Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Účet za odtažení Škody 120 v Brně činí 200 tisíc korun

  6:00aktualizováno  6:00
Před šesti lety, v květnu roku 2002, se Sylvii Trenčanské z Brna ztratila Škoda 120. Byla přesvědčena, že jí auto někdo ukradl, a oznámila to na policii. Dalších šest roků o autě neslyšela. Až před pár týdny přišel v obálce s červeným pruhem platební rozkaz soudu za odtah a uskladnění vozidla.

Odtahová vozidla na novém odstavném parkovišti v prostoru Malé Ameriky | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za šestileté stání na odtahovém parkovišti má žena brněnskému magistrátu zaplatit téměř dvě stě tisíc korun. "Nikdy předtím mi nepřišla žádná upomínka, žádné upozornění," dušuje se Trenčanská.

Pracuje jako učitelka na základní škole a peněz nemá mnoho. "Půjčku mi s mým platem nikdo nedá. A nemám ani bohatého strýčka. Nevím, co mám dělat. Budu se z toho hrabat do konce života," líčí žena. Proti platebnímu rozkazu hned podala odpor.

Úředníci z magistrátu však tvrdí, že Trenčanskou na odtažení auta opakovaně upozornili. "Ze spisové dokumentace vyplývá, že auto bylo odtaženo, protože bylo překážkou v silničním provozu. Paní Trenčanskou vyzvala městská policie v prosinci roku 2003 k vyzvednutí auta a uhrazení dlužné částky," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Ohlásila krádež na policii

Když se o tři roky později pohledávka dostala až do oddělení exekucí, upomenul podle Žáry magistrát Trenčanskou znovu. "Na adrese trvalého bydliště byl adresát neznámý. Zásilka se vrátila," uvedl Žára.

Několik týdnů před odtažením škodovky s ní Trenčanská bourala. Nárazem do sloupu v ulici Cejl se auto stalo nepojízdným. "Se synem jsme ho odtáhli do ulice Soudní. Ničemu tam nevadilo. Denně jsem kolem jezdila do práce a kontrolovala ho. A hledala kupce, který by auto chtěl na součástky," vykládá žena.

A jednoho dne cestou do práce zjistila, že auto na místě nestojí. "Šla jsem na policii. Tam mi řekli, že mi ho buď ukradli, nebo odtáhli. A že jestli ho odtáhli, dají mi vědět. Ale nic se nedělo. A pod tíhnou jiných problémů jsem na to zapomněla," líčí Trenčanská.

Na policii se pak byla ještě jednou optat, ale podle ní bezvýsledně. Až před několika týdny, koncem listopadu, ji kontaktovali policisté sami a doručili jí platební rozkaz městského soudu. Ten byl vydán v únoru letošního roku. A účet podle něj dělá 179 379 korun plus více než sedm tisíc korun za soudní výlohy.

O autě se žena dozvěděla až z platebního rozkazu

"Zajímavé je, že předtím mi nic nedoručili, ale když šlo o platební rozkaz, najednou věděli, kam to doručit," pozastavuje se Trenčanská. Z platebního rozkazu byla v šoku. Nevěděla, kde sehnat právníka. "Nebo co vůbec proti tomu můžu dělat," říká. Nakonec jí právního zástupce sehnal známý. Sepsali a podali odpor.

Brněnský magistrát tvrdí, že o krádeži Trenčanská nikdy nemluvila. "K tvrzení paní Trenčanské, že jí auto ukradli, musíme uvést, že nic takového ze spisu nevyplývá. Kdyby to uvedla, prošetřilo by se to a mohli jsme od vymáhání ustoupit," sdělil k celé věci mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek však nechce říci, jestli Trenčanská nahlásila odcizení auta nebo ne. "Takovou informaci nemůžu kvůli zákonu o ochraně osobních údajů poskytnout," prohlásil.

Sylvia Trenčanská nyní čeká na termín soudního jednání po podání odporu. "Vím, že neznalost zákona neomlouvá, a asi jsem se o ten problém dostatečně nezajímala. Zato ale nevím, kde vezmu téměř čtvrt milionu korun, jestli je budu muset opravdu zaplatit," dodává žena.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz