Nový šéf jihomoravských žalobců Jan Sladký.

Nový šéf jihomoravských žalobců Jan Sladký. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

U soudu bojoval s dealery, teď šéfuje jihomoravským žalobcům

  • 7
Léta trávil nad žalobami na vařiče pervitinu, dealery kokainu i mezinárodní drogové gangy. Od středy je osmatřicetiletý Jan Sladký krajským státním zastupitelem v Brně a bude šéfovat jihomoravským žalobcům. Jeho předchůdce Petr Coufal rezignoval, když sám posoudil spis, který se ho týkal.

"Krajské státní zastupitelství v Brně po desetiletí vykazovalo nejlepší výsledky v celém Česku. Mám na co navazovat," řekl Sladký s tím, že nebude na úřadě dělat žádnou revoluci.

Jako vedoucí krajský žalobce bude řídit podřízená okresní státní zastupitelství a řešit personální, finanční i majetkové záležitosti na krajské úrovni.

Jan Sladký

Vystudoval práva na Masarykově univerzitě. Od roku 1997 působil v soustavě státního zastupitelství jako právní čekatel. Do funkce státního zástupce Městského státního zastupitelství v Brně byl jmenován v roce 2000.

Od roku 2002 zde zastával pozici náměstka městské státní zástupkyně a o pět let později byl jmenován do funkce městského státního zástupce v Brně.

Po jeho přeložení ke Krajskému státnímu zastupitelství v Brně současně zanikne jeho dosavadní funkce městského státního zástupce v Brně.

Sladkému je 38 let, má dvě děti.

Sladký pracuje jako státní zástupce už dvanáct let. Postupně se vypracoval z řadového žalobce na post vedoucího Městského státního zastupitelství v Brně, které je mezi okresy největší v republice.

"Čítá čtyřicet jedna státních zástupců a dalších třicet pracovníků v administrativě," podotkl nový šéf jihomoravských žalobců.

Těžký soupeř a šéf s přirozenou autoritou

Sladkého navrhl do funkce olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan. "Měl jsem pro to několik důvodů. Především Sladký úspěšně vedl státní zastupitelství v Brně a má přirozenou autoritu mezi státními zástupci," řekl Ištvan.

Dalším důvodem je podle něj i to, že se Sladký zajímal, jak zlepšit fungování státního zastupitelství. "Spolu s ředitelem policie v Brně stál v roce 2007 u pilotního projektu elektronického trestního spisu, který se postupně rozšířil i do dalších míst republiky," dodal Ištvan.

Státní zástupci se tak mohou kdykoliv do spisu podívat ze svého počítače, zatímco dřív si jej museli vyžádat od policie. Než spis dovezli, trvalo to třeba týden. Sladkého aktivita podle Ištvana svědčí o jeho schopnosti spolupracovat s policií i přemýšlet nad efektivitou úřadu.

"Před lety jsem se s ním potkal u soudu. Byl to těžký soupeř, výborně připravený," zhodnotil Sladkého brněnský advokát, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Sladký si je vědom, že v posledním roce je státní zastupitelství mnohem víc vidět. Například kvůli odvolávání vrchního žalobce Vlastimila Rampuly či naopak jmenování Lenky Bradáčové do stejné funkce.

"Státní zastupitelství se od příchodu nového nejvyššího státního zástupce velice emancipuje. Je o nás nebývale velký mediální zájem. Na každém státním zástupci je, aby tento zájem nepromarnil," dodal Sladký.

Coufal vyvázl bez trestu, sám ale rezignoval

Před ním zastával post krajského státního zástupce Petr Coufal. Ten rezignoval kvůli verdiktu Nejvyššího správního soudu, který rozhodl, že se kárně provinil. Zároveň jej ale nijak nepotrestal.

Coufal pochybil, když loni rozhodoval o trestním oznámení, které na něj podal anonym. Týkalo se špatného parkování na služebním parkovišti.

Podle soudu se měl Coufal vyloučit z celého řízení a nechat věc na posouzení kolegům. To ale neudělal. Místo toho si spis nechal poslat, následně o něm rozhodl a obratem jej zaslal ministrovi spravedlnosti, aby jej řešil jako stížnost. Po verdiktu soudu Coufal rezignoval (více zde).