Jižní Morava zaujala novým chodníkem s boulemi i odvážnou skautkou

  9:17aktualizováno  9:17
Nadupaný policejní supervůz v potoce, mladá skautka diskutující s pravicovými extremisty i parta dětí, která se vyřádila na staveništi. I takové události přinesl končící rok na jižní Moravě a rezonovaly daleko za jejími hranicemi.

U tanku se prakticky neustále zastavují lidé a fotí se s ním. Zejména děti a alkoholem posilněné kolemjdoucí láká na něj lézt. Moravská galerie kolem něj proto alespoň dala řetěz. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hybridní vůz BMW za čtyři miliony korun testovala jihomoravská policie v květnu sotva tři týdny.

Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana projevil přání po „nezapomenutelném“ zážitku šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Policejní řidič ale při jízdě poblíž Brna zkolaboval a s autem sjel do potoka, oba členové posádky se těžce zranili.

Fotogalerie

Když informace o nehodě prosákla, policie zpočátku mlžila, o to větší zájem veřejnosti však kauza vzbudila. Případ šetřila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale odložila ho s tím, že nikdo nepochybil (o nehodě hradního protokoláře čtěte zde).

Když se šestnáctiletá skautka na prvomájové demonstraci krajní pravice v Brně pustila do slovní půtky s jedním z extremistů, těžko mohla tušit, že se za pár dní stane celebritou, o kterou se zajímají světoznámá média. Poblíž ovšem stál fotograf Vladimír Čičmanec, který zmáčkl spoušť na svém fotoaparátu...

...a jeho snímek oblétl svět. „Jsem úplně šokovaný a samozřejmě nadšený, s něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Člověku se nestane každý den, aby byla jeho fotka uveřejněná v Guardianu. Ještě stále jsem to úplně nepobral,“ svěřil se slovenský fotograf. Příběh ovšem měl dramatické pokračování, když vyšlo najevo, že oslavovaná skautka měla na svých ponožkách symbol radikálního levicového hnutí (o slavné fotce čtěte zde).

Velkou duchapřítomnost na jaře prokázal řidič kamionu vezoucí jihomoravské víno za milion a půl korun k zákazníkovi do Francie. Když náklad přivezl na místo určení, poslali jej s výmluvou na plné sklady jinam. Ovšem když měl svůj drahocenný náklad vyložit ve vesnické stodole, pojal řidič podezření. Díky tomu uchránil svou zásilku před rafinovaným podvodem (psali jsme zde).

Hodonínský zastupitel volal na černošský pár strážníky

Bouři emocí vzbudil růžový tank výtvarníka Davida Černého. U příležitosti výstavy Kmeny 90 jej od května do konce září umístila Moravská galerie před Červeným kostelem v centru Brna. Ještě tam nestál a už byli proti krajští památkáři.

Po instalaci přes něj členové hnutí Slušní lidé přehodili „protestní“ modrou plachtu a zástupci brněnského vojenského klubu zase část natřeli na zeleno. Těsně před odvozem ho neznámý sprejer „ozdobil“ zlatým symbolem dolaru.

Přesto se tank stal nejoblíbenějším fotografickým objektem Brňanů a návštěvníků města. A obrovský úspěch měla i samotná výstava o subkulturách, jejíž byl součástí. Zavítalo na ni více než 28 tisíc lidí, čímž se suverénně stala nejnavštěvovanější expozicí v historii Moravské galerie (o tanku čtěte zde).

Ničitelské i stavitelské choutky pocítila pětičlenná parta ani ne třináctiletých dětí. Tři děvčata a dva chlapci při svém řádění na konci září v rozestavěném domě na Brněnsku bourali vystavěné příčky a ničili uskladněný stavební materiál. „Na druhou stranu se dvě dívky prezentovaly poměrně dobrými dovednostmi v zednických činnostech. Z uloženého materiálu postavily vysokou zeď a zazdily část dveří či okno,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zaplatit škodu za 30 tisíc korun nakonec museli rodiče (o stavitelském nadšení dětí jsme psali zde).

Ne zrovna povedené dílo za sebou nechali také profesionálové. V Horních Bojanovicích na Břeclavsku vznikl na přání obce nový chodník, který však měl jednu vadu - nedalo se po něm pořádně chodit.

„Je to katastrofa. Ten chodník je šikmý. Nejde po něm jet s kočárkem nebo třeba s invalidním vozíkem, problém mají i staří lidé o holi. Tváří se to jako chodník, ale ve skutečnosti je to nájezd pro auta. Má sklon 16 stupňů, to je jako střecha,“ stěžovala si zastupitelka obce a předsedkyně finančního výboru Bohdana Kaňová. Podle starosty nicméně bylo vše v pořádku (psali jsme zde).

Kulturní šok zřejmě prožili americký voják se svou družkou při srpnové procházce Hodonínem. Na černošskou dvojici totiž zdejší zastupitel Roman Sedlačík zavolal strážníky, protože mu byl pár podezřelý.

„Žádám všechny občany. Nebuďte připos...., využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ vzkázal člen hnutí Řád národa na Facebooku. Když vyšla najevo totožnost „podezřelých“, byla z toho pro Sedlačíka ostuda (psali jsme zde).

Autor:

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Další z rubriky

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Najdete na iDNES.cz