Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Učitelé každý rok v létě zaplaví úřady práce. Školy se snaží šetřit

  • 11
Představa, že všichni učitelé se těší na prázdniny, dostává v posledních letech vážné trhliny. Z konce školního roku mají spíše obavy. Bojí se totiž, že dostanou výpověď, budou bez místa a prázdniny nestráví na koupališti, ale na úřadu práce.

V kraji jsou desítky, možná stovky učitelů, které školy kvůli úsporám na dva měsíce "odložily" nebo je definitivně propustily.

Nezaměstnanost na jihu Moravy

* V červnu míra nezaměstnanosti dosáhla na jižní Moravě 9 procent, ve srovnání s květnem tak klesla o jednu desetinu procenta.

* V minulém měsíci ubylo volných míst, na jedno volné místo připadalo 21 nezaměstnaných. Nejhorší je situace na Břeclavsku, kde na jedno volné místo připadá 33 nezaměstnaných.

* Nejvíce lidí bez práce je na Hodonínsku, nezaměstnanost tam dosahuje 13,2 procenta.

* V prvních červencových dnech se evidovalo na tři tisíce nových uchazečů o práci, 20 procent z nich tvoří pracovníci školství.

"Je to už takový folklor. Školy některé pracovníky na dva měsíce propustí a v září je zase zaměstnají. Ušetří tak náklady na mzdy. Nám se to samozřejmě nelíbí a tyto praktiky jsme kritizovali. Letos je však situace ještě horší. Jednak k nám nyní přichází více pracovníků školství než v minulých letech, jednak máme signály, že mnozí z nich se už do škol po prázdninách nevrátí," uvedl ředitel krajské pobočky úřadu práce Jan Marek.

Na to, že se ve školství na konci letošního školního roku propouštělo více než jindy, přišli pracovníci úřadů práce v prvních červencových dnech. Nejprve zaznamenali nebývale velký nárůst nových uchazečů o zaměstnání, a když se začali zajímat, proč tomu tak je, zjistili, že je mezi nimi právě dost pracovníků školství.

Dvacet procent lidí hlásících se v létě na "pracák" přichází ze škol

"V Jihomoravském kraji se na začátku měsíce evidovalo na zdejších úřadech práce na tři tisíce nezaměstnaných a dvacet procent z nich jsou lidé z oblasti školství," říká Marek. Podle něj přicházejí ze základních, středních i vysokých škol. A nejsou to jen učitelé a další pedagogičtí pracovníci, ale i zaměstnanci, kteří zajišťují provoz škol.

"Zaplaťpánbůh, já jsem měl vždycky štěstí na šéfy, kteří toto nikdy nedělali, ale vím, že to tak v některých školách probíhá," naznačil středoškolský učitel Radek Mikulka z Vyškova. Přiznal, že i tak má s kolegy v posledních letech před koncem školního roku obavy, aby se něco takového nestalo i jim.

"Na dva měsíce mě škola odložila na úřad práce před dvěma lety. Sice mi slíbila, že mě v září zase vezme zpátky, stejně jsem ale z prázdnin nic neměla. Bylo to nepříjemné a nespravedlivé. Deset měsíců jsem se snažila být dobrou učitelkou a za odměnu jsem dostala vyhazov," posteskla si pětatřicetiletá učitelka z Vyškovska, která na škole nakonec zůstala. Své jméno zveřejnit nechce.

Někde propouštěli i kvůli nedostatku žáků

Mluvčí Vysokého učení technického v Brně Jitka Vanýsková tvrdí, že tamní kvestor dělal všechno, aby kvůli omezení finančních prostředků také nemuseli dočasně posílat pedagogy na úřad práce.

"Uzavřely se ztrátové provozy, papírová dokumentace se převáděla na levnější elektronickou. Těch opatření ale bylo víc. Personální záležitosti si však fakulty řeší samy, takže nemohu dát ruku za to, že se u nás také nepropouštělo. Žádné informace ale o tom nemám," doplnila mluvčí školy.

"Ubývá dětí a museli jsme také snížit počet zaměstnanců. Dělal jsem to hrozně nerad, ale nebylo vyhnutí," přiznal ředitel bučovické Základní školy 710 Aleš Navrátil.