U brněnské Olympie začal fungovat „mlékomat“, dotace pomohou na svět dalším strojům na mléko

  10:45aktualizováno  10:45
Jihomoravané začínají být nevěrní svému tradičnímu nápoji. Vedle vína si totiž stále častěji nalévají do skleniček i mléko. A ne ledajaké, hitem se stávají automaty s čerstvě podojeným mlékem.

V nákupním centru Olympie u Brna byl zprovozněn automat na mléko | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Obliba mléka z automatu na jihu Moravy roste. Majitelé prvních strojů, které v kraji fungují od loňska, si zájem veřejnosti nemohou vynachválit. Od února si mohou k prvnímu takovému dojít i Brňané. Stojí u supermarketu před nákupním centrem Olympie v Modřicích.

Konzumace čerstvého mléka z automatu není ovšem bez rizika. Automat musí schválit veterinární správa, která jej poté i pravidelně kontroluje.

"Je potřeba si uvědomit, že nepasterizované, tedy čerstvé mléko, není jako z obchodu. Každý takový automat musí být řádně označen, aby spotřebitel nenabyl dojmu, že mu mléko doma vydrží několik týdnů," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle tiskové mluvčí Agrární komory Eugenie Linkové není konzumace nepasterizovaného mléka nebezpečná, přesto vyzývá k opatrnosti. "Raději upozorňujeme, že je dobré mléko doma převařit. Jestli to lidé dodržují, to už je na nich," uvedla Linková.

Miliony na automaty

Jihomoravský kraj chce pomoci i dalším zemědělcům, protože automaty zachraňují produkci mléka. Zastupitelstvo v kraji schválilo ve čtvrtek celkové dotace ve výši 1,5 milionu korun na mléčné automaty.

"Instalovali bychom třeba ještě další automaty, ale veterinární správa nám větší množství v tuto chvíli nepovolí. Ale na Slovensku byl už tento limit zrušen, a údajně by se to mělo zrušit i u nás. Takže uvidíme," nastínil Jan Plocek ze Zálesné Zhoře na Brněnsku.

Jeho synovi Zdeňku Plockovi patřil vůbec první mléčný automat na Brněnsku, konkrétně v pekařství na rosickém náměstí.

Soukromý zemědělec se nyní nezastaví. "Momentálně není doma, právě vezl mléko do automatu. Vozí ho tam denně v pět ráno. Dnes je navíc pátek, takže je větší zájem. Znovu proto vyjel," vylíčil Jan Plocek.

Farma jeho syna patří mezi první tři úspěšné žadatele o krajskou dotaci na mléčný automat. Krajská rada jim je "přiklepla" ve čtvrtek, kdy mezi žadatele rozdělila 276 tisíc korun.

"Zatím byly kladně posouzeny tyto tři žádosti, další jsou nyní administrovány naším odborem regionálního rozvoje. Předpokládám, že postupně budou přicházet další žadatelé," komentoval jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jen oznámili: Otevíráme

Stotisícovou dotaci na automat, jehož cena je zhruba jeden milion korun, obdrží v následujících dnech i zemědělská společnost Agros z Vyškova. Ta zprovoznila mléčný automat na konci loňského roku na terase u jídelny vyškovského Agrodomu.

Vyškovský Agros si zájem veřejnosti o čerstvé mléko pochvaluje. "Žádnou plošnou reklamu jsme přitom nedělali. Jen jsme oznámili, že otevíráme," uvedl předseda představenstva společnosti Cyril Sigmund.

Z mléčného automatu ve vyškovském Agrodomu nakoupí lidé zhruba 540 litrů denně. Cena jednoho litru plnotučného čerstvého mléka, které obsahuje 4,3 procenta tuku, přijde na 15 korun.

"A chodí si pro něj noví a noví lidé, což poznáme podle prodeje litrových láhví," doplnil Cyril Sigmund z Agrosu.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Najdete na iDNES.cz