Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vila Tugendhat se stala nejdražší památkou v kraji

  16:30aktualizováno  16:30
Prohlídka funkcionalistické vily Tugendhat v Brně, která je zapsaná na seznam UNESCO, po opravě zdraží. Zájemci zaplatí za vstupné o sto korun více než před dvěma lety. Lístek si zatím rezervovalo přes tři sta lidí.

Funkcionalistická vila Tugendhat v Brně. Ilustrační snímek | foto: ISIFA/Jiří Skupien

Za standardní prohlídku vily a zahrady zaplatí příchozí tři sta korun, technický okruh je o půl hodiny delší a o padesát korun dražší.

"Před zavřením objektu jsme měli vstupné necelých dvě stě korun. Teď nabízíme kompletně zařízené ložnicové patro, technické podlaží a řadu novinek," říká Iveta Černá z Muzea města Brna, která má vilu na starosti.

Vstupné 300, respektive 350 korun vyneslo dům v Černopolní ulici suverénně mezi nejdražší památky v kraji. "Tři sta padesát korun za vstup do rodinného domu, byť je to Tugendhatka? Já bych se třeba do rekonstruované vily rád podíval, ale blbce ze sebe dělat nebudu," napsal do redakce MF DNES Pavel Frko.

Podle odborníka na cestovní ruch se podobně bude rozhodovat řada lidí. "V dnešní hospodářské situaci rodina bude zvažovat, zda se do vily vyplatí jít nebo raději zajdou na společný oběd. To může ovlivnit návštěvnost," myslí si Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Zároveň je však podle Beránka dražší částka legitimní. "Památka, která je zařazená na seznam UNESCO, si klidně může dovolit nasadit dvoj i trojnásobnou cenu, než mají ostatní. Ve světě je to běžné," říká Beránek.

Za kolik je lednické UNESCO

Obdobnou částku návštěvník například vydá i v Lednici, která také patří pod ochranu UNESCO. Reprezentační sály v přízemí si sice prohlédne za "pouhých" sto padesát korun, pokud ale chce vidět i knížecí apartmá v prvním patře, připlatí si dalších sto padesát za druhý prohlídkový okruh.

"Máme zkušenost, že když už člověk na zámek přichází, chce ho většinou vidět celý, od sklepů až do posledního patra," říká Zuzana Venturová ze slavkovského zámku. Ten má vstupné rozkouskováno do více pásem. "Letos ale ti, kteří chtějí vidět celý zámek, budou mít menší slevu," slibuje Venturová.

Muzeum města Brna volilo cenu i podle stejně atraktivního funkcionalistického domu v Praze. "Všude na světě se vstupné do obdobných památek pohybuje mezi deseti až patnácti eury. I sama Müllerova vila má třistakorunové vstupné. Navíc máme spoustu slev pro rodiny s dětmi, studenty, seniory," hájí částku Iveta Černá z Muzea města Brna.

Podle pražské vily má ta brněnská ušitý i rezervační systém. Na prohlídku vily Tugendhat se za týden, co funguje rezervační systém na webových stránkách, přihlásilo tři sta lidí. Zatím si lidé mohou rezervovat vstupenky do června. "Po této zkušební době budeme vychytávat výrobní vady a komplikace při zacházení, které budeme spravovat," slibuje Černá.

Klasická pokladna pro nákup vstupenek začne fungovat 6. března, kdy se vila opět otevře pro veřejnost.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz