Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trpím slepotou promiskuitní generace?

  11:18aktualizováno  11:18
Tak tohle byla pecka, opakovala jsem si po představení Ekodoom od izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company minulý pátek večer v Janáčkově divadle. Moderní balet se mi vůbec zdá pro drásavé mezilidské příběhy jako stvořený.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Došla jsem domů nacpaná pětasedmdesátiminutovým přísunem vzruchů až po čípek a na zahradě právě syn se svou slečnou utěšovali kamaráda po rozchodu s děvčetem. Dělali si k tomu uprostřed pažitu ohýnek a já jsem pochopila, že krajně nadšeného návštěvníka divadelního opusu jim k tomu věru netřeba.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Vlastně se tu v reálu odehrávala jedna z kapitol vztahových dramat, na kterých byl izraelský Ekodoom také postavený, jenže v té naší zahradě tuhle životní etapu nekrášlil žádný patos, světla, pečlivě vybraná muzika ani nadšení diváci. Jen smutek a troška přátelského popovídání.

Uvědomila jsem si, že moje nadšení z něčeho, co jsem právě viděla, je na ty, kteří u toho nebyli, nepřenosné. O což se beztoho občas pokouším slovem doma i písmem ve svých Na kafích. Teď jdu ovšem na chvíli do sebe a o skvělém představení už víc povídat nebudu.

Zato se dnes chci zamyslet nad tím, co pozoruji u generace svých potomků věku mezi sedmnácti a třiceti lety. Totiž nad jakousi až fatální daností jejich partnerských vztahů.

Kdoví, jestli můžu zobecňovat, ale přijde mi, že předAIDSová přelétavost (možno říct spíše promiskuita) dostala smrtelnou ránu s koncem pohlavních chorob, na které se s poměrnou jistotou dalo ještě neumřít - a pak nejspíš i se změnou zřízení, která mladým lidem umožnila užít si docela jiný život, než byl ten náš - něžné duše prominou - prošoustaný.

Koukám na to u svých dětí a jejich přátel. Ne že by se se svými partnery nakonec taky občas nerozcházeli, ale když s nimi jsou, vypadá to minimálně napořád. Pokud se někdy a někde a nějak (ale jak a kde a kdy, když veškerý volný čas tráví ti dva pořád spolu?) vyskytne nějaká bokovka, je to tajemství hlídanější než korunovační klenoty. A zřejmě se opravdu raději nevyskytuje.

Pak ovšem konec vztahu znamená pro zúčastněné opravdové drama. Žádný paralelní vztažík neprobíhal, takže si nelze říct, že když není Anka, mám ještě Manku, a není-li Pepa, pořád zbývá Fanda.

Takovou odvahu vsadit všecko na jednu kartu docela obdivuju a samu sebe si v dnešní době představit nedokážu: jednak by mi bylo líto různých zkušeností, které se naopak za mého mládí v této sféře sbíraly velice snadno (když jsme ve sféře jiné nemohli dál než do Bulharska), za další tuším, že v celoživotním partnerství se skrývá obrovská nálož zodpovědnosti pro léta, kdy přirozená přitažlivost pomine, ale chudáka druha nelze s dobrým svědomím nechat napospas samotě, když začne být otylý, oteklý, stařecký, nudný...

Prý se v takovém vztahu někdy skrývá i velká síla, alespoň jsem o tom četla a občas jaksi vzdáleně vytuším, že se to jakýmsi dvěma lidem se zlatou svatbou na hrbu snad i podařilo.

Daleko víc znám ovšem partnerských průšvihů, které trvají ze zvyku, lenosti, pohodlnosti, nedostatku odvahy... A potom mívám pocit, že snad nemám proč se stydět, když mi moje sladká svoboděnka chutná. Možná ale jen trpím krátkozrakostí člena jedné stárnoucí promiskuitní generace. Kdo ví.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Najdete na iDNES.cz