpráva o kontejnerech ani nedoputovala. Třeba vedení Bystrce tak na červené nádoby upozornila diskuse na webu městské části.

O projekt se začal zajímat místostarosta, a Bystrc tak jako jediná čtvrť získala hned deset červených nádob. Za půl roku do nich lidé nanosili 3,3 tuny odpadu.

"Nepamatuji se, že by nám o tom magistrát psal. Upozornil mě na to jeden občan, proto se i my zapojíme," popsala i starostka Jundrova Ivana Fajnorová (Zelená pro Náš Jundrov). Již brzy tak červený kontejner využijí i v Jundrově.

Starostové Řečkovic, Starého Lískovce a Ořešína pak potvrdili, že nabídku Asekolu od města vůbec nedostali. Přitom by ji rádi využili. "My výzvu z města dostali. Vytipovali jsme dvě místa, ale nic se nedělo," rozčílila se starostka Nového Lískovce Jana Drápalová (SZ).

Magistrát pak obrátil. "Je na rozhodnutí místní samosprávy, zda se do projektu zapojí," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Jenže odpovědnost za tříděný odpad patří v Brně magistrátu. Právě proto měly městské části jen vytipovat místa.

Využili byste červené kontejnery na elektro?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 pátek 30. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 493
Ne
Ne 29