Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tugendhat aneb Politické sliby, které nebyly v Brně naplněny

  8:29aktualizováno  8:29
Opravíme brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, postavíme dům Wilson, voda ani jízdné v jihomoravské metropoli nezdraží. Politici, podnikatelé a úředníci toho do konce roku 2008 slibovali hodně. Seznamte se s přehledem naslibovaných restů končícího roku, které jsou nejvíc vidět.

Vila Tugendhat | foto: Ivan Prokop

Ve vile Tugendhat už pobíhají dělníci. Čeští a rakouští politici jsou dohodnutí, kudy povede tah z Brna do Vídně. Na brněnské Kraví hoře se první lidé stěhují do nového polyfunkčního domu Wilson. Že ani jedno z toho není pravda? Je to tak, ale přitom vše politici, podnikatelé či úředníci slibovali ještě do konce roku 2008.

Vila Tugendhat

Letošní Silvestr nebude zdaleka první, který vila Tugendhat stráví čekáním na svoji opravu. Přitom minimálně od roku 2005 se každý rok definitivně mluví o tom, že se začne opravovat.

Na letošek předpovídal zahájení stavebních prací náměstek primátora Ladislav Macek ještě v březnu. Neuspěl. Politici se stále přou s architekty vedenými Janem Sapákem, kteří podle rozhodnutí soudu měli zvítězit ve výběrovém řízení na projekt opravy vily.

Celý spor zřejmě znovu skončí u soudu, vedení města věří v opak. "Opravy by mohly začít na jaře," řekl před necelým měsícem optimisticky primátor Roman Onderka (ČSSD).

Třetí varianta územního plánu

Na sklonku podzimu počítalo vedení Brna také s tím, že bude mít v rukou třetí variantu nového územního plánu. Její zpracování si vymohla část koalice - zelení a sdružení Brno 2006.

Dokument má navrhnout variantu strategického dokumentu bez vedení silnice R43 přes Bystrc. "Počítám, že varianta bude hotová zhruba v únoru. Opravdu se na tom intenzivně pracuje," řekl náměstek primátora pro rozvoj Martin Ander.

I tak už má ale pořízení nového územního plánu výrazné zpoždění. Místo roku 2010 nezačne platit dřív než v roce 2012.

Hotel Spilberk

Resty mají ale i soukromí investoři. Konkrétně například společnost CTP Invest. Ta před necelými dvěma roky plánovala postavit v Brně novou nejvyšší budovu - devatenáctipatrový čtyřhvězdičkový hotel v areálu svého administrativního centra Spilberk na Heršpické ulici. Otevírat se mělo na podzim 2008. Namísto nového hotelu ale ze země ční jen několikapatrové rozestavěné torzo.

"Domluvili jsme se na tom se stavební společností Skanska, která na stavbě věží pracovala. Namísto nich jsme se rozhodli postavit třetí budovu pro společnost Honeywell v prostoru Černovické terasy," vysvětlil zmrazení stavby generální ředitel společnosti CTP Invest Remon L. Vos letos v září.

Podle jeho posledního vyjádření by se měla stavba rozběhnout v druhé polovině příštího roku.

Silnice R52

Od podzimu měla být na světě smlouva definitivně stvrzující, že Rakousko i Česká republika se setkají s dálnicemi mezi Brnem a Vídní na hranicích u Mikulova. Podpis memoranda ale zkrachoval těsně před jeho konáním.

"Nic to neznamená, termín se jen oddálil," sdělili pracovníci rakouského velvyslanectví krátce po krachu jednání. Přestože uběhly tři měsíce, není dokument stále podepsán.

Prodej hotelu Myslivna

Městu nevyšel ani plán na prodej hotelu Myslivna. Suma, kterou za něj chtělo utržit, měla podle plánu radních naplnit fond pro spolufinancování projektů z evropských peněz. "Nabídkové řízení prošlo naprázdno, investoři se o hotel zrovna neprali," připouští majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Město nyní jedná o přímém prodeji současnému nájemci hotelu, který má nájemní smlouvu uzavřenou až do roku 2015. "To je pro možné investory dost zásadní vada," konstatoval Pospíšil. Město za hotel chce alespoň posudkovou cenu 135 milionů korun.

Politikům se nicméně podařilo alespoň prodat zchátralý hotel Fontána na Brněnské přehradě. "Dokonce jsme za něj utržili výrazně víc, než jsme očekávali," řekl náměstek.

Dům Wilson

Podle původních plánů měla kontroverzní stavba na náměstí Míru v Masarykově čtvrti už stát. "Se zahájením stavby se počítalo v polovině roku 2007," potvrdil jednatel developerské společnosti Properity Jiří Maršálek.

V době, kdy se měli do bytů stěhovat první nájemníci, zatím není ani jisté, zda vůbec na místě opuštěného vojenského areálu vznikne. Podle odhadů nebude ale určitě stát dřív než na sklonku roku 2010.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz