Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná boj o tisíce tun jaderného odpadu třicet kilometrů od Brna

  9:21aktualizováno  9:21
Lokalita Kraví Hora na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje je mezi sedmi kandidáty na nové úložiště jaderného odpadu. Oblast leží zhruba třicet kilometrů od Brna. Občanská sdružení jsou v pohotovosti.

(Ilustrační foto) | foto: Reuters

Přestože definitivně bude rozhodnuto až v roce 2025 a úložiště pro několik tisíc tun jaderného odpadu z elektráren v Temelíně a v Dukovanech bude dokončeno až o 40 let později, jedná se o velice aktuální záležitost.

Už za pět let totiž ze současných sedmi variant zůstanou dvě. A je velká pravděpodobnost, že mezi nimi bude právě Kraví Hora.

Občanské sdružení Nechceme úložiště Kraví Hora proto v úterý od 18 hodin v konferenčním sále Nadace Partnerství na toto téma zahájí debatu.

"Chceme, aby se lidé seznámili s celou problematikou. Pozvali jsme mnoho lidí, odborníky i poslance, kteří k tomu mají co říct," zve zástupce sdružení Martin Schenk.

Vše začalo před dvěma lety, kdy státní podnik Správa úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybral sedm vhodných lokalit pro uložení jaderného odpadu. Sliboval, že bude jednat osvětově a rozhodovat se na základě dohody s místními obyvateli. Změna přišla v prosinci roku 2012, kdy převedl zodpovědnost za průzkumy území na společnost Diamo.

Nesouhlas občanů zatím nevadí

Přestože se v referendu dvě obce z šesti vyjádřily zásadně proti a podle původních plánů neměl být žádný výzkum bez souhlasu všech obcí zahájen, SÚRAO požádala firmu Diamo o jeho provedení.

"Je to podraz ze strany státu a dokazuje to špatně nastavená pravidla. O takových věcech by měli rozhodovat občané. Proto jsme předali návrh zákona, který by umožnil zvýšení pravomocí," tvrdí Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Protestní petici a návrh zákona podepsalo 20 obcí a 14 občanských sdružení. Žádají přijetí zákona, který by posílil postavení obcí, jichž se možná stavba hlubinného úložiště týká. Chtějí zajištění přísných bezpečnostních podmínek při výzkumech a především ohled na názor občanů. O takovou změnu už obce usilují téměř deset let.

Vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště SÚRAO Jiří Slovák k výzkumu řekl, že se jedná jen o zjištění geologické skladby lokality Kraví Hora. "V první fázi dojde jen na odebírání vzorků a měření. V případě dalších fází se na názor obcí i jejich obyvatel rozhodně ohlížet budeme," slíbil Slovák.

Obce dostanou za průzkum finanční vyrovnání

Jedna ze šesti obcí, které výzkumy odsouhlasily, byla Olší u Tišnova s přibližně 300 obyvateli. Výzkum se této obce bude týkat nejméně a dostane i nejnižší finanční vyrovnání. Vyměřeno bylo na 610 tisíc korun za rok.

"Pro obec je to významná částka, pravděpodobně ji použijeme na rekonstrukci školy," řekl starosta obce Olší Martin Pavlíček. Celkem dostanou obce ročně necelých devět milionů korun.

Podle geologické studie zadané státem má oblast Kraví Hora nejhorší parametry ze všech vytipovaných lokalit a nebyla ani doporučena k dalším pracím na budování úložiště. I přesto tady průzkum proběhne jako první.

Předseda městské organizace Strany zelených v Brně Martin Ander si nemyslí, že by Kraví Hora byla vhodným místem, a podporuje návrhy obcí.

"Necelých padesát kilometrů od Brna jsou Dukovany a nevidím důvod, proč by mělo být kousek u Svratky další jaderné úložiště. Spíš bych uvažoval, jak už odpad nevytvářet než kam ho navážet. Jsem jednoznačně za posílení vyhlášky obcí, musí být v tomto rovnocenné," hodnotí situaci.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz