Ilustrační snímek | foto: UBER

Další stop pro Uber. Ignoruje předpisy, odůvodnil soud nový zákaz v Brně

  • 64
Uber má v Brně znovu utrum. Zdejší krajský soud vydal další předběžné opatření, které provozování alternativní taxislužby zakazuje. To první na konci června zrušil Vrchní soud v Olomouci.

„Krajský soud nové předběžné opatření doplnil o odůvodnění, jak mu bylo uloženo odvolacím soudem,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek (o rozhodnutí vrchního soudu jsme psali zde).

Po doručení rozhodnutí má Uber 15 dnů na to, aby se odvolal.

„Nejprve si musíme příslušné dokumenty prostudovat a pak rozhodneme, jak budeme dále postupovat. Uděláme však vše proto, aby mohl Uber v Brně opět fungovat,“ uvedla mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Alternativní taxislužba v době mezi zrušením předběžného opatření vrchním soudem a novým rozhodnutím krajského soudu v Brně nejezdila. Vyčkávala totiž, jak dopadne právě odůvodnění brněnského krajského soudu.

Kalifornská služba Uber zahájila v Brně provoz v únoru letošního roku. To se ale nelíbilo místním taxikářům, podle nichž firma nedodržuje zákon o silniční dopravě. Na rozdíl od nich totiž auta Uberu nejsou nijak označená a jejich řidiči nemají povinnost mít taxametry.

Vozidlo není viditelně označeno nápisem, uvádí soud

Brněnská společnost Lidotaxi proto podala na jaře ke krajskému soudu žalobu, k níž se připojil také magistrát. Krajský soud poté předběžným opatřením alternativní taxislužbu v Brně zakázal (psali jsme zde).

Uber se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který předběžné opatření zrušil kvůli nedostatečnému odůvodnění. Krajský soud v Brně nyní odůvodnění dopracoval a zákaz Uberu znovu potvrdil.

„Žalobce je toho názoru, že žalovaný svým jednáním naplňuje jak znaky činnosti dispečinku taxislužby, tak znaky činnosti provozovatelů taxislužby, tudíž žalovaný fakticky činí to, co činí jakýkoliv jiný soutěžitel na trhu taxislužby. Zcela však ignoruje všechny podmínky stanovené příslušnými právními předpisy,“ stojí v usnesení soudu.

„Žalovaný poskytuje přepravu vozidlem, které není viditelně a čitelně označeno střešní svítilnou žluté barvy s nápisem TAXI,“ uvádí dále soud.

Společnost Lidotaxi podle svého advokáta jiný výsledek nečekala. „Vrchní soud zrušil předběžné opatření z procesní závady, ne že by byla chyba v naší argumentaci,“ okomentoval rozhodnutí Marek Hejduk.

Pražští taxikáři minulý rok v únoru protestovali proti Uberu:

8. února 2016