Na Gymnáziu Brno získala strana TOP 09  39%, ODS 22% a Česká pirátská strana 11% hlasů

Na Gymnáziu Brno získala strana TOP 09 39%, ODS 22% a Česká pirátská strana 11% hlasů | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Učitel gymnázia v Brně prozradil, jak volili jeho studenti. Vyhrála TOP 09

  • 129
Měla to být přísně utajovaná informace a počítalo se s tím, že veřejně známá bude až po parlamentních volbách na konci května. Výsledky studentských voleb "nanečisto" se ale v případě brněnského gymnázia dostaly do médií už nyní. Prozradil je jeden z kantorů, který tak protestuje proti dočasnému utajování studentského hlasování.

Na utajování výsledků voleb se dohodla společnost Člověk v tísni, která je organizovala, s Asociací krajů. Na opatření tlačila hlavně asociace, hejtmani totiž tvrdili, že zveřejnění výsledků by mohlo ovlivnit oficiální volby. Akce prý také porušuje volební zákon.

Pedagog Jan Pulkrábek ale konečná čísla z hlasování ve své škole zveřejnil ještě před uzavřením volebních místností 29. května. Podle něho totiž není důvod výsledky tajit.

"Volby nanečisto jsou podle mého totéž co jiné předvolební průzkumy, a není tudíž důvod je jakkoli tajit. Zmíněnou dohodu považuji za nedůstojný ústupek politickým stranám, které se mezi mladými lidmi netěší velké podpoře, ale zrovna jsou v krajích u moci," sdělil serveru Novinky.cz učitel Jan Pulkrábek.

Volby na jeho gymnáziu skončily drtivým vítězstvím pravice v čele s TOP 09, pro níž hlasovalo 39 procent studentů, ODS získala 22 procent hlasů.

"Společnost Člověk v tísni při metodice tohoto projektu doporučila, aby výsledky svých škol ve studentských volbách nezveřejňovaly. Zveřejnění výsledků voleb brněnského gymnázia je vlastní aktivita pana Pulkrábka," uvedl Karel Strachota z Člověka v tísni.

"Důvodem odložení termínu vyhlášení výsledků Studentských voleb 2010 byly neočekávaně silné výhrady zřizovatelů středních škol a do jisté míry i ministerstva školství k možné politizaci projektu ve vypjatém předvolebním období. Vlastní odložení vyhlášení přitom nic nemění na informační a vzdělávací hodnotě projektu," dodal Strachota.

Volby se nelíbily hlavně hejtmanu Rathovi

Společnost Člověk v tísni chtěla volbami studentům, kterým ještě není 18 let, přiblížit, co je v budoucnu čeká. Hodlala také volbami "nanečisto" vyvolat mezi nimi debatu o politických tématech.

"Musela se připravit volební místnost, tak jako u každých voleb. Také harmonogram přítomnosti volební komise. Na průběh dohlíželi alespoň dva členové z řad žáků," popsal volby MF DNES pedagog Miloslav Nekvapil ze Střední školy podnikání a cestovního ruchu ve Vyškově.

Projekt ale ostře kritizovali někteří hejtmani. Nejvíc středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který ředitelům středních škol zřizovaných krajem poslal dopis, v němž je před volbami nanečisto varoval (Rathovi se nezdály "košer").

Ve středních Čechách se proto nakonec projektu zúčastnily jen dvě školy. Celkem volby proběhly v Česku na 135 středních školách, z původně přihlášených 208 se nakonec 73 odhlásilo.