Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Účast na dětských táborech může ohrozit budoucnost lékařů, tvrdí šéf komory

  23:59aktualizováno  23:59
Předseda České lékařské komory v Brně kolegy varuje, aby si rozmysleli, zda pojedou na kurzy nebo tábory. "Chci jen, aby si kolegové uvědomili nová rizika a přísnější postihy," vysvětluje Jiří Mach.

Předseda brněnské lékařské komory vyzval lékaře, aby zvážili, zda jezdit na tábory. | foto: Barbora ŘíhováiDNES.cz

Proč jste v reakci na rozsudek nad lékařem Havlíčkem kolegy vyzval, aby zvážili svou účast na táborech?
Nenapadám ten rozsudek. To mi nepřísluší, protože nejsem právník, navíc rozsudek není pravomocný. Ale jedná se o akutní věc. Běží tábory a mně jde o to, aby si všichni uvědomili, že to není dobře zaplacená dovolená, že tu je akutní nebezpečí, že by to mohlo mít výrazný vliv na jejich budoucnost. Pokud se na to cítí, musí zajistit vše kolem - zjistit stav lékáren, stav dokumentace, těžko pak rodiče shánět během tábora, kdy jsou často na dovolené.

Lékaři podle vás nyní podobnou přípravu nedělají?
Pevně doufám, že ano. Komora se ale má starat o profesní budoucnost kolegů a kvalitu péče, a protože je tu nové riziko pro jejich budoucnost, musí i pod tímto úhlem zvažovat svoji činnost.

Podle vás je to riziko nové? Vždyť povinnost zajistit lékařskou péči mají vaši kolegové na kurzech i táborech i nyní. Nebo ne?
Ano, je nové, soudy se totiž pravděpodobně rozhodly postupovat tvrději, proto to beru jako novou situaci, na kterou jsem povinen kolegy upozorňovat. A největší nebezpečí je právě v době táborů, bylo by alibistické to vydat koncem září, poté, co to všichni prodebatujeme, proto to dělám nyní a sám za sebe.

Vaše výzva je interpretována jako doporučení: Nikam nejezděte.
Vím, jak je to interpretováno. U nás lékařů, obzvláště pak u mladých kolegů, je účast na podobných akcích velmi populární. Mají ještě dost času, vidí v tom zajímavé dovolené. Nemají ale dost praxe, není to jako v nemocnici, kde kolem sebe mají kontrolu. Musí si umět poradit i mimo civilizaci, vědět, jak kontaktovat rodiče, co stojí v dokumentaci a podobně. Z mé strany je to myšleno tak, aby znovu zhodnotili své možnosti a podle toho se třeba rozhodli jinak. Je lepší děti svěřit někomu, kdo se nad tím nezamyslel a u něhož dojde k přecenění?

Co by podle vás měl dělat mladý medik, který dostane nabídku jet na tábor?
Prvním předpokladem je zdravé, ale adekvátně vysoké sebevědomí. Měl by zhodnotit své znalosti a schopnosti a umět říci, kdy musí zavolat konzultanta.

Nebojíte se, že kolegové přestanou jezdit a tábory bude nutné rušit?
Ve své kolegy mám důvěru. Doufám ale, že k něčemu takovému nedojde.

Apelujete na lékaře. Co ale teprve medici, sestry a nebo ti, co prošli jen zdravotním kurzem? Měli by přestat vykonávat funkci zdravotníků?
Nepřísluší mi to hodnotit. Zákonodárce to shledal jako dostatečné a asi ví proč. Donedávna zajišťovali podobné akce vycvičení laici. Je otázkou, zda není nesoudný lékař horší než soudný laik s praxí.

Měla by se změnit legislativa?
Budu chtít, aby se k tomu vyjádřilo představenstvo Brna i to centrální. Bylo by dobré pak vydat závazné stanovisko, co doporučujeme kolegům, aby provedli a zajistili, a za jakých podmínek tyto akce provozovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz