Vila Tugendhat se stala nejdražší památkou v kraji

  16:30aktualizováno  16:30
Prohlídka funkcionalistické vily Tugendhat v Brně, která je zapsaná na seznam UNESCO, po opravě zdraží. Zájemci zaplatí za vstupné o sto korun více než před dvěma lety. Lístek si zatím rezervovalo přes tři sta lidí.

Funkcionalistická vila Tugendhat v Brně. Ilustrační snímek | foto: ISIFA/Jiří Skupien

Za standardní prohlídku vily a zahrady zaplatí příchozí tři sta korun, technický okruh je o půl hodiny delší a o padesát korun dražší.

"Před zavřením objektu jsme měli vstupné necelých dvě stě korun. Teď nabízíme kompletně zařízené ložnicové patro, technické podlaží a řadu novinek," říká Iveta Černá z Muzea města Brna, která má vilu na starosti.

Vstupné 300, respektive 350 korun vyneslo dům v Černopolní ulici suverénně mezi nejdražší památky v kraji. "Tři sta padesát korun za vstup do rodinného domu, byť je to Tugendhatka? Já bych se třeba do rekonstruované vily rád podíval, ale blbce ze sebe dělat nebudu," napsal do redakce MF DNES Pavel Frko.

Podle odborníka na cestovní ruch se podobně bude rozhodovat řada lidí. "V dnešní hospodářské situaci rodina bude zvažovat, zda se do vily vyplatí jít nebo raději zajdou na společný oběd. To může ovlivnit návštěvnost," myslí si Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Zároveň je však podle Beránka dražší částka legitimní. "Památka, která je zařazená na seznam UNESCO, si klidně může dovolit nasadit dvoj i trojnásobnou cenu, než mají ostatní. Ve světě je to běžné," říká Beránek.

Za kolik je lednické UNESCO

Obdobnou částku návštěvník například vydá i v Lednici, která také patří pod ochranu UNESCO. Reprezentační sály v přízemí si sice prohlédne za "pouhých" sto padesát korun, pokud ale chce vidět i knížecí apartmá v prvním patře, připlatí si dalších sto padesát za druhý prohlídkový okruh.

"Máme zkušenost, že když už člověk na zámek přichází, chce ho většinou vidět celý, od sklepů až do posledního patra," říká Zuzana Venturová ze slavkovského zámku. Ten má vstupné rozkouskováno do více pásem. "Letos ale ti, kteří chtějí vidět celý zámek, budou mít menší slevu," slibuje Venturová.

Muzeum města Brna volilo cenu i podle stejně atraktivního funkcionalistického domu v Praze. "Všude na světě se vstupné do obdobných památek pohybuje mezi deseti až patnácti eury. I sama Müllerova vila má třistakorunové vstupné. Navíc máme spoustu slev pro rodiny s dětmi, studenty, seniory," hájí částku Iveta Černá z Muzea města Brna.

Podle pražské vily má ta brněnská ušitý i rezervační systém. Na prohlídku vily Tugendhat se za týden, co funguje rezervační systém na webových stránkách, přihlásilo tři sta lidí. Zatím si lidé mohou rezervovat vstupenky do června. "Po této zkušební době budeme vychytávat výrobní vady a komplikace při zacházení, které budeme spravovat," slibuje Černá.

Klasická pokladna pro nákup vstupenek začne fungovat 6. března, kdy se vila opět otevře pro veřejnost.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Ve Slavkově srazilo auto školačku. Svědci ji oživovali, je v kritickém stavu

Tragická nehoda se stala na hlavní silnici mezi Českými Budějovicemi a Českým...

V sobotu večer auto srazilo nezletilou dívku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. S vážným poraněním dívku transportovali...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Najdete na iDNES.cz