Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Turistická atrakce? Bývalá chudinská čtvrť Znojma

  8:00aktualizováno  8:00
Městská chudina, obecní pastevci, ale také hrobník či obávaný městský kat měli ve Znojmě v dobách středověku své místo v části zvané Jáma. Na strmou roklinu mezi hradem a chrámem sv. Mikuláše si chce nyní posvítit znojemská radnice.

Znojmo. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Dříve chudinská čtvrť zvaná rovněž Staré město je natolik cennou lokalitou Znojma, že je podle radních škoda nechat ji zcela ležet ladem. "Jsou tam zákoutí, o kterých nikdo neví. Třeba kamenné křivolaké uličky, kterými se dá vyjít hned vedle hradu či pod hradbami. Do budoucna tam město uvažuje i o turistické značené stezce," přiblížila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Radnice již vyčlenila tři a půl milionu korun na zvelebení všech zákoutí Jámy. Strmý svah se dvěma tucty menších domků bez jasného vnitřního řádu a uliční čáry má být vyhledávaným místem nejen turistů, ale i romantiků.

Město se pustí do oprav co nevidět. "Není třeba na to vytvářet nějaký kompletní projekt. Jedná se například o opravy kamenných schodů. Jsou tam také neudržované plochy trávníků, o něž se začne pečovat. Dále neopravované zdi, cestičky, vedou tam zanedbané stezky," nastínila mluvčí radnice.

Altánek opraví podle fotek

Příští rok pak dělníci obnoví podle dobových fotografií i dřevěný Hilitzerův altánek s výhledem na přehradu a na Národní park Podyjí. V 19. století se nacházel u hradeb, přímo pod kaplí svatého Václava.

Zbytky altánku byly odstraněny až po druhé světové válce. "Stavba dostala jméno podle sochaře a štukatéra, který měl tehdy nedaleko svou dílnu," popsala mluvčí.

Směrem od údolí řeky Dyje pak vymezuje Jámu středověká hradba. V ní se nachází pozdně gotický sedlovitý portálek, takzvaná Černá branka, kterou lze projít do Karolininých sadů. Těmito místy patrně vedla v raném středověku obchodní stezka z Moravy do dnešního Dolního Rakouska, než byla ve 13. století přesměrována do současné trasy hlavní silnice vedoucí ze Znojma do Vídně.

Dva miliony i na kapli

Znojemští současně opravují i přilehlou kapli svatého Václava. Počítá se s rekonstrukcí střechy nad ochozem, kamenných prvků i omítek. V letošním rozpočtu jsou na takovou opravu vyčleněny asi dva miliony korun, 370 tisíc pak město získalo jako dotace od ministerstva kultury a Jihomoravského kraje.

Této části města věnuje radnice zvýšenou pozornost. Před nedávnem skončila první fáze opravy hradeb u Jámy, přímo pod kostelem svatého Mikuláše ve směru k rotundě. "Město na tuto opravu vyčlenilo asi 1,6 milionu korun. Příští rok budou práce pokračovat," uvedla mluvčí.

Znojmo tak usiluje o postupnou opravu celého hradebního systému a jeho zpřístupnění veřejnosti. Obnovuje proto hradby a někdejší hradební příkopy i v dalších částech města. V Dolním parku například vzniknou i průchody do centra města.

Oživení čeká i Karolininy sady pod Jámou. Bastion pod kostelem svatého Mikuláše ozdobí rekonstruované sousoší Kalvárie z poloviny 18. století, jež bylo dříve umístěno na nevhodném místě před kostelem svaté Alžběty ve Vídeňské ulici.

Chudinská Jáma

Místo zvané Jáma či Staré město patří mezi nynějších "77 divů Znojma". Tvoří jej dva tucty menších domků a stavení postavených bez jasného vnitřního řádu tam, kde to strmě klesající svah dovolil. Touto roklinou mezi znojemským hradem a chrámem sv. Mikuláše patrně vedla v raném středověku i obchodní stezka z Moravy do Dolního Rakouska. Ve středověku obývali Jámu nejchudší obyvatelé tehdejšího Znojma. Kromě čeledínů sloužících na hradě tam žila městská chudina, obecní pastevci a také ti, jejichž řemeslo je vyčleňovalo ze společenství měšťanů. Svůj domek tam měli hrobník či městský kat.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Najdete na iDNES.cz