Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tuřanská madona a návrat k „trnům“ křesťanství

  7:29aktualizováno  7:29
Za neskonale menší mediální pozornosti i bezpečnostních opatření, než by se patřilo, byla 15. října v kryptě diecézní katedrály sv. Petra a Pavla - v rámci nově zahájeného cyklu Umělecké poklady brněnské diecéze - historicky poprvé vystavena raně gotická skulptura Divy Turzanensis neboli Matky Boží v trní.

Matka Boží v trní - Raně gotická skulptura Divy Turzanensis neboli Matka Boží v trní z Tuřan | foto: Radek Miča, MAFRA

Tato událost hlubokého duchovního obsahu (mimochodem rok od vystavení Věstonické venuše v Praze) tak navazuje na letošní oslavy první písemné zmínky o Tuřanech z roku 1208.

Podle tradované legendy přinesli sošku na Moravu již věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj. Po vpádu Maďarů se křesťané z Velehradu stáhli k Brnu a ukryli madonu do trní, v němž ji v roce 1050 za zázračných okolností nalezl rolník Horák z Chrlic: "Když se vracel z polních prací lesem, zpozoroval silnou záři vycházející z keře planých růží, ve kterých objevil sošku Panny Marie s Ježíškem. Odnesl si ji domů, Madona se však sama v noci přemístila na původní místo, což se opakovalo několikrát. Sedlák i sousedé tak vytušili přání Panny Marie postavit na tom místě kostelík."

Jde samozřejmě o obvyklé atributy "přemísťování" sošek (ať do trní či stromů) a stavebního materiálu, známé i z jiných mariánských míst u nás (Tuřany ve středních Čechách, Heřmanice, Hvožďany, Podlesí, Bohosudov, Hejnice, Břežany u Budyně, Křešice, Štípa, Křtiny, Vranov u Brna). Nicméně skutečné zázraky (pečlivě zaznamenávané zejména jezuitským řádem) a nebývalý rozmach procesí, jež ve své době zastiňovala Hostýn, odkazují k živému i žitému prožívání víry lidí nejrůznějších stavů i stáří.

Tento vzrůstající věhlas poutních Tuřan, jak známo, pak ještě víc podnítil a literárně kanonizoval barokní buditel Bohuslav Balbín v roce 1658 svým latinsky psaným spisem nazvaným případně a básnicky: Diva Turzanensis.

Tuřanská madona z hruškového dřeva
Nic tomuto v podstatě již mytologickému povědomí - stojíme-li tváří v tvář prosté instalaci Královny tuřanské za vitrínou - nemůže na vnitřní věrohodnosti ubrat ani kunsthistorické bádání. To nás zpravuje o tom, že Tuřanská madona byla vyřezána z hruškového dřeva až kolem roku 1250 v takzvanou tradici trůnících madon, odkazujících k severofrancouzskému řezbářskému okruhu.

Matka Boží v trní

Celkový komorní dojem výstavy, trvající pouze do 23. listopadu, dotvářejí další artefakty: unikátní skříňový obraz Matky Boží Tuřanské, podmalba na skle, obraz s legendou o nalezení sošky, dále malba od Josefa Zeleného (kolem roku 1860), Balbínův vzácný výtisk, svaté obrázky, upomínkové hrníčky a jiné dobové devocionálie. Expozici, citlivě uspořádanou Karlem Rechlíkem, rovněž doplňuje odborný katalog.

Divotvůrkyně Tuřanská nevyzývala nikdy k nadměrným postům ani nezdržovala něčí trestající ruku, nýbrž vždy především podněcovala k úctě Boží, ochraňovala (od ohně, vody, moru), uzdravovala (slepotu, horečky, záchvaty, nádory, otekliny, neštovice...) a přimlouvala se a stále přimlouvá za nás u Boha. Symbolizuje neustálý návrat k "trnům" křesťanství, ke Kristovým ranám, které nás uzdravují; to vše s mateřskou péčí, jež trpělivě odvádí naši mysl od světských pokušení do růžového keře usebranosti.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz