Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - detail sarkofágu faraona Tutanchamona | foto: Live Nation

Tutanchamon v Brně uspěl, vidělo jej už 150 tisíc lidí

  • 7
Už 150 tisíc návštěvníků shlédlo velkolepou brněnskou výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklady. Podle pořadatelů to však zdaleka není konečné číslo. Výstava totiž potrvá ještě necelé dva týdny a právě v této konečné fázi pořadatelé očekávají největší nápor lidí, kteří chtějí nahlédnout do hrobky egyptského panovníka.

"Výstava byla velmi úspěšná a má ještě úžasnější finiš," hodnotí expozici sídlící v bývalé budově Bauhausu, dnes spíše známé jako Titanic hall, její pořadatel Aleš Hrbek.

"Začátkem ledna sice diváků ubylo, měli jsme drobné obavy, ale ukázalo se, že je to jenom ticho před bouří," dodal Hrbek s tím, že očekávají ještě minimálně 20 až 30 tisíc návštěvníků.

Výstava v Česku končí, lidé ji chtějí vidět na poslední chvíli

A proč jsou najednou dveře výstavy neustále otevřené? "Lidé si mysleli, že výstava bude pokračovat v Praze stejně, jako to bylo u předchozích dvou výstav Titanicu a Leonarda DaVinciho," míní Hrbek. "Teď ale lidé přišli na to, že výstava v České republice končí a proto ji chtějí vidět ještě na poslední chvíli," tvrdí pořadatel.

V posledních dnech má tak výstava největší úspěch především u návštěvníků z druhého konce republiky, tedy z Plzeňska a Karlovarska.

"Jezdí se dívat ale i Slováci, Maďaři, Poláci a Rakušané," zalistoval Hrbek v knize hostů. Ve Vídni se přitom Tutanchamon, ačkoli v poněkud odlišné verzi, usídlil dříve než v Brně. Stejně jako ve švýcarském Curychu, kde se výstava nejprve "testovala".

Nejsou to originály, ale i tak mají úspěch

"Švýcarům se Tutanchamon líbil. My jsme ale i tak nevěděli, zda bude mít v Brně stejný úspěch jako tam," popsal prvotní obavy pořadatelů Hrbek. "Byť se nejedná o originály, je to výstava poctivá a kvalitní a přilákala spoustu lidí," uvedl Hrbek.

Výstava replik pokladů starověkého Egypta, kterou hlavně o víkendech projde několik tisíc lidí, potrvá do 18. března. Pak se na pět měsíců přesune do Mnichova v Německu. Zmenšená verze expozice je k vidění i ve španělské Barceloně.

Na nezvyklé výstavní prostory si lidé zvykli

Pořadatelé se radují: I přestože se výstava konala v bývalé obchodní hale, tedy nepříliš tradičních expozičních prostorách, Tutanchamonovy poklady se zařadily k nejúspěšnějším výstavám v zemi.

"Dá se srovnat snad jen s výstavou Bodies v Praze. Tutanchamona však navštívilo dvakrát více lidí než Titanic či Leonarda DaVinciho," zhodnotil nadšeně Aleš Hrbek.

Co nahradí místo egyptské hrobky pořadatelé ještě nevědí. "Prozatím tu končíme. Nemáme žádný adekvátní projekt, který by se v Titanic hall mohl realizovat. Každopádně ale možnosti hledáme," dodal Hrbek.