Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trpím slepotou promiskuitní generace?

  11:18aktualizováno  11:18
Tak tohle byla pecka, opakovala jsem si po představení Ekodoom od izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company minulý pátek večer v Janáčkově divadle. Moderní balet se mi vůbec zdá pro drásavé mezilidské příběhy jako stvořený.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Došla jsem domů nacpaná pětasedmdesátiminutovým přísunem vzruchů až po čípek a na zahradě právě syn se svou slečnou utěšovali kamaráda po rozchodu s děvčetem. Dělali si k tomu uprostřed pažitu ohýnek a já jsem pochopila, že krajně nadšeného návštěvníka divadelního opusu jim k tomu věru netřeba.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Vlastně se tu v reálu odehrávala jedna z kapitol vztahových dramat, na kterých byl izraelský Ekodoom také postavený, jenže v té naší zahradě tuhle životní etapu nekrášlil žádný patos, světla, pečlivě vybraná muzika ani nadšení diváci. Jen smutek a troška přátelského popovídání.

Uvědomila jsem si, že moje nadšení z něčeho, co jsem právě viděla, je na ty, kteří u toho nebyli, nepřenosné. O což se beztoho občas pokouším slovem doma i písmem ve svých Na kafích. Teď jdu ovšem na chvíli do sebe a o skvělém představení už víc povídat nebudu.

Zato se dnes chci zamyslet nad tím, co pozoruji u generace svých potomků věku mezi sedmnácti a třiceti lety. Totiž nad jakousi až fatální daností jejich partnerských vztahů.

Kdoví, jestli můžu zobecňovat, ale přijde mi, že předAIDSová přelétavost (možno říct spíše promiskuita) dostala smrtelnou ránu s koncem pohlavních chorob, na které se s poměrnou jistotou dalo ještě neumřít - a pak nejspíš i se změnou zřízení, která mladým lidem umožnila užít si docela jiný život, než byl ten náš - něžné duše prominou - prošoustaný.

Koukám na to u svých dětí a jejich přátel. Ne že by se se svými partnery nakonec taky občas nerozcházeli, ale když s nimi jsou, vypadá to minimálně napořád. Pokud se někdy a někde a nějak (ale jak a kde a kdy, když veškerý volný čas tráví ti dva pořád spolu?) vyskytne nějaká bokovka, je to tajemství hlídanější než korunovační klenoty. A zřejmě se opravdu raději nevyskytuje.

Pak ovšem konec vztahu znamená pro zúčastněné opravdové drama. Žádný paralelní vztažík neprobíhal, takže si nelze říct, že když není Anka, mám ještě Manku, a není-li Pepa, pořád zbývá Fanda.

Takovou odvahu vsadit všecko na jednu kartu docela obdivuju a samu sebe si v dnešní době představit nedokážu: jednak by mi bylo líto různých zkušeností, které se naopak za mého mládí v této sféře sbíraly velice snadno (když jsme ve sféře jiné nemohli dál než do Bulharska), za další tuším, že v celoživotním partnerství se skrývá obrovská nálož zodpovědnosti pro léta, kdy přirozená přitažlivost pomine, ale chudáka druha nelze s dobrým svědomím nechat napospas samotě, když začne být otylý, oteklý, stařecký, nudný...

Prý se v takovém vztahu někdy skrývá i velká síla, alespoň jsem o tom četla a občas jaksi vzdáleně vytuším, že se to jakýmsi dvěma lidem se zlatou svatbou na hrbu snad i podařilo.

Daleko víc znám ovšem partnerských průšvihů, které trvají ze zvyku, lenosti, pohodlnosti, nedostatku odvahy... A potom mívám pocit, že snad nemám proč se stydět, když mi moje sladká svoboděnka chutná. Možná ale jen trpím krátkozrakostí člena jedné stárnoucí promiskuitní generace. Kdo ví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz