Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tugendhat aneb Politické sliby, které nebyly v Brně naplněny

  8:29aktualizováno  8:29
Opravíme brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, postavíme dům Wilson, voda ani jízdné v jihomoravské metropoli nezdraží. Politici, podnikatelé a úředníci toho do konce roku 2008 slibovali hodně. Seznamte se s přehledem naslibovaných restů končícího roku, které jsou nejvíc vidět.

Vila Tugendhat | foto: Ivan Prokop

Ve vile Tugendhat už pobíhají dělníci. Čeští a rakouští politici jsou dohodnutí, kudy povede tah z Brna do Vídně. Na brněnské Kraví hoře se první lidé stěhují do nového polyfunkčního domu Wilson. Že ani jedno z toho není pravda? Je to tak, ale přitom vše politici, podnikatelé či úředníci slibovali ještě do konce roku 2008.

Vila Tugendhat

Letošní Silvestr nebude zdaleka první, který vila Tugendhat stráví čekáním na svoji opravu. Přitom minimálně od roku 2005 se každý rok definitivně mluví o tom, že se začne opravovat.

Na letošek předpovídal zahájení stavebních prací náměstek primátora Ladislav Macek ještě v březnu. Neuspěl. Politici se stále přou s architekty vedenými Janem Sapákem, kteří podle rozhodnutí soudu měli zvítězit ve výběrovém řízení na projekt opravy vily.

Celý spor zřejmě znovu skončí u soudu, vedení města věří v opak. "Opravy by mohly začít na jaře," řekl před necelým měsícem optimisticky primátor Roman Onderka (ČSSD).

Třetí varianta územního plánu

Na sklonku podzimu počítalo vedení Brna také s tím, že bude mít v rukou třetí variantu nového územního plánu. Její zpracování si vymohla část koalice - zelení a sdružení Brno 2006.

Dokument má navrhnout variantu strategického dokumentu bez vedení silnice R43 přes Bystrc. "Počítám, že varianta bude hotová zhruba v únoru. Opravdu se na tom intenzivně pracuje," řekl náměstek primátora pro rozvoj Martin Ander.

I tak už má ale pořízení nového územního plánu výrazné zpoždění. Místo roku 2010 nezačne platit dřív než v roce 2012.

Hotel Spilberk

Resty mají ale i soukromí investoři. Konkrétně například společnost CTP Invest. Ta před necelými dvěma roky plánovala postavit v Brně novou nejvyšší budovu - devatenáctipatrový čtyřhvězdičkový hotel v areálu svého administrativního centra Spilberk na Heršpické ulici. Otevírat se mělo na podzim 2008. Namísto nového hotelu ale ze země ční jen několikapatrové rozestavěné torzo.

"Domluvili jsme se na tom se stavební společností Skanska, která na stavbě věží pracovala. Namísto nich jsme se rozhodli postavit třetí budovu pro společnost Honeywell v prostoru Černovické terasy," vysvětlil zmrazení stavby generální ředitel společnosti CTP Invest Remon L. Vos letos v září.

Podle jeho posledního vyjádření by se měla stavba rozběhnout v druhé polovině příštího roku.

Silnice R52

Od podzimu měla být na světě smlouva definitivně stvrzující, že Rakousko i Česká republika se setkají s dálnicemi mezi Brnem a Vídní na hranicích u Mikulova. Podpis memoranda ale zkrachoval těsně před jeho konáním.

"Nic to neznamená, termín se jen oddálil," sdělili pracovníci rakouského velvyslanectví krátce po krachu jednání. Přestože uběhly tři měsíce, není dokument stále podepsán.

Prodej hotelu Myslivna

Městu nevyšel ani plán na prodej hotelu Myslivna. Suma, kterou za něj chtělo utržit, měla podle plánu radních naplnit fond pro spolufinancování projektů z evropských peněz. "Nabídkové řízení prošlo naprázdno, investoři se o hotel zrovna neprali," připouští majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Město nyní jedná o přímém prodeji současnému nájemci hotelu, který má nájemní smlouvu uzavřenou až do roku 2015. "To je pro možné investory dost zásadní vada," konstatoval Pospíšil. Město za hotel chce alespoň posudkovou cenu 135 milionů korun.

Politikům se nicméně podařilo alespoň prodat zchátralý hotel Fontána na Brněnské přehradě. "Dokonce jsme za něj utržili výrazně víc, než jsme očekávali," řekl náměstek.

Dům Wilson

Podle původních plánů měla kontroverzní stavba na náměstí Míru v Masarykově čtvrti už stát. "Se zahájením stavby se počítalo v polovině roku 2007," potvrdil jednatel developerské společnosti Properity Jiří Maršálek.

V době, kdy se měli do bytů stěhovat první nájemníci, zatím není ani jisté, zda vůbec na místě opuštěného vojenského areálu vznikne. Podle odhadů nebude ale určitě stát dřív než na sklonku roku 2010.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz