Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U studánek v lese je teď jen kameník. Turisté tam nesmí

  14:58aktualizováno  14:58
Práce kameníků je někdy smutná, mnoho času tráví na hřbitovech. Václav Heinrich má teď veselejší úkol. Opravuje studánky, pomníky a pamětní desky v Masarykově lese na Blanensku. Lesníci se v tamních lesích starají o 75 pomníků. A sehnali peníze na opravu dvaceti z nich.

Lesní podnik Křtiny obnovuje lesní studánky. Na snímku z Babic je Tomáš Halámka z firmy Kámen a design Olomučany | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lesnický Slavín, který má nyní kameník v práci, začal vznikat v roce 1929 a stará se o něj Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy univerzity. Pomníků v okolních lesích je 75 a lesníkům se podařilo získat peníze na opravu dvaceti z nich.

Prvních čtyřicet památníků v lesích táhnoucích se od hranice Brna až po Blansko a na východě od Jedovnic až k Lelekovicím na západě sem umístili učitelé a studenti tehdejší Vysoké školy zemědělské.

Tolik studánek nikde jinde není

"A vytváření dalších se pak chopil profesor Josef Opletal. Některé dokonce i sám zaplatil," říká Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku.

Podle něj je zdejší Lesnický Slavín opravdový unikát. "Les má deset tisíc hektarů a na takové ploše tolik pomníčků, studánek a desek snad není nikde nejen v Evropě, ale možná ani na světě," říká.

Kolemjdoucím připomínají významné lesníky, přírodovědce a umělce, kteří se inspirovali lesem. Pamětní desku tady má Rudolf Těsnohlídek, studánku Leoš Janáček i Jaromír Tomeček a právě na ní je vytesané motto: "Vlka živí nohy, osla křídla, člověka srdce."

A je tady i studánka Tetřeví, Srnčí, Slučí nebo studánka U Psa s citátem Viktora Huga: "Čím více poznávám člověčenstvo, tím více miluji psy". Václav Heinrich včera pracoval u studánky sv. Huberta s vyobrazením patrona myslivců.

Práci si kameník pochvaluje

"Pomník musím omýt, obnovit na něm reliéfy a někdy i vyspravit. A pak zvýrazním kresby a nápisy," popisuje kameník, jak o lesní zastavení pečuje.

Od dubna jich opravil osm a dalších dvanáct na něj ještě čeká. "Na jednom pracuji i týden. Teď o prázdninách to jde rychleji, pomáhá mi vnuk," říká kameník.

Je mu sedmašedesát, a protože ke každému pomníku se nedá přijet autem, občas musí ruksak s nářadím a svačinou hodit přes rameno a jít pěšky. "Je to nádhera. Je tady klid, jen zurčí voda v potoce," zasní se kameník.

Zákaz platí až do konce srpna

Studánky, palouky i pěkné výhledy v Masarykově lese si však turisté užívat zatím nemohou. Nesmí sem kvůli Antonínovi - větrné smršti, která se nad Blanenskem přehnala začátkem června a jen školnímu podniku způsobila škody za pětadvacet milionů korun.

"Bylo to dvanáctého června, na Antonína," vysvětluje Pavel Mauer, proč tak smršti říkají. A škod napáchala hodně. Školnímu podniku vyvrátila a polámala na padesát tisíc metrů krychlových dřeva. (více o bouři čtěte zde)

Zákaz vstupu do lesa platí na čtrnácti katastrech obcí, zatím do 28. srpna. "Pětatřicet tisíc kubíků dřeva jsme již zpracovali a při tak rychlém postupu zvážíme, zda by se nemohl zrušit dříve. V některých lokalitách již od 1. srpna a v dalších v polovině měsíce," uvedl Pavel Mauer.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Najdete na iDNES.cz