Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U Nejvyššího soudu se válí boby i mačeta

  7:30aktualizováno  7:30
Stovky spisů a kupy papírů do kanceláří Nejvyššího soudu České republiky v Brně tak nějak patří. Ale boby nebo mačetu by ve skříních soudců příchozí jen tak nečekal. Přesto tam troje barevné boby teď leží.

Boby, které leží tři měsíce u Nejvyššího soudu v Brně | foto: Nejvyšší soud ČR

"Patří mezi předměty, které někdo využil při  trestné činnosti a soudu sloužily jako důkaz," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Přestože Nejvyšší soud už důkazy nehodnotí, protože to má teď na starosti takzvaný nalézací soud, boby v kanceláři dál stojí."Zaplňují místo ve skříních a kancelářích a mohou někdy na návštěvníka působit kuriózně až komicky," přiznal mluvčí.

Mluvčí Nejvyššího soudu ČR Petr Knötig ukazuje dětské boby, které čekají na odeslání

Trojice barevných umělohmotných bobů se k Nejvyššímu soudu dostala až z okresu Jeseník. Pachatel je ukradl i s dalšími věcmi a od soudu za to dostal podmíněný trest.
"Místo toho, aby tyto boby dělaly radost dětem na kopcích, teď leží zatím na skříni a čekají, až je Nejvyšší soud i se spisem vrátí," dodal Knötig.

Do Vánoc se ale k dětem zřejmě dostanou. "Jsou u nás tři měsíce, v nejbližších dnech se je chystáme vrátit majiteli," potvrdil mluvčí s tím, že svůj zimní úkol na sjezdovkách barevné boby letos splní.

Návštěvníky nejvyššího soudu by v kanceláři zcela jistě vylekala mačeta. "Ta se k nám dostala nedávno. Měla vyřešit konflikt mezi brněnskými chataři. Majitel zbraň v hádce použil, teď si musí odpykat nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou," řekl mluvčí.

Mačeta, která sloužila k řešení sporů mezi chataři

Majitel mačety je totiž násilník a má bohatý trestní rejstřík. Mačetou svého soka při hádce v chatařské oblasti několikrát sekl a poranil na hlavě.

Pistole i značky

Boby ani mačeta ale nejsou výjimkou. Skříně Nejvyššího soudu občas plní také nože, pistole, sekery nebo dopravní značky.

"Všechny věci se u nás ohřejí, dokud se případ nevyřeší. Pak putují zpět ke svým majitelům. Občas tu leží měsíce, někdy to může být ale i rok," upozornil Knötig.

Místa, která nezaplní kuriozity, pak patří obrovským svazkům spisů. "Některé spisy jsou natolik rozsáhlé, že dokáží zabrat i celou místnost. Na první příčce pomyslného žebříčku zatím stojí spisový materiál k případu H-systém, který měl zhruba 70 tisíc listů," dodal mluvčí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz