Policie obvinila bývalého majitele i nájemníky brněnského „domu hrůzy“

  11:43aktualizováno  11:43
Příběh brněnské ubytovny s otřesnými podmínkami nekončí. Kvůli vypínání elektřiny lidem policisté obvinili bývalého spolumajitele objektu Roberta Hrdinu. Další obvinění padlo proti třem exnájemníkům – i za podvod.

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu Robert Hrdina (uprostřed) vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatele Hrdinu policisté obvinili z neoprávněného zásahu do práva k domu, který stojí v židenické ulici Markéty Kuncové. Hrdina už oficiálně nefiguruje v žádné z firem, které dům vlastní nebo spravují, má totiž soudně uložený zákaz činnosti. Předloni v prosinci se vrátil na podmínku z vězení, kde byl kvůli praní špinavých peněz a podvodu. K domu s ubytovnou má ale zástavní právo na víc než 25 milionů korun.

Fotogalerie

„Netuším, o čem mluvíte, těžko můžeme poskytnout informace. Obraťte se na policii a jejich tiskovou mluvčí,“ odmítl Hrdina odpovědět na dotazy MF DNES.

Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, nájemníkům loni opakovaně během půl roku vypínal elektřinu, ačkoliv za ni zaplatili. A měl s nimi časté rozepře. V domě se v zimě netopilo ani netekla teplá voda. Kvůli tomu tam loni v březnu lidé třikrát přivolali policii.

„Většina nájemníků do protokolu uvedla, že k ničemu podobnému nedocházelo. Dokonce ani ti, kteří stáli na začátku tohoto křivého obvinění, nebyli schopní ukázat na mého manžela prstem. Jen uvedli, že o tom slyšeli. Tito křiví udavači se v nemovitosti zdržovali bez právního důvodu,“ uvedla jeho manželka Monika Hrdinová, která je jednatelkou R. Hero Property, jíž dům patří.

Firmu od loňského dubna vlastní svěřenský fond M. R. Hero Trust, kde je Hrdinová jedním ze správců.

Redaktorka MF DNES se nicméně loni v březnu při několika návštěvách ubytovny přesvědčila, že topení ani elektřina v bytech opravdu nefungovaly.

Nájemní smlouvy na jeden měsíc

Stejný paragraf jako na Hrdinu policie použila také k obvinění tří nájemníků, kteří proti podmínkám na ubytovně nejvíc protestovali.

„Dostala jsem výpověď z bytu, ale neměla jsem kam jít, proto jsem ji odmítla převzít. Zůstala jsem tam ještě několik měsíců, ačkoliv nefungovala elektřina ani voda a byl vlastně neobyvatelný. Nájem jsem dávala stranou s tím, že bude uložený v soudní úschově, kterou se ale podařilo vyřídit až začátkem tohoto roku,“ popsala Zdeňka Holcmanová, která se nakonec loni na podzim odstěhovala ke svému synovi.

Policie ji navíc obvinila i z podvodu. Pobírala totiž dávky na bydlení ještě dva měsíce poté, co jí firma R. Hero Reality spravující ubytovnu vypověděla nájemní smlouvu.

Tu jí stejně jako ostatním nájemníkům padesátky bytů prodlužovala vždy pouze o jeden měsíc. Za jednopokojové byty, v nichž neteče voda v kuchyni a kde lezou po zdech švábi a pod podlahou se hemží štěnice, platí lidé deset a půl tisíce korun měsíčně. Další tisíce navíc připláceli za spotřebovanou elektřinu – pokud zrovna fungovala, když si v zimě museli topit přímotopy.

Rodiny na problematickou ubytovnu posílala také radnice

Podle městského státního zástupce Roberta Hanuše, jenž oba případy dozoruje, zatím není jasné, kdy obžalobu podá. „Do měsíce to nebude. Vyšetřování ještě není rozhodně uzavřené, nějaké úkony ještě budou následovat,“ podotkl Hanuš.

Podle Jana Miloty z občanské iniciativy Chceme bydlet! lidé v bytech zůstávali proto, že přístup majitele domu byl protiprávní. „Normální postup by byl žalovat nájemníky o vyklizení bytu, ne je vyhodit. Policie je tak nástrojem šikany pana Hrdiny, obvinění posloužila k zastrašení zbytku lidí,“ řekl Milota.

Jak ale MF DNES zjistila, na ubytovnu, která má pověst jedné z nejhorších v Brně, posílala rodiny také radnice městské části Brno-sever. Bývalá starostka Sabina Tomíšková (ODS) uzavřela s firmou R. Hero Reality smlouvu o ubytování.

Radnice tak na „Kuncovku“ odkazovala rodiny, které na základě soudního rozhodnutí vystěhovala z obecních bytů a byla jim povinná poskytnout na jeden měsíc takzvané přístřeší. Za poslední dva roky se to týká tří rodin, za něž radnice zaplatila kolem 15 tisíc korun. Některé z nich přitom prokazatelně na ubytovně vůbec nebydlely.

„Oslovili jsme několik ubytoven, ale většina jejich majitelů měla podmínky, třeba nechtěli rodiny s dětmi. Víme, že v této byly problémy, ale dnes skoro neexistuje ubytovna, která by nebyla problematická,“ uvedl Rostislav Hakl (ČSSD), místostarosta městské části Brno-sever. Podle něj radnice vymáhá následně úhradu přístřeší po nájemnících nebo, pokud jej nevyužijí, vrácení peněz od ubytovny.

Podívejte se, jak se v ubytovně na ulici Markéty Kuncové žije:

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Dva muži schytali dávku pepřovým sprejem, třetí agresora kopl

Neznámý muž nastříkal řidiči autobusu do obličeje pepřový sprej. ilustrační...

Překvapeni byli nejspíš muži ve věku 37 a 38 let, ke kterým v úterý večer v Brně přiběhl jiný muž a bezdůvodně oba...

Najdete na iDNES.cz