Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila bývalého majitele i nájemníky brněnského „domu hrůzy“

  11:43aktualizováno  11:43
Příběh brněnské ubytovny s otřesnými podmínkami nekončí. Kvůli vypínání elektřiny lidem policisté obvinili bývalého spolumajitele objektu Roberta Hrdinu. Další obvinění padlo proti třem exnájemníkům – i za podvod.

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu Robert Hrdina (uprostřed) vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatele Hrdinu policisté obvinili z neoprávněného zásahu do práva k domu, který stojí v židenické ulici Markéty Kuncové. Hrdina už oficiálně nefiguruje v žádné z firem, které dům vlastní nebo spravují, má totiž soudně uložený zákaz činnosti. Předloni v prosinci se vrátil na podmínku z vězení, kde byl kvůli praní špinavých peněz a podvodu. K domu s ubytovnou má ale zástavní právo na víc než 25 milionů korun.

Fotogalerie

„Netuším, o čem mluvíte, těžko můžeme poskytnout informace. Obraťte se na policii a jejich tiskovou mluvčí,“ odmítl Hrdina odpovědět na dotazy MF DNES.

Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, nájemníkům loni opakovaně během půl roku vypínal elektřinu, ačkoliv za ni zaplatili. A měl s nimi časté rozepře. V domě se v zimě netopilo ani netekla teplá voda. Kvůli tomu tam loni v březnu lidé třikrát přivolali policii.

„Většina nájemníků do protokolu uvedla, že k ničemu podobnému nedocházelo. Dokonce ani ti, kteří stáli na začátku tohoto křivého obvinění, nebyli schopní ukázat na mého manžela prstem. Jen uvedli, že o tom slyšeli. Tito křiví udavači se v nemovitosti zdržovali bez právního důvodu,“ uvedla jeho manželka Monika Hrdinová, která je jednatelkou R. Hero Property, jíž dům patří.

Firmu od loňského dubna vlastní svěřenský fond M. R. Hero Trust, kde je Hrdinová jedním ze správců.

Redaktorka MF DNES se nicméně loni v březnu při několika návštěvách ubytovny přesvědčila, že topení ani elektřina v bytech opravdu nefungovaly.

Nájemní smlouvy na jeden měsíc

Stejný paragraf jako na Hrdinu policie použila také k obvinění tří nájemníků, kteří proti podmínkám na ubytovně nejvíc protestovali.

„Dostala jsem výpověď z bytu, ale neměla jsem kam jít, proto jsem ji odmítla převzít. Zůstala jsem tam ještě několik měsíců, ačkoliv nefungovala elektřina ani voda a byl vlastně neobyvatelný. Nájem jsem dávala stranou s tím, že bude uložený v soudní úschově, kterou se ale podařilo vyřídit až začátkem tohoto roku,“ popsala Zdeňka Holcmanová, která se nakonec loni na podzim odstěhovala ke svému synovi.

Policie ji navíc obvinila i z podvodu. Pobírala totiž dávky na bydlení ještě dva měsíce poté, co jí firma R. Hero Reality spravující ubytovnu vypověděla nájemní smlouvu.

Tu jí stejně jako ostatním nájemníkům padesátky bytů prodlužovala vždy pouze o jeden měsíc. Za jednopokojové byty, v nichž neteče voda v kuchyni a kde lezou po zdech švábi a pod podlahou se hemží štěnice, platí lidé deset a půl tisíce korun měsíčně. Další tisíce navíc připláceli za spotřebovanou elektřinu – pokud zrovna fungovala, když si v zimě museli topit přímotopy.

Rodiny na problematickou ubytovnu posílala také radnice

Podle městského státního zástupce Roberta Hanuše, jenž oba případy dozoruje, zatím není jasné, kdy obžalobu podá. „Do měsíce to nebude. Vyšetřování ještě není rozhodně uzavřené, nějaké úkony ještě budou následovat,“ podotkl Hanuš.

Podle Jana Miloty z občanské iniciativy Chceme bydlet! lidé v bytech zůstávali proto, že přístup majitele domu byl protiprávní. „Normální postup by byl žalovat nájemníky o vyklizení bytu, ne je vyhodit. Policie je tak nástrojem šikany pana Hrdiny, obvinění posloužila k zastrašení zbytku lidí,“ řekl Milota.

Jak ale MF DNES zjistila, na ubytovnu, která má pověst jedné z nejhorších v Brně, posílala rodiny také radnice městské části Brno-sever. Bývalá starostka Sabina Tomíšková (ODS) uzavřela s firmou R. Hero Reality smlouvu o ubytování.

Radnice tak na „Kuncovku“ odkazovala rodiny, které na základě soudního rozhodnutí vystěhovala z obecních bytů a byla jim povinná poskytnout na jeden měsíc takzvané přístřeší. Za poslední dva roky se to týká tří rodin, za něž radnice zaplatila kolem 15 tisíc korun. Některé z nich přitom prokazatelně na ubytovně vůbec nebydlely.

„Oslovili jsme několik ubytoven, ale většina jejich majitelů měla podmínky, třeba nechtěli rodiny s dětmi. Víme, že v této byly problémy, ale dnes skoro neexistuje ubytovna, která by nebyla problematická,“ uvedl Rostislav Hakl (ČSSD), místostarosta městské části Brno-sever. Podle něj radnice vymáhá následně úhradu přístřeší po nájemnících nebo, pokud jej nevyužijí, vrácení peněz od ubytovny.

Podívejte se, jak se v ubytovně na ulici Markéty Kuncové žije:Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Wimbledonská vítězka v mixu Melicharová: Su ráda, že umím česky

Nicole Melicharová a Alexander Peya ovládli wimbledonský mix.

Netradiční brněnský otisk se vyjímá na poháru pro vítěze tenisového Wimbledonu. Trofej pro šampionku v mixu tam...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hnutí Slušní lidé stále tají své sponzory, navíc sídlí na cizí adrese

Uvedení kontroverzní hry, v níž Ježíš znásilňuje muslimku, provázela řada...

Brněnské Hnutí Slušní lidé stále nezveřejnilo svoje sponzory, a proto dostane další pokutu od státu. Redakci MF DNES to...

Vodní hlídka Aqualandu denně před otevřením sjíždí tobogany a skluzavky

O bezpečí návštěvníků Aqualandu Moravia se neustále stará deset členů vodní...

Aqualand Moravia se chlubí titulem nejmodernějšího zábavního vodního centra v České republice, všechny části jeho...

Najdete na iDNES.cz