Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Turbomošt na brněnském Zelném trhu zůstane. Nastěhuje se k sousedům

  9:08aktualizováno  9:08
Turbomošt hlásí návrat na vánoční trhy na brněnském "Zelňáku". Ačkoliv se populární Zimní bar mezi devětaosmdesát stánků ve výběrovém řízení nedostal, drinky s nápaditými jmény se přesunou o pár metrů dál. Provozovatelé je budou nabízet ve stánku kavárny Zastávka, kde se turbomošt začal před lety původně prodávat.
Vypadalo to, že letos se návštěvníci turbomošu na Zelňáku nedočkají. Prodejci nakonec rozhodnutí městské části obešli.

Vypadalo to, že letos se návštěvníci turbomošu na Zelňáku nedočkají. Prodejci nakonec rozhodnutí městské části obešli. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Vracíme se tak trochu na začátek. Museli jsme výběr moštových nápojů trošku osekat, nakonec jich budeme nabízet asi osm. Pořád chceme, aby se jednalo spíše o kavárnu, i když bude mít tentokrát barové prvky," popisuje provozovatel Zimního baru a současně majitel populárního Baru, který neexistuje Jan Vlachynský. Zimní bar přitom bude v klasické podobě poprvé stát na náměstí Svobody.

Podle Vlachynského je za jeho koncem na Zelném trhu snaha městské části dostat lidi na trhy na centrálním náměstí: "Na Zelňáku byly vždy menší stánky, hlavně díky nim tam však panovala lepší atmosféra. Návštěvníci si to oblíbili a začali kvůli tomu náměstí Svobody opouštět." Podle něj by to nyní organizátoři rádi změnili, lidé totiž na turbomošt a další nápadité drinky slyší, u Zimního baru se totiž v minulých letech tvořily dlouhé fronty.

Co je program "Vánoce očima dětí"?

Proč oblíbený stánek vůbec skončil? Kvůli novému konceptu. Mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián v září tvrdil, že Zimní bar program zvaný Vánoce očima dětí dostatečně nenaplňoval. Co ovšem bude toto nové pojetí vánočních trhů na "Zelňáku" obsahovat, nebyli ve středu ochotni říct ani koordinátorka akce Eva Skácelová, ani starosta městské části Libor Šťástka. Odkázali pouze na tiskovou konferenci, která se bude konat příští týden.

Vlachynský by se přitom z neúspěšného ucházení o místo na Zelném trhu rád poučil. Plánuje obejít některé stánky a zjistit, jak jejich provozovatelé popsali svůj záměr, že jim poté radnice dala před Zimním barem přednost.

Podle jeho informací má navíc na místě Zimního baru nyní stát stánek s medovinou. "Nevím to jistě, ale pokud ano, tak jsem zvědavý, čím přesně zapadne do tématu orientovaného na děti," sdělil.

Vlachynského rozhodnutí radnice v září překvapilo. "Bylo to jako blesk z čistého nebe, neměli jsme ani žádné signály, že bychom se letos na Zelňáku neměli objevit." Ihned poté, co se nepříjemnou zprávu dozvěděl, obrátil se na provozovatele kavárny Zastávka.

"Přesun moštových nápojů do našeho stánku vzešel z iniciativy kluků z Baru, který neexistuje. Jsou to naši dlouhodobí spolupracovníci," sdělila provozovatelka kavárny Zastávka Markéta Lénártová.

Tahanice o turbomošt tehdy pobouřila i lidi na Facebooku, kteří dokonce starostovi a zastupitelům adresovali nesouhlasný dopis. Nyní však nad návratem míchaných moštových nápojů jásají. "Zase se máme na co těšit," reagovala na sociální síti Jana Marková.

Vánoční trhy na Zelném trhu se návštěvníkům otevřou 29. listopadu.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...



Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz