Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila bývalého majitele i nájemníky brněnského „domu hrůzy“

  11:43aktualizováno  11:43
Příběh brněnské ubytovny s otřesnými podmínkami nekončí. Kvůli vypínání elektřiny lidem policisté obvinili bývalého spolumajitele objektu Roberta Hrdinu. Další obvinění padlo proti třem exnájemníkům – i za podvod.

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu Robert Hrdina (uprostřed) vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatele Hrdinu policisté obvinili z neoprávněného zásahu do práva k domu, který stojí v židenické ulici Markéty Kuncové. Hrdina už oficiálně nefiguruje v žádné z firem, které dům vlastní nebo spravují, má totiž soudně uložený zákaz činnosti. Předloni v prosinci se vrátil na podmínku z vězení, kde byl kvůli praní špinavých peněz a podvodu. K domu s ubytovnou má ale zástavní právo na víc než 25 milionů korun.

Fotogalerie

„Netuším, o čem mluvíte, těžko můžeme poskytnout informace. Obraťte se na policii a jejich tiskovou mluvčí,“ odmítl Hrdina odpovědět na dotazy MF DNES.

Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, nájemníkům loni opakovaně během půl roku vypínal elektřinu, ačkoliv za ni zaplatili. A měl s nimi časté rozepře. V domě se v zimě netopilo ani netekla teplá voda. Kvůli tomu tam loni v březnu lidé třikrát přivolali policii.

„Většina nájemníků do protokolu uvedla, že k ničemu podobnému nedocházelo. Dokonce ani ti, kteří stáli na začátku tohoto křivého obvinění, nebyli schopní ukázat na mého manžela prstem. Jen uvedli, že o tom slyšeli. Tito křiví udavači se v nemovitosti zdržovali bez právního důvodu,“ uvedla jeho manželka Monika Hrdinová, která je jednatelkou R. Hero Property, jíž dům patří.

Firmu od loňského dubna vlastní svěřenský fond M. R. Hero Trust, kde je Hrdinová jedním ze správců.

Redaktorka MF DNES se nicméně loni v březnu při několika návštěvách ubytovny přesvědčila, že topení ani elektřina v bytech opravdu nefungovaly.

Nájemní smlouvy na jeden měsíc

Stejný paragraf jako na Hrdinu policie použila také k obvinění tří nájemníků, kteří proti podmínkám na ubytovně nejvíc protestovali.

„Dostala jsem výpověď z bytu, ale neměla jsem kam jít, proto jsem ji odmítla převzít. Zůstala jsem tam ještě několik měsíců, ačkoliv nefungovala elektřina ani voda a byl vlastně neobyvatelný. Nájem jsem dávala stranou s tím, že bude uložený v soudní úschově, kterou se ale podařilo vyřídit až začátkem tohoto roku,“ popsala Zdeňka Holcmanová, která se nakonec loni na podzim odstěhovala ke svému synovi.

Policie ji navíc obvinila i z podvodu. Pobírala totiž dávky na bydlení ještě dva měsíce poté, co jí firma R. Hero Reality spravující ubytovnu vypověděla nájemní smlouvu.

Tu jí stejně jako ostatním nájemníkům padesátky bytů prodlužovala vždy pouze o jeden měsíc. Za jednopokojové byty, v nichž neteče voda v kuchyni a kde lezou po zdech švábi a pod podlahou se hemží štěnice, platí lidé deset a půl tisíce korun měsíčně. Další tisíce navíc připláceli za spotřebovanou elektřinu – pokud zrovna fungovala, když si v zimě museli topit přímotopy.

Rodiny na problematickou ubytovnu posílala také radnice

Podle městského státního zástupce Roberta Hanuše, jenž oba případy dozoruje, zatím není jasné, kdy obžalobu podá. „Do měsíce to nebude. Vyšetřování ještě není rozhodně uzavřené, nějaké úkony ještě budou následovat,“ podotkl Hanuš.

Podle Jana Miloty z občanské iniciativy Chceme bydlet! lidé v bytech zůstávali proto, že přístup majitele domu byl protiprávní. „Normální postup by byl žalovat nájemníky o vyklizení bytu, ne je vyhodit. Policie je tak nástrojem šikany pana Hrdiny, obvinění posloužila k zastrašení zbytku lidí,“ řekl Milota.

Jak ale MF DNES zjistila, na ubytovnu, která má pověst jedné z nejhorších v Brně, posílala rodiny také radnice městské části Brno-sever. Bývalá starostka Sabina Tomíšková (ODS) uzavřela s firmou R. Hero Reality smlouvu o ubytování.

Radnice tak na „Kuncovku“ odkazovala rodiny, které na základě soudního rozhodnutí vystěhovala z obecních bytů a byla jim povinná poskytnout na jeden měsíc takzvané přístřeší. Za poslední dva roky se to týká tří rodin, za něž radnice zaplatila kolem 15 tisíc korun. Některé z nich přitom prokazatelně na ubytovně vůbec nebydlely.

„Oslovili jsme několik ubytoven, ale většina jejich majitelů měla podmínky, třeba nechtěli rodiny s dětmi. Víme, že v této byly problémy, ale dnes skoro neexistuje ubytovna, která by nebyla problematická,“ uvedl Rostislav Hakl (ČSSD), místostarosta městské části Brno-sever. Podle něj radnice vymáhá následně úhradu přístřeší po nájemnících nebo, pokud jej nevyužijí, vrácení peněz od ubytovny.

Podívejte se, jak se v ubytovně na ulici Markéty Kuncové žije:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

O miliony korun z akcií Veletrhů Brno se nikdo nehlásí

Veletrhy Brno

Kdo si kdysi koupil akcie brněnských veletrhů, může mít naději, za ně na magistrátu jihomoravské metropole dostane...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Najdete na iDNES.cz