Jižní Morava zaujala novým chodníkem s boulemi i odvážnou skautkou

  9:17aktualizováno  9:17
Nadupaný policejní supervůz v potoce, mladá skautka diskutující s pravicovými extremisty i parta dětí, která se vyřádila na staveništi. I takové události přinesl končící rok na jižní Moravě a rezonovaly daleko za jejími hranicemi.

U tanku se prakticky neustále zastavují lidé a fotí se s ním. Zejména děti a alkoholem posilněné kolemjdoucí láká na něj lézt. Moravská galerie kolem něj proto alespoň dala řetěz. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hybridní vůz BMW za čtyři miliony korun testovala jihomoravská policie v květnu sotva tři týdny.

Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana projevil přání po „nezapomenutelném“ zážitku šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Policejní řidič ale při jízdě poblíž Brna zkolaboval a s autem sjel do potoka, oba členové posádky se těžce zranili.

Fotogalerie

Když informace o nehodě prosákla, policie zpočátku mlžila, o to větší zájem veřejnosti však kauza vzbudila. Případ šetřila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale odložila ho s tím, že nikdo nepochybil (o nehodě hradního protokoláře čtěte zde).

Když se šestnáctiletá skautka na prvomájové demonstraci krajní pravice v Brně pustila do slovní půtky s jedním z extremistů, těžko mohla tušit, že se za pár dní stane celebritou, o kterou se zajímají světoznámá média. Poblíž ovšem stál fotograf Vladimír Čičmanec, který zmáčkl spoušť na svém fotoaparátu...

...a jeho snímek oblétl svět. „Jsem úplně šokovaný a samozřejmě nadšený, s něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Člověku se nestane každý den, aby byla jeho fotka uveřejněná v Guardianu. Ještě stále jsem to úplně nepobral,“ svěřil se slovenský fotograf. Příběh ovšem měl dramatické pokračování, když vyšlo najevo, že oslavovaná skautka měla na svých ponožkách symbol radikálního levicového hnutí (o slavné fotce čtěte zde).

Velkou duchapřítomnost na jaře prokázal řidič kamionu vezoucí jihomoravské víno za milion a půl korun k zákazníkovi do Francie. Když náklad přivezl na místo určení, poslali jej s výmluvou na plné sklady jinam. Ovšem když měl svůj drahocenný náklad vyložit ve vesnické stodole, pojal řidič podezření. Díky tomu uchránil svou zásilku před rafinovaným podvodem (psali jsme zde).

Hodonínský zastupitel volal na černošský pár strážníky

Bouři emocí vzbudil růžový tank výtvarníka Davida Černého. U příležitosti výstavy Kmeny 90 jej od května do konce září umístila Moravská galerie před Červeným kostelem v centru Brna. Ještě tam nestál a už byli proti krajští památkáři.

Po instalaci přes něj členové hnutí Slušní lidé přehodili „protestní“ modrou plachtu a zástupci brněnského vojenského klubu zase část natřeli na zeleno. Těsně před odvozem ho neznámý sprejer „ozdobil“ zlatým symbolem dolaru.

Přesto se tank stal nejoblíbenějším fotografickým objektem Brňanů a návštěvníků města. A obrovský úspěch měla i samotná výstava o subkulturách, jejíž byl součástí. Zavítalo na ni více než 28 tisíc lidí, čímž se suverénně stala nejnavštěvovanější expozicí v historii Moravské galerie (o tanku čtěte zde).

Ničitelské i stavitelské choutky pocítila pětičlenná parta ani ne třináctiletých dětí. Tři děvčata a dva chlapci při svém řádění na konci září v rozestavěném domě na Brněnsku bourali vystavěné příčky a ničili uskladněný stavební materiál. „Na druhou stranu se dvě dívky prezentovaly poměrně dobrými dovednostmi v zednických činnostech. Z uloženého materiálu postavily vysokou zeď a zazdily část dveří či okno,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zaplatit škodu za 30 tisíc korun nakonec museli rodiče (o stavitelském nadšení dětí jsme psali zde).

Ne zrovna povedené dílo za sebou nechali také profesionálové. V Horních Bojanovicích na Břeclavsku vznikl na přání obce nový chodník, který však měl jednu vadu - nedalo se po něm pořádně chodit.

„Je to katastrofa. Ten chodník je šikmý. Nejde po něm jet s kočárkem nebo třeba s invalidním vozíkem, problém mají i staří lidé o holi. Tváří se to jako chodník, ale ve skutečnosti je to nájezd pro auta. Má sklon 16 stupňů, to je jako střecha,“ stěžovala si zastupitelka obce a předsedkyně finančního výboru Bohdana Kaňová. Podle starosty nicméně bylo vše v pořádku (psali jsme zde).

Kulturní šok zřejmě prožili americký voják se svou družkou při srpnové procházce Hodonínem. Na černošskou dvojici totiž zdejší zastupitel Roman Sedlačík zavolal strážníky, protože mu byl pár podezřelý.

„Žádám všechny občany. Nebuďte připos...., využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ vzkázal člen hnutí Řád národa na Facebooku. Když vyšla najevo totožnost „podezřelých“, byla z toho pro Sedlačíka ostuda (psali jsme zde).

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz