Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Morava zaujala novým chodníkem s boulemi i odvážnou skautkou

  9:17aktualizováno  9:17
Nadupaný policejní supervůz v potoce, mladá skautka diskutující s pravicovými extremisty i parta dětí, která se vyřádila na staveništi. I takové události přinesl končící rok na jižní Moravě a rezonovaly daleko za jejími hranicemi.

U tanku se prakticky neustále zastavují lidé a fotí se s ním. Zejména děti a alkoholem posilněné kolemjdoucí láká na něj lézt. Moravská galerie kolem něj proto alespoň dala řetěz. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hybridní vůz BMW za čtyři miliony korun testovala jihomoravská policie v květnu sotva tři týdny.

Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana projevil přání po „nezapomenutelném“ zážitku šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Policejní řidič ale při jízdě poblíž Brna zkolaboval a s autem sjel do potoka, oba členové posádky se těžce zranili.

Fotogalerie

Když informace o nehodě prosákla, policie zpočátku mlžila, o to větší zájem veřejnosti však kauza vzbudila. Případ šetřila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale odložila ho s tím, že nikdo nepochybil (o nehodě hradního protokoláře čtěte zde).

Když se šestnáctiletá skautka na prvomájové demonstraci krajní pravice v Brně pustila do slovní půtky s jedním z extremistů, těžko mohla tušit, že se za pár dní stane celebritou, o kterou se zajímají světoznámá média. Poblíž ovšem stál fotograf Vladimír Čičmanec, který zmáčkl spoušť na svém fotoaparátu...

...a jeho snímek oblétl svět. „Jsem úplně šokovaný a samozřejmě nadšený, s něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Člověku se nestane každý den, aby byla jeho fotka uveřejněná v Guardianu. Ještě stále jsem to úplně nepobral,“ svěřil se slovenský fotograf. Příběh ovšem měl dramatické pokračování, když vyšlo najevo, že oslavovaná skautka měla na svých ponožkách symbol radikálního levicového hnutí (o slavné fotce čtěte zde).

Velkou duchapřítomnost na jaře prokázal řidič kamionu vezoucí jihomoravské víno za milion a půl korun k zákazníkovi do Francie. Když náklad přivezl na místo určení, poslali jej s výmluvou na plné sklady jinam. Ovšem když měl svůj drahocenný náklad vyložit ve vesnické stodole, pojal řidič podezření. Díky tomu uchránil svou zásilku před rafinovaným podvodem (psali jsme zde).

Hodonínský zastupitel volal na černošský pár strážníky

Bouři emocí vzbudil růžový tank výtvarníka Davida Černého. U příležitosti výstavy Kmeny 90 jej od května do konce září umístila Moravská galerie před Červeným kostelem v centru Brna. Ještě tam nestál a už byli proti krajští památkáři.

Po instalaci přes něj členové hnutí Slušní lidé přehodili „protestní“ modrou plachtu a zástupci brněnského vojenského klubu zase část natřeli na zeleno. Těsně před odvozem ho neznámý sprejer „ozdobil“ zlatým symbolem dolaru.

Přesto se tank stal nejoblíbenějším fotografickým objektem Brňanů a návštěvníků města. A obrovský úspěch měla i samotná výstava o subkulturách, jejíž byl součástí. Zavítalo na ni více než 28 tisíc lidí, čímž se suverénně stala nejnavštěvovanější expozicí v historii Moravské galerie (o tanku čtěte zde).

Ničitelské i stavitelské choutky pocítila pětičlenná parta ani ne třináctiletých dětí. Tři děvčata a dva chlapci při svém řádění na konci září v rozestavěném domě na Brněnsku bourali vystavěné příčky a ničili uskladněný stavební materiál. „Na druhou stranu se dvě dívky prezentovaly poměrně dobrými dovednostmi v zednických činnostech. Z uloženého materiálu postavily vysokou zeď a zazdily část dveří či okno,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zaplatit škodu za 30 tisíc korun nakonec museli rodiče (o stavitelském nadšení dětí jsme psali zde).

Ne zrovna povedené dílo za sebou nechali také profesionálové. V Horních Bojanovicích na Břeclavsku vznikl na přání obce nový chodník, který však měl jednu vadu - nedalo se po něm pořádně chodit.

„Je to katastrofa. Ten chodník je šikmý. Nejde po něm jet s kočárkem nebo třeba s invalidním vozíkem, problém mají i staří lidé o holi. Tváří se to jako chodník, ale ve skutečnosti je to nájezd pro auta. Má sklon 16 stupňů, to je jako střecha,“ stěžovala si zastupitelka obce a předsedkyně finančního výboru Bohdana Kaňová. Podle starosty nicméně bylo vše v pořádku (psali jsme zde).

Kulturní šok zřejmě prožili americký voják se svou družkou při srpnové procházce Hodonínem. Na černošskou dvojici totiž zdejší zastupitel Roman Sedlačík zavolal strážníky, protože mu byl pár podezřelý.

„Žádám všechny občany. Nebuďte připos...., využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ vzkázal člen hnutí Řád národa na Facebooku. Když vyšla najevo totožnost „podezřelých“, byla z toho pro Sedlačíka ostuda (psali jsme zde).

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz