Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských...

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Byty pro chudé s výpověďmi nejsou, majiteli ubytovny domlouvá policie

  • 66
Na radnici Brna-Židenic přišel už asi před rokem dopis. Monika Hrdinová, jednatelka společnosti R. Hero property, v něm oznamovala, že společnost hodlá rekonstruovat ubytovnu na ulici Markéty Kuncové a vystěhovat nájemníky, kterých je kolem dvou stovek. Jde o nejchudší sociálně vyloučené lidi, z poloviny děti.

Toto pondělí začal manžel jednatelky a spolumajitel nechvalně proslulé ubytovny Robert Hrdina svůj záměr naplňovat (psali jsme zde).

„Řekli jsme si, že pokud by šlo o velkou rekonstrukci, potřebují na to stavební povolení. O nic takového ale nemají dosud na stavebním úřadě požádáno. Takže jsme byli naprosto v klidu,“ popsala místostarostka Brna-Židenic Monika Doležalová (KDU-ČSL) s tím, že kdyby k vystěhování opravdu došlo, radnice nemá žádné volné byty.

Hrdina obyvatelům vypnul elektřinu, topení a vodu a začal rozdávat výpovědi. „Jestli máte pocit, že budete bydlet, ale platit ne, tak to není možné,“ prohlásil.

Lidé se ale proti tomu postavili, protože z ubytovny, která má už tak velmi špatnou pověst, nemají kam jít a účty mají zaplacené. Policisté, které v pondělí večer na místo lidé přivolali, přikázali Hrdinovi dodávku elektřiny obnovit. A obyvatelé podali na majitele ubytovny trestní oznámení.

„Mohlo by se jednat o trestný čin útisku. Stále nefunguje teplá voda a v noci se netopí, i když je ještě zima. Takže bude potřeba zase volat policii, aby majitel dodávky obnovil. Lidé přitom za energie i nájem platí,“ popsal v úterý večer sociální pracovník Jan Milota z iniciativy Chceme bydlet! Dodal, že nájemníci zvažují také občanskoprávní žaloby kvůli nezákonnému obohacení majitele.

Smlouvy obcházejí zákon, říká právnička

Podle právničky Kristýny Fuchsové z městské organizace Drom navíc některá ustanovení nájemní smlouvy neodpovídají zákonu.

„Smlouvy jsou uzavírané vždy na dobu určitou jeden měsíc, a pokud lidé zaplatí nájem, znovu prodlužované o další měsíc. Někteří tam bydlí takto léta. Je to obcházení zákona, protože jinak by se na ně vztahovaly výpovědní lhůty a majitel by jim musel najít náhradní bydlení,“ vysvětlila Fuchsová.

Místostarostka Doleželová, která má na starosti sociální záležitosti, říká, že situace se židenické radnici nejeví jako dramatická. „Monitorujeme ji, ale do vztahu soukromého majitele domu a jeho klientů nemáme šanci zasáhnout,“ řekla.

Ani jiné bydlení by radnice nemohla nabídnout. „Volných bytů jsou spíš jednotky a máme spoustu žadatelů, kteří čekají i několik let na pronájem obecního bytu. Můžeme maximálně oslovit nějaké azylové domy, které by lidi z ulice Markéty Kuncové přechodně ubytovaly. Nebo jim umožnit zapsat se do pořadníku o obecní byt. Ale umístit nárazově dvě stě lidí není v našich silách,“ dodala místostarostka.

Rodinám vyhazov na ulici nehrozí, věří radnice

Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) však, jakmile radnice dopis dostala, měla kontaktovat bytový odbor magistrátu a snažit se věc aspoň konzultovat, aby se úřady mohly připravit. Vedení města se tak o situaci dozvědělo až v úterý z médií.

„Nechceme ale spustit to, aby někteří majitelé takto řešili ukončení nájemních vztahů. Že se rozhodnou kvůli rekonstrukci vyprázdnit dům a vyhnat nájemníky, protože město Brno to za ně vyřeší. Budeme usilovat, aby majitelé dodržovali zákon a nestávali se ze dne na den z rodin bezdomovci,“ konstatoval primátor.

Dodal, že pokud dojde ke krizové variantě, bude se město snažit najít náhradní bydlení aspoň pro rodiny s dětmi.

Těch je podle evidence na ubytovně 35, dětí 120. „Na zdech se objevila plíseň, můj syn má astma, takže skončil v nemocnici a sociálka vyhrožuje, že mi kvůli špatnému bydlení děti vezme,“ popsala v pondělí jedna z matek z ubytovny.

Místostarostka Doležalová ale ujišťuje, že to není na pořadu dne.

„Spousta dětí má v domě sice nahlášenou trvalou adresu, ale fakticky tam nebydlí. Jsme ve spojení se sociálním odborem a kurátory péče o dítě, kteří s rodinami individuálně pracují. Není to tak, že by se chystali hned děti z rodin odebírat,“ řekla Doležalová s tím, že radnice se domnívá, že rodinám v blízké době vyhazov na ulici nehrozí.

Podívejte se, jak majitel ubytovny diskutuje s nájemníky: