Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonín vyvrací fámy o nové ubytovně pro chudé, které straší obyvatele

  8:35aktualizováno  8:35
V Hodoníně koluje informace, že se do města valí vlna velmi chudých obyvatel a zvedne se kriminalita. Radnice jedná s podnikateli a komunikuje s dalšími úřady. Zatím se žádné velké stěhování nepotvrdilo. Hodonínští však žijí v napětí.
Místní se bojí, že se do Hodonína kvůli novým ubytovnám nastěhují stovky chudých. (ilustrační foto)

Místní se bojí, že se do Hodonína kvůli novým ubytovnám nastěhují stovky chudých. (ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Byznys s výrazně předraženým, avšak státem placeným bydlením v nuzných ubytovnách pro sociálně nejslabší skupiny připravuje státní kasu o stamiliony korun a zároveň představuje skvělý kšeft pro vychytralé podnikatele.

Především však výrazně zvyšuje společenské napětí v oblastech, kde ubytovny stojí. V poslední době je to vidět hlavně v Moravskoslezském kraji.

Teď se vzniku podobného bydlení pro stovky sociálně slabých bojí lidé v Hodoníně. Mají důvod? Podle všeho jde spíše o fámu, kterou povzbuzují současné protiromské nálady ve společnosti.

Lidé v Hodoníně posílají dotazy na městský úřad a přišli se ptát i v pondělí na veřejné fórum, které rozhodovalo o seznamu priorit města pro příští rok. Závěrečné hlasování zúčastněných občanů vyzdvihlo problém s údajnou vlnou přistěhovalců na druhé místo, hned za absencí lékařů v nočních záchrankách.

Radnice se potenciální novou ubytovnou zabývá už tři týdny. "Nejdřív se mluvilo o jedné ubytovně a tři sta osobách. Teď o víkendu už jsem slyšela o dalších čtyřech objektech a pak dokonce i variantu, že příliv organizuje samo město, aby získalo velké evropské dotace," popisuje starostka Hodonína Milana Grauová.

Podnikatelé zvěsti vyvracejí

Žádní noví sociálně slabí obyvatelé se však ve městě neobjevili a podnikatelé se před zástupci města dušují, že ubytovny nepřipravují.

"Oslovili jsme podnikatele, jejichž jména tu padají, a jednání s nimi probíhají. Ti, se kterými jsme už mluvili, nám řekli, že jsou to fámy. Uvidíme, kam to bude směřovat po jednání s ostatními," řekl místostarosta Vojtěch Salajka.

Pohyb rizikových skupin se dá nepřímo sledovat přes množství vyplacených sociálních dávek. Zvýšenou poptávku po sociálních příspěvcích však hodonínský úřad práce nezaznamenal. Sociální odbor pak kontaktoval své protějšky ve velkých městech. Ani tam si nevšimli, že by jim klienti ubývali.

Velké změny v ulicích Hodonína nevidí ani Vladimír Kružík, konzultant Agentury pro sociální začleňování. Několika nových rodin si ve městě všiml.

"Vím o jednotlivcích, ale nejsou to desítky ani stovky lidí," řekl. Fámy podle něj mohou být různého původu. "Může to souviset i s tím, že se blíží volby. Ale nepodceňujeme to," poznamenal Kružík.

Podobné starosti teď řeší i v nedalekém Veselí nad Moravou. V areálu bývalého státního statku tam podnikatel z Nedakonic bez povolení opravuje administrativní budovu.

Místní muže podezřívají, že jim chce pořídit problémové sousedy. Majitel budovy to však odmítá. Pro regionální deník uvedl, že chce mít na místě prostor pro administrativu a sklad.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz