Týraný Dominik se svou sestrou možná stráví Vánoce už v nové rodině

  10:49aktualizováno  10:49
Malý Dominik z Brna, kterého rodiče několik let brutálně psychicky i fyzicky týrali, zřejmě letošní Vánoce stráví i se svojí sestrou Lucií v nové rodině. Po třech měsících se pro sourozence, kteří jsou od letošního března v Klokánku, podařilo najít vhodné pěstouny.

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

"Nyní záleží na tom, jaké budou vzájemné sympatie. Jestli se bude všechno vyvíjet, jak doufáme, tak by mohli jít do nové rodiny už na Vánoce," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Osmiletý Dominik i jeho o rok starší sestra Lucie se podle Vodičkové do nové rodiny moc těší. "Už by taky chtěly do rodiny, zvlášť když vidí, jak do nich odcházejí jiné děti," komentovala ředitelka.

Bližší informace o pěstounské rodině, jež se o sourozence bude starat, Vodičková v zájmu obou dětí nesdělila. Uvedla jen, že Dominik, který při svém pobytu v Klokánku rád navštěvuje zvířecí útulky, se může nejspíše těšit na pejska. 

Pomohl i zájem médií

Sociální pracovníci hledali pěstouny pro Dominika a jeho sestru od konce září. Dříve to nebylo možné, protože rodiče dětí, kteří už za týrání sedí ve vězení, nedali ke svěření do pěstounské péče souhlas. Rozhodnout proto musel soud.

Jihomoravský kraj, který pěstouny hledal, oslovil s prosbou o pomoc i další správní celky v České republice a obrátil se i na ministerstvo. I tak se ale odborníci shodovali, že najít rodinu pro chlapce, který si doma vytrpěl peklo, bude velice obtížné.

"Dominik je dítě se specifickými potřebami, které bude nepochybně vyžadovat plnou pozornost a péči budoucích pěstounů, proto je třeba takovou rodinu pečlivě vybírat," vysvětlil před časem mluvčí krajského úřadu Jaroslav Klement.

Hledání komplikoval i fakt, že rodiče dětí se po odpykání trestu mohou chtít stýkat s malou Lucií, které na rozdíl od Dominika nikdy neublížili. "Nejprve se přihlásilo hodně uchazečů. Ale nakonec si to rozmysleli, protože mají obavy z kontaktu s rodinou," vysvětlila Marie Vodičková.

Podstatnou roli podle ní nakonec sehrála i média, která smutný osud malého chlapce již bezmála rok sledují. "Pěstouny pomohlo najít i to, když se napsalo, že pro Dominika a Lucii žádná rodina není," dodala Vodičková.

Před soudem stojí i dvě sociální pracovnice

O případu Dominika z Brna, kterého rodiče nechávali hladem a jeho údajnou hyperaktivitu krotili lepením připínáčků na paty, se veřejnost dozvěděla letos v lednu. Chlapcovi rodiče už si u soudu vyslechli trest šest a šest a půl roku vězení (čtěte zde).

Vynesením rozsudku nad rodiči případ neskončil. Před soudem se musí zpovídat i dvě brněnské sociální pracovnice, které do chlapcovy rodiny docházely na kontrolu. Oběma hrozí maximálně rok vězení.

V případě Ley Petříčkové soud na konci listopadu rozhodl trestním příkazem. Advokát bývalé sociální pracovnice, která od začátku svou vinu popírá, proti němu ihned podal odpor a případ tak spěje k hlavnímu líčení.

U druhé úřednice, Evy Babičkové, soud zatím nerozhodl. Babičková, přestože čelí obvinění ze zanedbání povinností, zatím dále pracuje na odboru sociální péče městské části Brno-Slatina jako kurátorka sociálně-právní ochrany dětí. Úřad opustí na konci roku, kdy odchází do důchodu.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz