Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třídíte papír nebo sklo? Možná za to ještě zaplatíte

  18:07aktualizováno  18:07
Lidé, kteří poctivě oddělují papír od plastů a to vše od zbytku odpadu, se možná namáhají zbytečně. Ekonomická krize zasáhla i do systému třídění odpadů. Firmy, které se starají o svoz odpadu, nemohou vytříděný papír nebo sklo udat. A pokud ano, musí za to zaplatit.

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. | foto: Profimedia.cz

Ještě donedávna se dalo na papíru něco vydělat. "Třídírny kilogram papíru vykupovaly za zhruba osmdesát haléřů. Bylo to minimum, ale ještě se s tím dalo obchodovat," vysvětlil Vladimír Zich, jednatel společnosti STKO, která se stará od odpad v sedmnácti obcích na Mikulovsku.

"Teď musíme ještě připlatit, aby papírny vytříděný papír vůbec vzaly," tvrdí Zich s tím, že podobný problém má firma i s odbytem skla.

Podle Miroslava Hyrše, provozně-technického manažera břeclavské společnosti Tempos, se s odbytem potýkají všechny podniky v oblasti odpadového hospodářství. "Hospodářská krize zapříčinila, že papírny nemají odbyt, a tak přestaly tříděný papír vykupovat," řekl Hyrš.

Prodělávají i třídírny odpadu

"Snaží se příjem papíru od svozových firem omezit na maximální možnou míru tím, že snižují výkupní ceny," vysvětlil. Prodělávají tak i třídírny odpadu. "Výdělek už zdaleka nepokryje náklady."

Podle ředitele velkopavlovické svozové společnosti Hantály Stanislava Grůzy třídící linky dnes už nejsou schopny vytřídit kilogram papíru bez ztrát. Ty se mohou vyšplhat na 500 až 700 korun na tunu.

"To nemůže žádná třídírna delší dobu přežít," míní Grůza. "Třídírny stojí před likvidační otázkou. A my také," tvrdí.
Firmy podnikající v odpadovém hospodářství jsou bezradné.

"Skutečně máme problémy. Sami je ovšem nevyřešíme. Na dnešní situaci by mělo reagovat ministerstvo životního prostředí, případně Eko-kom," podotýká ředitel společnosti Hantály. Podle něj by Eko-kom, který systém odběru a využití odpadu z obalů zastřešuje, neměl posílat příspěvky jen městům a obcím, ale více podpořit všechny články třídicího systému.

Eko-kom se ale k ničemu takovému nechystá. "Změny cen na trhu s druhotnými surovinami sledujeme," uvedla mluvčí Eko-komu Šárka Nováková. Snížení cen se však podle ní týká hlavně kovů, jen některých druhů papíru, některých druhů plastů a trh si musí umět poradit sám.

Nováková poukazuje, že podobný propad cen nastal i před několika lety. A neměl vliv ani na třídění odpadu v obcích ani na zvýšení poplatků za odpad.

"Propad cen je částečně kompenzován snižováním některých nákladů, například pohonných hmot," uvedla Nováková.

Zdraží vývoz popelnic?

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. "Pokud budou s odbytem papíru problémy, pak je jen otázkou času, kdy dojde k navýšení cen za likvidaci odpadu," míní Miroslav Hyrš.

Podle Stanislava Grůzy už většina společností zdražování chystá. Hantály zatím chtějí ztrátu nahradit z jiných činností, které firma má. "Ovšem nejde to tak dělat donekonečna. Vydržíme to třeba rok," počítá Stanislav Grůza.

Šárka Nováková z Eko-komu se však zdražování pro domácnosti neobává. "Výkyv cen, který v současné době u některých druhotných surovin nastal, by neměl mít výrazný dopad na tříděný sběr v obcích. Snížení výkupních cen se týká především odpadů v komerční a obchodní sféře. Není nutné žádné výrazné zvyšování nákladů na tříděný sběr odpadů pro obce a i výsledných cen pro domácnosti," míní.

Odpadáři tak optimističtí nejsou. Navíc se obávají, že když lidé zjistí, že papír není možné udat, začnou třídění sabotovat. "Ve finále bude levnější hodit papír do komunálu, než jej třídit," nabízí černou předpověď Hyrš.

Společnosti i města přitom učí lidi, jak třídit odpad, už od roku 1995. A systém funguje velmi dobře. "Teď, když máme nějaké výsledky, tak se dostáváme do situace, kdy je třídění v podstatě zbytečné. Protože vytříděnou surovinu není možné dále využívat," míní Stanislav Grůza.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz