Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U studánek v lese je teď jen kameník. Turisté tam nesmí

  14:58aktualizováno  14:58
Práce kameníků je někdy smutná, mnoho času tráví na hřbitovech. Václav Heinrich má teď veselejší úkol. Opravuje studánky, pomníky a pamětní desky v Masarykově lese na Blanensku. Lesníci se v tamních lesích starají o 75 pomníků. A sehnali peníze na opravu dvaceti z nich.

Lesní podnik Křtiny obnovuje lesní studánky. Na snímku z Babic je Tomáš Halámka z firmy Kámen a design Olomučany | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lesnický Slavín, který má nyní kameník v práci, začal vznikat v roce 1929 a stará se o něj Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy univerzity. Pomníků v okolních lesích je 75 a lesníkům se podařilo získat peníze na opravu dvaceti z nich.

Prvních čtyřicet památníků v lesích táhnoucích se od hranice Brna až po Blansko a na východě od Jedovnic až k Lelekovicím na západě sem umístili učitelé a studenti tehdejší Vysoké školy zemědělské.

Tolik studánek nikde jinde není

"A vytváření dalších se pak chopil profesor Josef Opletal. Některé dokonce i sám zaplatil," říká Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku.

Podle něj je zdejší Lesnický Slavín opravdový unikát. "Les má deset tisíc hektarů a na takové ploše tolik pomníčků, studánek a desek snad není nikde nejen v Evropě, ale možná ani na světě," říká.

Kolemjdoucím připomínají významné lesníky, přírodovědce a umělce, kteří se inspirovali lesem. Pamětní desku tady má Rudolf Těsnohlídek, studánku Leoš Janáček i Jaromír Tomeček a právě na ní je vytesané motto: "Vlka živí nohy, osla křídla, člověka srdce."

A je tady i studánka Tetřeví, Srnčí, Slučí nebo studánka U Psa s citátem Viktora Huga: "Čím více poznávám člověčenstvo, tím více miluji psy". Václav Heinrich včera pracoval u studánky sv. Huberta s vyobrazením patrona myslivců.

Práci si kameník pochvaluje

"Pomník musím omýt, obnovit na něm reliéfy a někdy i vyspravit. A pak zvýrazním kresby a nápisy," popisuje kameník, jak o lesní zastavení pečuje.

Od dubna jich opravil osm a dalších dvanáct na něj ještě čeká. "Na jednom pracuji i týden. Teď o prázdninách to jde rychleji, pomáhá mi vnuk," říká kameník.

Je mu sedmašedesát, a protože ke každému pomníku se nedá přijet autem, občas musí ruksak s nářadím a svačinou hodit přes rameno a jít pěšky. "Je to nádhera. Je tady klid, jen zurčí voda v potoce," zasní se kameník.

Zákaz platí až do konce srpna

Studánky, palouky i pěkné výhledy v Masarykově lese si však turisté užívat zatím nemohou. Nesmí sem kvůli Antonínovi - větrné smršti, která se nad Blanenskem přehnala začátkem června a jen školnímu podniku způsobila škody za pětadvacet milionů korun.

"Bylo to dvanáctého června, na Antonína," vysvětluje Pavel Mauer, proč tak smršti říkají. A škod napáchala hodně. Školnímu podniku vyvrátila a polámala na padesát tisíc metrů krychlových dřeva. (více o bouři čtěte zde)

Zákaz vstupu do lesa platí na čtrnácti katastrech obcí, zatím do 28. srpna. "Pětatřicet tisíc kubíků dřeva jsme již zpracovali a při tak rychlém postupu zvážíme, zda by se nemohl zrušit dříve. V některých lokalitách již od 1. srpna a v dalších v polovině měsíce," uvedl Pavel Mauer.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Najdete na iDNES.cz