Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U Slavkova bojovali napoleonští vojáci, diváky ani bláto neodradilo

  16:56aktualizováno  19:35
Ani nepřízeň počasí neodradila návštěvníky od návštěvy bojiště slavkovských vojáků u Tvarožné na Brněnsku. Bitvu jich podle odhadu policie a pořadatelů sledovalo na deset tisíc. Je to ještě o zhruba dva tisíce lidí více než loni.

Napoleonští vojáci | foto: Radek Miča, MAFRA

Pořadatelé si zájem diváků vysvětlují i tím, že letos poprvé zahájili po celé republice masivní bilboardovou kampaň. O akci se tak dozvěděli i lidé z jiných krajů.

Například Zdeněk Sláma byl na slavkovské bitvě poprvé. "Slyšel jsem o ní od známých, ale až letos se mi povedlo sem přijet. Nevěděl jsem, že je to tak úžasný zážitek," vylíčil.

Vojáci se činili hodinu a půl. "Byl to záběr. Pár lidí má natažené šlachy, ale nikomu se nakonec nic vážného nestalo. Přece jen jsem měl obavy, bylo tu hodně lidí a mohli se například splašit koně," uvedl vrchní velitel rakouské pěchoty Lubomír Partyka.

Situace byla ostatně dramatická chvílemi i mimo bojiště. "Když voják na koni přejížděl přes silnici, uklouzl kůň na blátě a svalil se na zem i s svým jezdcem. Pohotový policista, který stál poblíž, naštěstí stihl zastavit rychle se blížící auto," uvedl mluvčí policie Brno - venkov Aleš Mergental.

Poté, co se zešeřilo, hodně lidí bojiště opustilo. Někteří se chtěli vyhnout závěrečné tlačenici při odjezdu.

V neděli se bude ve Slavkově konat soutěž ve střelbě z křesadlových zbraní a slavnostní přehlídka na náměstí. U Mohyly míru se pak odehraje pietní akt.

Úspěchu napomohla bilboardová kampaň

To, že kampaň měla úspěch, dosvědčovala i auta s poznávacími značkami například z Českých Budějovic nebo Klatov. Pořadatelé jsou domluveni s policií, že si po skončení víkendu předají údaje o tom, kolik aut přijelo, a odkud. Podle toho budou moci organizátoři vyhodnotit, nakolik byla kampaň úspěšná.

Kraj přispěl na pořádání akce částkou 3,3 miliony korun. Část z nich už ale byla použita na pořádání Napoleonských dní v létě. Zhruba 600 000 přispěli sponzoři. Podle prezidenta projektu Austerlitz Miroslava Jandory se v tomto směru finanční krize dosud neprojevila a rekonstrukce bitev se budou pořádat dál.

První z nich se konala v roce 1990. Na 125 vojáků se přišlo podívat 25 00 lidí. Letos je vojáků 1000 a kolem bojiště se pohybuje dalších 200 nadšenců v dobových kostýmech

Bitva se odehrávala na poli u obce Tvarožné na rozloze dvou hektarů. Na některých místech bylo nutné kvůli spoustě bláta rozestřít slámu. "Po akci bláto ze silnice seškrábneme, možná použijeme i kropicí vůz. Musíme to ale stihnout, než všechno zmrzne, uvedl starosta Tvarožné František Kopecký.

V akci bylo na místě šedesát policistů. Museli zasahovat u nehody, když řidič nedobrzdil svůj vůz a narazil do auta před sebou. "Nikomu se nic nestalo, ale viník nehody pak nadýchal 2, 03 promile," uvedl Mergental.

Na staré cestě na Rousínov stála auta místy ve dvou řadách podél cesty až k betonárce u Holubic a policisté tak měli plné ruce práce hlavně při snaze obnovit provoz. To se jim povedlo po páté hodině.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz