Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Týraný Dominik se svou sestrou možná stráví Vánoce už v nové rodině

  10:49aktualizováno  10:49
Malý Dominik z Brna, kterého rodiče několik let brutálně psychicky i fyzicky týrali, zřejmě letošní Vánoce stráví i se svojí sestrou Lucií v nové rodině. Po třech měsících se pro sourozence, kteří jsou od letošního března v Klokánku, podařilo najít vhodné pěstouny.

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

"Nyní záleží na tom, jaké budou vzájemné sympatie. Jestli se bude všechno vyvíjet, jak doufáme, tak by mohli jít do nové rodiny už na Vánoce," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Osmiletý Dominik i jeho o rok starší sestra Lucie se podle Vodičkové do nové rodiny moc těší. "Už by taky chtěly do rodiny, zvlášť když vidí, jak do nich odcházejí jiné děti," komentovala ředitelka.

Bližší informace o pěstounské rodině, jež se o sourozence bude starat, Vodičková v zájmu obou dětí nesdělila. Uvedla jen, že Dominik, který při svém pobytu v Klokánku rád navštěvuje zvířecí útulky, se může nejspíše těšit na pejska. 

Pomohl i zájem médií

Sociální pracovníci hledali pěstouny pro Dominika a jeho sestru od konce září. Dříve to nebylo možné, protože rodiče dětí, kteří už za týrání sedí ve vězení, nedali ke svěření do pěstounské péče souhlas. Rozhodnout proto musel soud.

Jihomoravský kraj, který pěstouny hledal, oslovil s prosbou o pomoc i další správní celky v České republice a obrátil se i na ministerstvo. I tak se ale odborníci shodovali, že najít rodinu pro chlapce, který si doma vytrpěl peklo, bude velice obtížné.

"Dominik je dítě se specifickými potřebami, které bude nepochybně vyžadovat plnou pozornost a péči budoucích pěstounů, proto je třeba takovou rodinu pečlivě vybírat," vysvětlil před časem mluvčí krajského úřadu Jaroslav Klement.

Hledání komplikoval i fakt, že rodiče dětí se po odpykání trestu mohou chtít stýkat s malou Lucií, které na rozdíl od Dominika nikdy neublížili. "Nejprve se přihlásilo hodně uchazečů. Ale nakonec si to rozmysleli, protože mají obavy z kontaktu s rodinou," vysvětlila Marie Vodičková.

Podstatnou roli podle ní nakonec sehrála i média, která smutný osud malého chlapce již bezmála rok sledují. "Pěstouny pomohlo najít i to, když se napsalo, že pro Dominika a Lucii žádná rodina není," dodala Vodičková.

Před soudem stojí i dvě sociální pracovnice

O případu Dominika z Brna, kterého rodiče nechávali hladem a jeho údajnou hyperaktivitu krotili lepením připínáčků na paty, se veřejnost dozvěděla letos v lednu. Chlapcovi rodiče už si u soudu vyslechli trest šest a šest a půl roku vězení (čtěte zde).

Vynesením rozsudku nad rodiči případ neskončil. Před soudem se musí zpovídat i dvě brněnské sociální pracovnice, které do chlapcovy rodiny docházely na kontrolu. Oběma hrozí maximálně rok vězení.

V případě Ley Petříčkové soud na konci listopadu rozhodl trestním příkazem. Advokát bývalé sociální pracovnice, která od začátku svou vinu popírá, proti němu ihned podal odpor a případ tak spěje k hlavnímu líčení.

U druhé úřednice, Evy Babičkové, soud zatím nerozhodl. Babičková, přestože čelí obvinění ze zanedbání povinností, zatím dále pracuje na odboru sociální péče městské části Brno-Slatina jako kurátorka sociálně-právní ochrany dětí. Úřad opustí na konci roku, kdy odchází do důchodu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz