U pomníku padlým rudoarmějcům v Božetěchové ulici v Brně se konala řada

U pomníku padlým rudoarmějcům v Božetěchové ulici v Brně se konala řada protestů. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

U pomníku rudoarmějců v Brně dál pobíhají psi, město slib nesplnilo

  • 19
Přestože Brno loni na jaře schválilo úpravy hromadného hrobu rudoarmějců v Králově Poli, pomník se srpem a kladivem, který řadu lidí dráždí, se nezměnil. Na rozšíření pietního místa i na umístění desek se jmény padlých chybějí peníze.

Desítky jmen padlých osvoboditelů Brna se měly podle loňského slibu radních objevit na památníku padlých rudoarmějců v Králově Poli. Na úpravu pietního místa, které v minulých letech budilo vášně především kvůli symbolu srpu a kladiva, však magistrát dosud nenašel peníze.

Fotogalerie

Na místě, které podléhá konvenci o ochraně válečných hrobů, je údajně pochováno 326 těl. Brněnskému historikovi Vlastimilu Schildbergerovi se už podařilo v ruských archivech vypátrat jména 220 z těchto obětí.

"Informace o obětech války zveřejňuje ruská federace bohužel postupně, takže se nedá říct, kdy bude seznam kompletní. Ve dvou lidech už na tom ale pracujeme pět let," uvedl Schildberger, jehož podklady chce magistrát využít.

Úředníci však chtějí počkat, až budou jména všechna. "Přibližně milionovou investici jsme kvůli neúplnému seznamu nezařadili ani do připravovaného rozpočtu na příští rok," uvedla Soňa Haluzová z brněnského magistrátu.

Město zatím nenašlo peníze ani na rozšíření pietního místa. Tato úprava přitom se jmény vůbec nesouvisí. Radní ji slíbili poté, co průzkum ukázal, že hromadný hrob je větší, než se myslelo.

Historie pomníku

Pomník byl postaven v roce 1946 v místě hromadného hrobu 326 vojáků Rudé armády. Na jeho bocích visel kovový srp a kladivo a na vrcholu pěticípá hvězda. Po roce 1989 symboly zmizely.
Při opravě pomníku v roce 2007 se reliéf se srpem a kladivem na pomník vrátil, tehdejší královopolský místostarosta René Pelán (tehdy ODS) ho vybrousil. O dva roky později se reliéf na pomníku objevil znovu a dosud tam zůstává.

"Památníku jsem se ale od voleb zatím vůbec nevěnoval," konstatoval náměstek primátora Ladislav Macek, do jehož agendy pietní hroby patří.

Nad ostatky rudoarmějců tak dodnes pobíhají psi a procházejí lidé. A zatím není jisté ani to, zda bude s rozšířením počítat alespoň rozpočet na rok 2012.

Nejkontroverznější část památníku navíc stále zůstává na svém místě. Srp, kladivo a hvězdu totiž přikázali zachovat památkáři a trvalo na tom i Rusko.

"Spory kolem těchto symbolů už ale naštěstí utichly. Nezaznamenali jsme žádnou urgenci ze strany občanů ani ruské federace," uvedla Haluzová.