Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třídíte papír nebo sklo? Možná za to ještě zaplatíte

  18:07aktualizováno  18:07
Lidé, kteří poctivě oddělují papír od plastů a to vše od zbytku odpadu, se možná namáhají zbytečně. Ekonomická krize zasáhla i do systému třídění odpadů. Firmy, které se starají o svoz odpadu, nemohou vytříděný papír nebo sklo udat. A pokud ano, musí za to zaplatit.

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. | foto: Profimedia.cz

Ještě donedávna se dalo na papíru něco vydělat. "Třídírny kilogram papíru vykupovaly za zhruba osmdesát haléřů. Bylo to minimum, ale ještě se s tím dalo obchodovat," vysvětlil Vladimír Zich, jednatel společnosti STKO, která se stará od odpad v sedmnácti obcích na Mikulovsku.

"Teď musíme ještě připlatit, aby papírny vytříděný papír vůbec vzaly," tvrdí Zich s tím, že podobný problém má firma i s odbytem skla.

Podle Miroslava Hyrše, provozně-technického manažera břeclavské společnosti Tempos, se s odbytem potýkají všechny podniky v oblasti odpadového hospodářství. "Hospodářská krize zapříčinila, že papírny nemají odbyt, a tak přestaly tříděný papír vykupovat," řekl Hyrš.

Prodělávají i třídírny odpadu

"Snaží se příjem papíru od svozových firem omezit na maximální možnou míru tím, že snižují výkupní ceny," vysvětlil. Prodělávají tak i třídírny odpadu. "Výdělek už zdaleka nepokryje náklady."

Podle ředitele velkopavlovické svozové společnosti Hantály Stanislava Grůzy třídící linky dnes už nejsou schopny vytřídit kilogram papíru bez ztrát. Ty se mohou vyšplhat na 500 až 700 korun na tunu.

"To nemůže žádná třídírna delší dobu přežít," míní Grůza. "Třídírny stojí před likvidační otázkou. A my také," tvrdí.
Firmy podnikající v odpadovém hospodářství jsou bezradné.

"Skutečně máme problémy. Sami je ovšem nevyřešíme. Na dnešní situaci by mělo reagovat ministerstvo životního prostředí, případně Eko-kom," podotýká ředitel společnosti Hantály. Podle něj by Eko-kom, který systém odběru a využití odpadu z obalů zastřešuje, neměl posílat příspěvky jen městům a obcím, ale více podpořit všechny články třídicího systému.

Eko-kom se ale k ničemu takovému nechystá. "Změny cen na trhu s druhotnými surovinami sledujeme," uvedla mluvčí Eko-komu Šárka Nováková. Snížení cen se však podle ní týká hlavně kovů, jen některých druhů papíru, některých druhů plastů a trh si musí umět poradit sám.

Nováková poukazuje, že podobný propad cen nastal i před několika lety. A neměl vliv ani na třídění odpadu v obcích ani na zvýšení poplatků za odpad.

"Propad cen je částečně kompenzován snižováním některých nákladů, například pohonných hmot," uvedla Nováková.

Zdraží vývoz popelnic?

Odpadové firmy se ale obávají, že zvýšené náklady na třídění bude muset zaplatit řadová domácnost. "Pokud budou s odbytem papíru problémy, pak je jen otázkou času, kdy dojde k navýšení cen za likvidaci odpadu," míní Miroslav Hyrš.

Podle Stanislava Grůzy už většina společností zdražování chystá. Hantály zatím chtějí ztrátu nahradit z jiných činností, které firma má. "Ovšem nejde to tak dělat donekonečna. Vydržíme to třeba rok," počítá Stanislav Grůza.

Šárka Nováková z Eko-komu se však zdražování pro domácnosti neobává. "Výkyv cen, který v současné době u některých druhotných surovin nastal, by neměl mít výrazný dopad na tříděný sběr v obcích. Snížení výkupních cen se týká především odpadů v komerční a obchodní sféře. Není nutné žádné výrazné zvyšování nákladů na tříděný sběr odpadů pro obce a i výsledných cen pro domácnosti," míní.

Odpadáři tak optimističtí nejsou. Navíc se obávají, že když lidé zjistí, že papír není možné udat, začnou třídění sabotovat. "Ve finále bude levnější hodit papír do komunálu, než jej třídit," nabízí černou předpověď Hyrš.

Společnosti i města přitom učí lidi, jak třídit odpad, už od roku 1995. A systém funguje velmi dobře. "Teď, když máme nějaké výsledky, tak se dostáváme do situace, kdy je třídění v podstatě zbytečné. Protože vytříděnou surovinu není možné dále využívat," míní Stanislav Grůza.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz