Jaroslav Hroch, adresát výhrůžných e-mailů

Jaroslav Hroch, adresát výhrůžných e-mailů | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Učitelé z filozofické fakulty podpořili profesora, jemuž vyhrožoval kolega

  • 3
Přednášející z filozofické fakulty Masarykovy university sepsali dopis na podporu profesora Jaroslava Hrocha. Hroch dostával od svého kolegy Břetislava Horyny výhružné e-maily, který mu psal, že ho zmrzačí. Pedagogům se nelíbí, jak se ke kauze postavil děkan a situaci na fakultě přirovnávají k plzeňským právům.

Profesor Hroch, kterému několik měsíců chodily na jeho domovské filosofické fakultě do počítače výhrůžné maily, se dočkal veřejné podpory ze strany kolegů.

Jednačtyřicet pedagogů včetně třinácti profesorů mu napsalo dopis, v němž vyslovuje profesorovi svoji podporu a sounáležitost.

Senát se zachoval alibisticky, tvrdí pedagogové

"Považovali jsme za samozřejmé, že vedení fakulty, její akademický senát i domovská katedra jednoznačně odmítne tento odsouzeníhodný čin a vyjádří vám solidaritu. Bohužel se tak nestalo," stojí v dopise.

Akci zorganizoval Miroslav Balaštík, který přednáší na katedře bohemistiky, a Jiří Voráč, docent filmové vědy.

"Akademickou obcí volený senát, který volí děkana, se zachoval alibisticky. A vedení fakulty, neřku-li katedry, až cynicky. Za této situace jsme usoudili, že nemůžeme mlčet," vysvětluje Voráč.

Podporu poslali raději ze soukromého e-mailu

Při sbírání podpisů u svých kolegů ho překvapila atmosféra strachu, která na škole vládne.

"Je to až paranoidní. Mnozí nechtěli používat fakultní mail nebo telefon a při rozhovoru šeptali. To vše v obavě, že prosté lidské vyjádření účasti bude dezinterpretováno jako politické gesto namířené proti fakultnímu vedení. Zkrátka se bojí normálně vystoupit s nezávislým názorem. A to je, obzvlášť na filosofické fakultě a dvacet let po převratu, na pováženou," dodává Voráč.

Profesoru Hrochovi chodily výhrůžky od prosince 2008 do dubna 2009. Policie z jejich zasílání obvinila Hrochova kolegu, profesora Břetislava Horynu. Stopy totiž vedly k jeho pracovnímu i domácímu počítači. Soud s obžalovaným profesorem začne příští pondělí. Více o soudu s profesorem horynou čtěte zde.

Děkan nechtěl řešit hádku

Zatímco univerzitní senát Hrocha podpořil už na jaře, ten fakultní přijal stanovisko, že případ nespadá do jeho kompetence. Podobě se k vulgárním mailovým výhrůžkám smrtí staví i vedení fakulty. "Jako zaměstnavatel nemohu řešit, když se hádají dva sousedé," tvrdí děkan Josef Krob.

O hádku tady přitom vůbec nejde. "S nikým jsem se nehádal, prostě mi začaly chodit zlé maily," vysvětluje profesor Hroch.

Situace je podobná jako v Plzni, varuje Voráč

Třináct členů katedry filosofie krátce po odvysílání první televizní reportáže o kauze dokonce podepsalo vyjádření, v němž stojí, že profesor Hroch se svými vystoupeními snaží skandalizovat katedru.

Jiří Voráč dokonce srovnává situaci na filosofické fakultě s tou na plzeňských právech.

"V obou případech jde o syndrom uzavřeného systému de facto oligarchické vlády, v němž senát namísto kontrolní funkce jedná jako součást managementu. Je přece zarážející, jak jsou jejich argumenty a rétorika podobné. Z oběti je pak viník, z kritika škůdce. To je velmi nezdravá situace," uzavírá Voráč.

výhrůžky profesora horyny

Úryvky z výhružných e-mailů, které dostával Jaroslav Hroch od svého kolegy:

Hajzlíku, ty si myslíš, že utečeš do Ostravy?

To by ti prospělo, pár ti jich naflákat, až budeš žrát chodník.

Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa. Jen neumři dřív, než si to s tebou vyřídíme, to by byla škoda.

Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začne, dočkáš se.

Shniješ, než tě najdou.

Zdroj: Česká televize