Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila bývalého majitele i nájemníky brněnského „domu hrůzy“

  11:43aktualizováno  11:43
Příběh brněnské ubytovny s otřesnými podmínkami nekončí. Kvůli vypínání elektřiny lidem policisté obvinili bývalého spolumajitele objektu Roberta Hrdinu. Další obvinění padlo proti třem exnájemníkům – i za podvod.

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu Robert Hrdina (uprostřed) vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatele Hrdinu policisté obvinili z neoprávněného zásahu do práva k domu, který stojí v židenické ulici Markéty Kuncové. Hrdina už oficiálně nefiguruje v žádné z firem, které dům vlastní nebo spravují, má totiž soudně uložený zákaz činnosti. Předloni v prosinci se vrátil na podmínku z vězení, kde byl kvůli praní špinavých peněz a podvodu. K domu s ubytovnou má ale zástavní právo na víc než 25 milionů korun.

Fotogalerie

„Netuším, o čem mluvíte, těžko můžeme poskytnout informace. Obraťte se na policii a jejich tiskovou mluvčí,“ odmítl Hrdina odpovědět na dotazy MF DNES.

Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, nájemníkům loni opakovaně během půl roku vypínal elektřinu, ačkoliv za ni zaplatili. A měl s nimi časté rozepře. V domě se v zimě netopilo ani netekla teplá voda. Kvůli tomu tam loni v březnu lidé třikrát přivolali policii.

„Většina nájemníků do protokolu uvedla, že k ničemu podobnému nedocházelo. Dokonce ani ti, kteří stáli na začátku tohoto křivého obvinění, nebyli schopní ukázat na mého manžela prstem. Jen uvedli, že o tom slyšeli. Tito křiví udavači se v nemovitosti zdržovali bez právního důvodu,“ uvedla jeho manželka Monika Hrdinová, která je jednatelkou R. Hero Property, jíž dům patří.

Firmu od loňského dubna vlastní svěřenský fond M. R. Hero Trust, kde je Hrdinová jedním ze správců.

Redaktorka MF DNES se nicméně loni v březnu při několika návštěvách ubytovny přesvědčila, že topení ani elektřina v bytech opravdu nefungovaly.

Nájemní smlouvy na jeden měsíc

Stejný paragraf jako na Hrdinu policie použila také k obvinění tří nájemníků, kteří proti podmínkám na ubytovně nejvíc protestovali.

„Dostala jsem výpověď z bytu, ale neměla jsem kam jít, proto jsem ji odmítla převzít. Zůstala jsem tam ještě několik měsíců, ačkoliv nefungovala elektřina ani voda a byl vlastně neobyvatelný. Nájem jsem dávala stranou s tím, že bude uložený v soudní úschově, kterou se ale podařilo vyřídit až začátkem tohoto roku,“ popsala Zdeňka Holcmanová, která se nakonec loni na podzim odstěhovala ke svému synovi.

Policie ji navíc obvinila i z podvodu. Pobírala totiž dávky na bydlení ještě dva měsíce poté, co jí firma R. Hero Reality spravující ubytovnu vypověděla nájemní smlouvu.

Tu jí stejně jako ostatním nájemníkům padesátky bytů prodlužovala vždy pouze o jeden měsíc. Za jednopokojové byty, v nichž neteče voda v kuchyni a kde lezou po zdech švábi a pod podlahou se hemží štěnice, platí lidé deset a půl tisíce korun měsíčně. Další tisíce navíc připláceli za spotřebovanou elektřinu – pokud zrovna fungovala, když si v zimě museli topit přímotopy.

Rodiny na problematickou ubytovnu posílala také radnice

Podle městského státního zástupce Roberta Hanuše, jenž oba případy dozoruje, zatím není jasné, kdy obžalobu podá. „Do měsíce to nebude. Vyšetřování ještě není rozhodně uzavřené, nějaké úkony ještě budou následovat,“ podotkl Hanuš.

Podle Jana Miloty z občanské iniciativy Chceme bydlet! lidé v bytech zůstávali proto, že přístup majitele domu byl protiprávní. „Normální postup by byl žalovat nájemníky o vyklizení bytu, ne je vyhodit. Policie je tak nástrojem šikany pana Hrdiny, obvinění posloužila k zastrašení zbytku lidí,“ řekl Milota.

Jak ale MF DNES zjistila, na ubytovnu, která má pověst jedné z nejhorších v Brně, posílala rodiny také radnice městské části Brno-sever. Bývalá starostka Sabina Tomíšková (ODS) uzavřela s firmou R. Hero Reality smlouvu o ubytování.

Radnice tak na „Kuncovku“ odkazovala rodiny, které na základě soudního rozhodnutí vystěhovala z obecních bytů a byla jim povinná poskytnout na jeden měsíc takzvané přístřeší. Za poslední dva roky se to týká tří rodin, za něž radnice zaplatila kolem 15 tisíc korun. Některé z nich přitom prokazatelně na ubytovně vůbec nebydlely.

„Oslovili jsme několik ubytoven, ale většina jejich majitelů měla podmínky, třeba nechtěli rodiny s dětmi. Víme, že v této byly problémy, ale dnes skoro neexistuje ubytovna, která by nebyla problematická,“ uvedl Rostislav Hakl (ČSSD), místostarosta městské části Brno-sever. Podle něj radnice vymáhá následně úhradu přístřeší po nájemnících nebo, pokud jej nevyužijí, vrácení peněz od ubytovny.

Podívejte se, jak se v ubytovně na ulici Markéty Kuncové žije:
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz